Իսպանացիները ոչ-ոքիի համար չեն խաղալու
Այսօր «Եվրո-2012»-ի երրորդ տուրում դաշտ դուրս կգան C խմբի թիմերը. կմրցեն Հորվաթիա-Իսպանիա եւ Իտալիա-Իռլանդիա զույգերը: Առաջին երկու թիմերը խմբի առաջատարներն են. նրանք 4-ական միավորով գլխավորում են մրցաշարային աղյուսակը, իտալացիներն ունեն 2 միավոր, իսկ առանց միավորի մնացած իռլանդացիներն արդեն հրաժեշտ են տվել մրցաշարին:
Հորվաթիա-Իսպանիա խաղը կկայանա «Արենա Գդանսկ» մարզադաշտում: Հաղթանակը թիմերից յուրաքանչյուրին առաջին տեղ կապահովի: Չնայած ոչ-ոքին էլ աշխարհի ու Եվրոպայի գործող չեմպիոնների համար կապահովի 1/4 եզրափակչի ուղեգիր, այլ հարց է, թե որ տեղով: Թիմերն առաջին անգամ են պաշտոնական հանդիպում անցկացնելու: Իսկ նախորդ 4 ընկերական խաղերում երկու անգամ հաղթել են իսպանացիները, մեկ անգամ՝ հորվաթները, մեկ անգամ էլ խաղն ավարտվել է ոչ-ոքի:
Պոզնանի «Քաղաքային» մարզադաշտում, ինչպես եւ Գնդանսկում, խաղը կսկսվի 22:45-ին: Իռլադացիների համար այս խաղը զուտ պատվի հանդիպում է, իսկ իտալացիներին հաղթանակ է պետք խմբից դուրս գալու համար, սակայն Պրանդելիի սաները պետք է հուսան նաեւ, որ Հորվաթիա-Իսպանիա խաղը չի ավարտվի 2-2 կամ ավելի արդունավետ հաշվով ոչ-ոքիով: Բանն այն է, որ այդ դեպքում 3 թիմերը կունենան 5-ական միավոր, եւ հաշվի կառնվեն միմյանց միջեւ խաղերի արդյունքներն ու գնդակների քանակը:
Հաշվի առնելով, որ իտալացիները հանդիպելու են խմբի հետնապահի հետ՝ իսպանացիներն ու հորվաթներն իրար չնեղացնելու համար կարող են հենց խոշոր հաշվով ոչ-ոքի գրանցել, սակայն չեմպիոնների գլխավոր մարզիչ դել Բոսկեն դեռ նախորդ խաղից հետո էր ասել, որ իրենք ցանկանում են հաղթել մնացած բոլոր խաղերում:
Գրավառուները, բնականաբար, բարձր են գնահատում իսպանացիների ու իտալացիների հնարավորությունները: «Տոտո»-ն Հորվաթիայի հաղթանակին տվել է 9,8 գործակից, ոչ-ոքիին՝ 3,55, Իսպանիային՝ 1,5: «Վիվառո»-ի թվերը նույնն են՝ բացի Հորվաթիայի գործակցից՝ 9: Մյուս խաղում Իտալիայի հաղթանակը «Տոտո»-ի կողմից գնահատվել է 1,33, ոչ-ոքին՝ 5,1, Իռլանդիայինը՝ 9,9: «Վիվառո»-ի գործակիցները մի փոքր տարբերվում են. 1,3-5,5-10:

Испанцы не будут играть на ничью
В третьем туре Евро-2012, которй состоится сегодня, встретятся Хорватия-Испания и Италия-Ирландия. Первые две команды являются лидерами в своей группе – у них по 4 очка. У итальянцев 2 очка, а оставшиеся без очков ирландцы уже распрощались с чемпионатом.
Игра Хорватия-Испания состоится на стадионе “Арена Гданьск”. Победа обеспечит для каждой из сторон первое место. Однако действующие чемпионы Европы даже в случае ничьи получат путевку в четвертьфинал. Другое дело, какое место они займут. Эти команды проведут свою первую официальную встречу. В четырех предыдущих товарищеских матчах дважды побеждали испанцы, один раз хорваты и одна встреча завершилась вничью.
На познаньском стадионе игра начнется в 22.45.
Для ирландцев – это игра чести, а итальянцам для выхода из группы нужна победа. Однако подопечные Пранделли должны также надеяться на то, что игра Хорватия-Испания не закончится вничью со счетом 2:2 и больше. В этом случае три команды наберут по 5 очков, и тогда будут учитываться результаты проведенных между ними игр и количество забитых мячей.
Учитывая, что итальянцы встречаются с аутсайдером группы, испанцы и хорваты, дабы не обидеть друг друга, могут сыграть вничью с крупным счетом. Однако главный тренер чемпионов дель Боске уже после предыдущей встречи заявил, что во всех остальных матчах они хотят одержать победу.
Букмекеры, разумеется, высоко оценивают возможности испанцев и итальянцев. “Тото” установил для победы Хорватии коэффициент 9,8, для ничьи – 3,55, для победы Испании – 1,5. Несколько иные коэффициенты предлагает “Виваро”: 1,3-5,5-10.