Անընդունելի են ադրբեջանական կողմի բոլոր ջանքերը՝ պահպանելու ապօրինի անցակետը․ տեղեկատվական շտաբ
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի շրջափակումը և խոչընդոտներ ու վտանգներ է հարուցում Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի նկատմամբ:
«Հաշվի առնելով ադրբեջանական հերթական տեղեկատվական մանիպուլյացիան Արցախ-Հայաստան սահմանագծին (Լաչինի միջանցքում) դրված անցակետով Արցախի քաղաքացիների իբր ազատ տեղաշարժի շուրջ՝ իրազեկում ենք, որ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի շրջափակումը և խոչընդոտներ ու վտանգներ է հարուցում Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի նկատմամբ:
Ադրբեջանական անցակետի գոյությունն ու Շուշիի հատվածում փակ ճանապարհն ինքնին ամենամեծ խոչընդոտներն ու վտանգներն են, որոնք խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից շահարկվող դեպքին, ապա այդ անձինք երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող Շուշիի շրջանի չորս համայնքների բնակիչներ են, որոնք անցակետի տեղադրման պատճառով մնացել էին Գորիսում ու ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ վերադառնում էին իրենց բնակավայր, և իրենց համար էլ անակնկալ կերպով կանգնեցվել են ադրբեջանցի ծառայողների կողմից: Անընդունելի են ադրբեջանական կողմի բոլոր ջանքերը՝ պահպանելու ապօրինի անցակետը և որևէ կերպ վերահսկելու և խոչընդոտելու Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժը:
Ուստի, վերահաստատում ենք, որ Արցախ-Հայաստան երկկողմանի տեղաշարժը կազմակերպվում է բացառապես ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից և ուղեկցությամբ՝ ապահովելու համար Արցախի քաղաքացիների նվազագույն անվտանգությունն այդ ճանապարհին: Տեղաշարժի կարիք ունեցող անձինք պետք է առ այսօր գործող ընթացակարգերով դիմեն համապատասխան պետական մարմիններ՝ նշված մեխանիզմներով խնդրին լուծում տալու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեսանյութ էին տարածել, որում Հակարիի կամրջի վրա տեղադրված ադրբեջանական անցակետով անցնում են հայկական պետհամարանիշներով մեքենաներ, և անցակետի ադրբեջանցի աշխատակիցները ստուգում են անցնող քաղաքացիների անձնագրերը, մեքենաները։

Неприемлемы усилия азербайджанской стороны сохранить незаконный КПП – Информштаб Арцаха
Азербайджан продолжает блокаду Арцаха и создает препятствия и угрозы бесперебойному передвижению граждан, машин и грузов. Об этом сообщает Информационный штаб Республики Арцах.
“Учитывая очередную азербайджанскую информационную манипуляцию, согласно которой граждане Арцаха якобы свободно проезжают через установленный на границе Арцаха и Армении (в Лачинском коридоре) контрольно-пропускной пункт, сообщаем, что Азербайджан продолжает блокаду Арцаха, создает препятствия и угрозы бесперебойному перемещению граждан Арцаха, машин и грузов.
Наличие азербайджанского КПП и заблокированный шушинский участок дороги сами по себе являются самым большим препятствием и угрозой, нарушающими положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., а также решение Международного уголовного суда ООН.
Что касается инцидента, которым спекулируют азербайджанские СМИ, отметим, что эти лица – жители четырех общин находящегося в двусторонней блокаде Шушинского района, которые из-за установки КПП остались в Горисе и при содействии российских миротворцев возвращались в свой населенный пункт, но неожиданно для себя были остановлены азербайджанскими военнослужащими. Неприемлемы все усилия азербайджанской стороны сохранить незаконный КПП, осуществлять контроль и препятствовать перемещению граждан, машин и грузов из Арцаха.
Мы подтверждаем, что двустороннее движение между Арцахом и Арменией осуществляется исключительно при содействии и в сопровождении представителей миротворческого контингента РФ и Международного Комитета Красного Креста с целью обеспечения минимальной безопасности граждан Арцаха на данной дороге.
Нуждающиеся в перемещении лица с сегодняшнего дня, согласно действующему порядку, должны обратиться в соответствующие государственные органы для решения проблемы посредством указанных механизмов”,- говорится в сообщении.
Отметим, что азербайджанские СМИ распространили видеоматериал о том, как автомобили с армянскими госномерами проезжают через азербайджанский КПП на мосту Акари, а его сотрудники проверяют паспорта граждан и машины.