«Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտման» շարժումը դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններին՝ կոչ անելով միանալ պահանջագրին
«Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» պահանջագրի և ստորագրահավաքի նախաձեռնող խումբը նամակներ է ուղարկել ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունների ղեկավարներին և բոլոր պատգամավորներին՝ կոչ անելով միանալ change.org հարթակում՝ հրապարակված պահանջագրին: Այս մասին տեղեկացնում է «Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» խումբը։
«Արցախցի մի խումբ երիտասարդների նախաձեռնած պահանջագրով միջազգային հանրությանը պահանջ է ներկայացվում գործուն քայլեր ձեռնարկել Արցախում Ադրբեջանի էթնիկ զտման ու ցեղասպանական քաղաքականությունը դադարեցնելու և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021թ-ի դեկտեմբերի 7-ի, 2023թ-ի փետրվարի 22-ի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2020-2022թթ. որոշումների կատարումն ապահովելու ուղղությամբ:
«Համոզված ենք, որ որպես ՀՀ օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ՝ ձեր կողմից ևս կարևորվում է այս պահանջների կատարումը, ուստի կոչ ենք անում ձեզ՝ միանալ ստորագրահավաքին և ձեր համակիրներին ևս հորդորել միանալ նախաձեռնությանը՝ կանխելու համար արցախահայերի հայրենազրկումը»,-նշվում է նախաձեռնողների՝ խմբակցություններին ուղղված նամակում:
Պահանջագիրն առցանց հարթակում արդեն մոտ 15 հազար ստորագրություն է հավաքել: Նախաձեռնող խմբի կողմից ստորագրահավաք է կազմակերպվել նաև Ստեփանակերտում և Արցախի բոլոր շրջաններում: Երեկվա դրությամբ պահանջագրին միացած ստորագրությունների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 40 հազարը:
Նախաձեռնության աջակիցների կողմից այսօր Երևանում ևս տեղադրվել են կետեր՝ ստորագրահավաքին մասնակցելու համար:
Արցախում Ադրբեջանի էթնիկ զտման ու ցեղասպանական քաղաքականությունը դադարեցնելու պահանջագիրը հնարավոր է ֆիզիկապես ստորագրել Երևանում՝ Բաղրամյան 6, Սարյան 26 և Խորենացի 47/7 հասցեներում:
«Մոսկվա» կինոթատրոնի հրապարակում ստորագրահավաք է նախաձեռնել նաև ԱԺ պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը:
Ստորագրահավաքին առցանց հնարավոր է միանալ change.org հարթակում՝ այս հղումով»,-նշված է հաղոդագրությունում։

Движение “Нет этнической чистке Арцаха!” обратилось к фракциям НС Армении с призывом присоединиться к их петиции
Инициативная группа “Нет этнической чистке Арцаха!” обратилась к руководителям фракций “Гражданский договор”, “Честь имею” и “Айастан” Национального Собрания Армении с призывом присоединиться к размещенной на платформе change.org петиции. Об этом сообщает группа “Нет этнической чистке Арцаха!”.
“По инициативе группы арцахской молодежи составлена петиция, в которой содержится требование к международной общественности предпринять действенные шаги по прекращению проводимой Азербайджаном политики этнической чистки и геноцида в Арцахе и обеспечению выполнения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., а также решений Международного уголовного суда ООН от 7 декабря 2021 г. и от 22 февраля 2023 г., решений Европейского суда по правам человека 2020-2022 гг.
Мы убеждены, что вы как представители законодательного органа РА тоже придаете важное значение выполнению этих требований, поэтому призываем вас присоединиться к сбору подписей и призвать своих сторонников поддержать эту инициативу, чтобы не позволить лишить арцахских армян своей родины”,- говорится в письме инициаторов акции.
На онлайн-платформе петиция уже набрала около 15 тысяч подписей. Инициативная группа организовала сбор подписей также в Степанакерте и во всех районах Арцаха. По состоянию на вчерашний день общее число подписавших петицию превысило 40 тысяч человек.
Сегодня сторонники инициативы установили пункты сбора подписей также в Ереване. Физически подписать петицию с требованием прекратить политику Азербайджана по осуществлению этнической чистки и геноцида в Арцахе можно по адресам Баграмяна, 6, Сарьяна, 26 и Хоренаци, 47/7.
На площади перед кинотеатром “Москва” сбор подписей организовала также депутат Национального Собрания Армении, председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
Присоединиться к онлайн-сбору подписей можно на платформе change.org по этой ссылке, говорится в сообщении.