Արցախի շրջափակված 4 համայնքներին սնունդ, դեղորայք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ են ուղարկել
Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է, որ շրջափակված 4 համայնքներին կարողացել են ՌԴ խաղաղապահների միջոցով մեկ բեռնատար սնունդ, դեղորայք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ ուղարկել։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ
Արցախը Հայաստանին կապող մայրուղու՝ ՀՀ հետ սահմանին (Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքում) Ադրբեջանի կողմից ապրիլի 23-ին ապօրինի անցակետ տեղադրելուց հետո Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի չորս համայնքները (Հին շեն, Մեծ շեն, Եղցահող և Լիսագոր) հայտնվել են երկկողմանի արգելափակման ներքո՝ զրկված թե՛ Արցախի մնացած հատվածի և թե՛ Հայաստանի հետ կապի բոլոր հնարավորություններից: Ադրբեջանական խոչընդոտների պատճառով դադարել էին նաև բոլոր տեսակի հումանիտար մատակարարումներն այդ գյուղերի բնակիչներին, և վերջին օրերին սուր հումանիտար ճգնաժամ էր առաջացել այնտեղ՝ առանց առաջին անհրաժեշտության պարագաների որևէ պաշարի:
Այսօր վերջապես կարողացել ենք ԱՀ կառավարության կողմից ՌԴ խաղաղապահների միջոցով մեկ բեռնատար սնունդ, դեղորայք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ ուղարկել նշյալ համայնքների բնակիչներին:
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի լիակատար շրջափակումը և՛ Արցախ-Հայաստան սահմանին տեղադրված ապօրինի անցակետի, և՛ Շուշիի մոտ ճանապարհի՝ արդեն բացահայտորեն ադրբեջանական պետության կողմից ապօրինի արգելափակման միջոցով: Իսկ Արցախի հումանիտար մատակարարումները կատարվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից՝ խիստ սահմանափակ ծավալներով: Լրացուցիչ ջանքեր ենք գործադրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից փոխադրումների վերականգնման ուղղությամբ»,- գրել է նա։

Продовольствие, лекарства и другие товары первой необходимости доставлены в четыре заблокированных Азербайджаном арцахских села
Госминистр Республики Арцах Гурген Нерсисян сообщил в Фейсбуке, что с помощью российских миротворцев удалось доставить в четыре заблокированных села Арцаха один грузовик продовольствия, лекарств и другх товаров первой необходимости.
“Дорогие соотечественники, после незаконной установки Азербайджаном 23 апреля контрольно-пропускного пункта на связывающей Арцах с Арменией автотрассе (в Лачинском, или Кашатахском, коридоре), на границе с РА, четыре села Бердадзорского подрайона Шушинского района (Хин Шен, Мец Шен, Ехцаох и Лисагор) оказалось в двусторонней блокаде, лишившись всех возможных связей как с остальной частью Арцаха, так и с Арменией. Из-за чинимых Азербайджаном препятствий прекратились поставки в эти села всех видов гуманитарной помощи, что в последние дни вызвало там гуманитарный кризис, оставив жителей без каких-либо запасов товаров первой необходимости.
Сегодня наконец нам удалось с помощью миротворцев РФ доставить от правительства Республики Арцах в указанные общины один грузовик продовольствия, лекарств и других товаров первой необходимости.
Азербайджан продолжает полную блокаду Арцаха как путем установки незаконного КПП на границе Арцаха и Армении, так и на Шушинской дороге, что уже открыто означает незаконную блокаду со стороны азербайджанского государства. Гуманитарные поставки в Арцах осуществляются миротворческим контингентом РФ в крайне ограниченных объемах. Мы прилагаем дополнительные усилия для возобновления перевозок Международным Комитетом Красного Креста”,- написал Г.Нерсисян.