«Բոլորն ուզում են, որ Արցախը մնա հայկական, բայց ոչ բոլորն են դա պահանջում»․ արցախցի ուսանող
20-ամյա Նարե Ղահրամանյանը Մարտակերտից է։ Սովորում է Ստեփանակերտում՝ Արցախի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետում։ Bitty Co-Working համայնքային զարգացման կենտրոնի համահիմնադիրն է։ Համալսարանում միաժամանակ պանելային քննարկումների ակումբի ղեկավարն է։ Ակումբում պարբերաբար կազմակերպում են քննարկումներ՝ Արցախյան հակամարտության, Արցախի զարգացման գործում երիտասարդների, կանանց դերի մասին։
Իր քաղաքական ներգրավվածությունը Արցախում և Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին սահմանափակվում է՝ մի քանի լրատվամիջոցներում լուրերին հետևելով։
«Երկրում անորոշություն է, ինչը չի կարող չանդրադառնալ մեր պլանների վրա։ Բոլոր երկարաժամկետ նպատակները անորոշ են։ Չենք կարողանում այդ նպատակներին հասնելու համար հստակեցնել մեր քայլերը։ Ուզում էի մինչև օգոստոսի վերջ անգլերենս լավացնել, որ եկող տարի փոխանակման ծրագրով արտասահմանում սովորեմ։ Բայց հիմա չգիտեմ՝ ինչ անել։ Այնպես չէ, որ թևաթափ եղած եմ։ Իմ ներգրավվածությունը կրթական տարբեր ծրագրերին հիմա ավելի շատ է, քան նախկինում էր։ Բայց միաժամանակ հասկանում եմ, որ հավանականությունը մեծ է առավոտյան վեր կենալու ու պարզելու, որ ինչ-որ փաստաթուղթ է ստորագրվել։ Այդ ժամանակ էլ կախված է՝ Արցախի ժողովուրդը իրեն ինչպես է դրսևորելու»,- նշում է Նարեն։
Նա պատմում է, որ Արցախում ուսանողները ներգրավված են շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների մասին տեղեկատվական հոլովակների պատրաստմամբ, սակայն ըստ Նարեի՝ դրանք շատ օգուտ չեն տալիս, քանի որ այդ հոլովակները միջազգային որևէ հարթակի չի հասնում և սպառվում է միայն արցախցիների կողմից։
«Քաղաքական առումով մեծ հետաքրքրվածություն չկա ուսանողների մոտ։ Ավելի շատ, մի մասը ասում է՝ Արևմուտքն է մեր փրկությունը, մի մասը՝ Ռուսաստանը, մի մասն էլ ասում է՝ «պեն չի մնացալ, էսա մեզ ստղան տուսն անելու»»,- պատմում է Նարեն։
Արցախի ապագայի վերաբերյալ վերջին հայտարարություններից հետո էլ, ասում է, միևնույն է՝ չի կարողանում պատկերացնել իր Արցախից դուրս գալը։
«Երկրի ղեկավարից է կախված բանակցությունների ճիշտ ընթացքը և դրանք ճիշտ ուղղությամբ տանելը։ Նաև կարևոր է՝ ժողովուրդը ինչ է ուզում, ու որ երկրի ղեկավարը և ժողովուրդը լինեն նույն կարծիքին։ Բայց երբ ղեկավարը չի անում այն, ինչ ուզում է ժողովուրդը, վերջինը պետք է ղեկավարին դա պարտադրի։ Մյուս կողմից էլ, ամեն մեկս մեր ուզածը ասում ենք, բայց ձայնը ոչ մեկս չենք կարողանում լսել։ Ու հարցը միայն Արցախի մասին չէ, Հայաստանի մասին էլ է։ Հա, կա ինչ-որ բան, որ բոլորն են ուզում, ինչպես՝ Արցախը պետք է մնա հայկական, բայց բոլորը դա չեն պահանջում ու չգիտեն, թե ինչ քայլերի հաջորդականությամբ դա պետք է լինի»,- ասում է Նարեն։
-Որտե՞ղ ես քեզ պատկերացնում հինգ տարուց,- հարցնում եմ ես։
-Ստեղ։ Ես պատկերացնում չում՝ Արցախում չինիմ, ու կարիմ վեչ շարունակիմ էն ամեն հինչը, վեր անում եմ ստեղ,- պատասխանում է Նարեն։

“Все хотят, чтобы Арцах остался армянским, но не все этого требуют” – студентка из Арцаха
20-летняя Наре из Мартакерта. Она учится на экономическом факультете Арцахкого государственного университета в Степанакерте. Наре – соучредитель Центра общинного развития Bitty Co-Working, руководитель клуба панельных обсуждений в университете. В клубе часто организуются обсуждения, посвященные арцахскому конфликту, роли молодежи и женщин в деле развития Арцаха.
Участие Наре в событиях, которые происходят в Арцахе и Армении, ограничивается регулярным чтением новостей в нескольких СМИ.
“В стране царит неопределенность, что не может не отражаться на наших планах. Все долгосрочные цели очень неопределенны. Нам не удается конкретизировать шаги, направленные на достижение поставленных целей. Мне очень хотелось к августу усовершенствовать свой английский, чтобы в будущем году поехать учиться за границу по программе обмена, но сейчас я не знаю, что делать. Нельзя сказать, что я опустила руки. Я стала больше участвовать в различных образовательных программах, но в то же время очень велика вероятность того, что я проснусь утром и узнаю о подписании какого-то документа. В этом случае все будет зависеть от т ого, как себя поведет народ Арцаха”,- говорит Наре.
По словам девушки, арцахские студенты участвуют в создании информационных видеороликов о гуманитарных проблемах, возникших вследствие блокады, однако эти ролики не приносят большой пользы, так как не достигают международных платформ.
“В политическом плане студенты не проявляют большого интереса. Одни говорят, что наше спасение – Запад, другие называют Россию, а третьи считают, что арцахцев скоро выгонят из их домов”,- говорит Наре.
По словам девушки, даже после последних заявлений о будущем Арцаха она не представляет, как можно покинуть Арцах.
“Правильный ход переговоров зависит от руководителя страны. Также важно знать, чего хочет народ, важно, чтобы руководитель и народ придерживались одного мнения. Но если руководитель не делает то, чего хочет народ, последний должен заставить его пойти на эти шаги. Однако вопрос не только в Арцахе, но и в Армении. Да, все хотят, чтобы Арцах остался армянским, но не все этого требуют, к тому же люди не знают, при какой последовательности шагов можно этого добиться”,- отметила Наре.
“Где ты себя представляешь через пять лет?” – спросила я свою собеседницу. “Здесь. Я не представляю себя вне Арцаха и не смогу за пределами Арцаха заниматься всем тем, что делаю здесь”,- ответила Наре.