«Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ ժամանակ. մենք դեռեւս ունենք»․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սարդարապատի հուշահամալիրից Հանրապետության տոնի առիթով։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Շնորհավորում եմ բոլորիս մայիսի 28-ի՝ Հանրապետության օրվա առիթով: 1918 թվականի այս օրը հայ ժողովուրդն իր պատմության մեջ առաջին անգամ կառավարման հանրապետական կարգով պետություն ստեղծեց: Առաջին անգամ մեր իրականության մեջ ստեղծվեց պետություն, որտեղ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին:
Այս դարակազմիկ իրադարձությունը տեղի ունեցավ կայսրությունների փլուզման, նոր կայսրության եւ աշխարհակարգի ձեւավորման պայմաններում, երբ մեր ժողովուրդը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում կարողացավ ապացուցել ապրելու իր իրավունքը:
Բայց Առաջին Հանրապետությունն ընդամենը երկուսուկես տարվա կյանք ունեցավ, նաեւ այն պատճառով, որ հաղթելով գոյամարտում, հռչակելով պետություն՝ մենք անկախ պետությունում ապրելու մեր տեսլականը չհասցրեցինք ձեւակերպել, առաջին հանրապետությունում ապրելը չհասցրեցինք ինքներս մեզ համար դարձնել հարմարավետ եւ շահավետ:
Առաջին Հանրապետությունը չհասցրեց ինքն իրեն դիրքավորել որպես սեփական քաղաքացիների անվտանգության, բարեկեցության ու երջանկության միջոց, որովհետեւ, ըստ էության, խաղաղության եւ ոչ մի օր չունեցավ իր գոյության ողջ ընթացքում: Սովը, ցեղասպանությունից մազապուրծ գաղթականությունը, ներքին խժդժությունները, տնտեսության, պետական ինստիտուտների, պետականության մշակույթի բազմադարյա բացակայությունը, արտաքին ազդեցությունը, պատերազմը՝ Առաջին Հանրապետության անկման պատճառ դարձան:
Սրանով, սակայն, Առաջին Հանրապետության դերն ամենեւին չի նսեմանում: Ավելի քան 540 տարվա ընդմիջումից հետո հայ ժողովուրդը պետություն ունեցավ, եւ առաջին անգամ ունեցավ Հանրապետություն եւ այդ Հանրապետության դասերն այսօր ահա մեր սեղանին են:
Այդ բազմաթիվ դասերից այսօր ուզում եմ ընդգծել միայն մեկը. Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելը քաղաքացու համար պիտի լինի հարմարավետ եւ շահավետ, բարեկեցությունն ու երջանկությունն այսօ՛ր պիտի լինեն եւ ոչ թե հեռավոր մի ապագայում եւ պատմական հանգույցները հանգուցալուծելու պահը հիմա է եւ ոչ թե հետո:
Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ ժամանակ. մենք դեռեւս ունենք: Առաջին Հանրապետությունը չկարողացավ կանգուն մնալ 20 թվականի պատերազմից հետո, մենք կանգուն ենք 20 թվականի պատերազմից հետո եւ կառուցում ենք մի հայրենիք-պետություն, որն այստեղ է եւ հիմա է, եւ մենք այլեւս չենք գնալու նոր հայրենիք փնտրելու, որովհետեւ մեր հայրենիքը մեր պետությունն է:
Այդ պետությունը եւ՛ նպատակ է, եւ միջոց: Նպատակ է, որովհետեւ հենց պետությունը կարող է լավագույնս արտահայտել իր հիմնադրի՝ ժողովրդի շահը, միջոց է, որովհետեւ հենց պետությունը կարող է լավագույնս արտահայտել իր հիմնադրի՝ ժողովրդի շահը: Իսկ այդ շահը պարտադրում է ունենալ անվտանգություն, բարեկեցություն եւ երջանկություն՝ մեր բազմաչարչար ժողովրդի համար, իսկ դա հնարավոր է՝ հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերությունների պայմաններում, միայն ու միայն խաղաղության պայմաններում, մի բան, որ չունեցավ Առաջին Հանրապետությունը, մի բան, որ ցավոք դեռեւս չունի Երրորդ Հանրապետությունը:
Հենց այս է պատճառը, որ մենք որդեգրել եւ հետեւողական իրագործում ենք խաղաղության օրակարգը, որովհետեւ մեր բոլոր նահատակներն ընկել են հանուն սեփական ժողովրդի երջանկության եւ ոչ տառապանքի, ու բարեկեցիկ, զարգացած, ապրող ու անվտանգ Հայաստանն է, Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստան պետությու՛նը, որ պիտի հավերժ խաղաղություն բերի մեր բոլոր նահատակների հոգիներին:

Pashinyan Marks Republic Day: Stresses Need for Peace to Build Prosperous Armenia
Armenian PM Nikol Pashinyan visited the Sardarapat Memorial today to mark Republic Day, commemorating the anniversary of the First Armenian Republic in 1918.
Pashinyan issued the following statement:
I congratulate all of us on May 28, Republic Day.
On this day in 1918, the Armenian people created a republican state for the first time in its history. For the first time in our reality, a state was created where the power belongs to the people.
This epoch-making event took place in the conditions of the collapse of empires, the formation of a new empire and world order, when our people were able to prove their right to live in the battles of Sardarapati, Bash-Aparan, and Gharakilisa.
But the First Republic lived for only two and a half years, because after winning the struggle for existence and declaring a state, we did not manage to formulate our vision of living in an independent state, we did not manage to make living in the first republic comfortable and profitable for ourselves.
The First Republic did not manage to position itself as a means of security, well-being, and happiness for its own citizens, because, in fact, it did not have a single day of peace during its entire existence. Famine, emigration from the Genocide, internal disputes, centuries-old lack of economy, state institutions, culture of statehood, foreign influence and war caused the fall of the First Republic.
This, however, does not belittle the role of the First Republic at all. After a break of more than 540 years, the Armenian people had a state and for the first time had a republic, and the lessons of that republic are on our table today.
Today, I want to emphasize only one of those many lessons. Living in the Republic of Armenia should be comfortable and beneficial for its citizens, prosperity and happiness should be realized today and not in the distant future, and the moment to untangle historical knots is now and not later.
The First Republic did not have time. We still have time. The First Republic could not stand after the 1920 war. We are standing after the 2020 war and we are building a homeland-state that is here and now, and we will no longer go looking for a new homeland, because our homeland is our state.
That state is both a goal and a means. It is a goal, because the state itself can best express the interest of its founder, the people. It is a means, because the state itself can best express the interest of its founder, the people. And that interest forces us to have security, well-being, and happiness for our long-suffering people, and this is possible under conditions of orderly relations with neighbors, only and only under conditions of peace, something that the First Republic did not have, something that, unfortunately, the Third Republic still does not have.
This is the reason why we have adopted and consistently implement the peace agenda, because all our martyrs fell for the sake of their own people's happiness and not suffering, and it is a prosperous, developed, living and safe Armenia, the Republic of Armenia, the State of Armenia that will bring eternal peace to the souls of all our martyrs.