Մի Վրաստան, մի Թամազ. ինչու՞ է հարեւան երկիրն արգելակում հայկական փոխադրողներին
Մեր հյուսիսային հարեւան Վրաստանը, չնայած օդային հաղորդակցության ոլորտում հռչակել է «բաց երկնքի» քաղաքականություն, փաստացի խոչընդոտներ է ստեղծում հայկական մի քանի ավիաընկերությունների առաջ, որոնք ցանկանում են դեպի այդ երկիր թռչել:
Ռուս-վրացական կոնֆլիկտը՝ «հրաշալի առիթ» հայկական փոխադրողների համար
Ամեն ինչ սկսվել է 2019-ի հունիսին, երբ Վրաստանի խորհրդարանում ծագած հակառուսական սկանդալը պատճառ դարձավ, որ ՌԴ նախագահ Պուտինը հրամանագիր ստորագրի, որով ռուսական ավիաընկերություններին 2019-ի հուլիսի 8-ից արգելվեց փոխադրումներ կատարել դեպի Վրաստան, իսկ վրացականներին՝ թռչել Ռուսաստան:
Դրանից տուժեցին թե՛ ռուսական, թե՛ վրացական փոխադրողները, այդ թվում՝ Վրաստանի առաջատար «Georgian Airways»-ը, որն այն ժամանակ Թբիլիսիից թռչում էր Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կազան եւ Ուֆա: Ռուսաստանը պահանջված ուղղություն է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում, մյուս կողմից՝ Վրաստանն էլ շարունակաբար եղել է ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների հետաքրքրության տիրույթում, հետեւաբար ուղիղ չվերթերի դադարեցումը խնդիր էր դրանք իրականացնող օպերատորների համար:
Այդուհանդերձ, «Georgian Airways»-ը հայտարարեց, որ իր ուղեւորներին առաջարկելու է օգտվել Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա տարբերակից: Դրա իրականացման «բանալին» վրացական այս ավիաընկերության հայկական «քույր» կամ «դուստր» ընկերությունն էր՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիան», որը հայկական շուկայում գործում է 2016-ի հուլիսից:
«Արմենիայի» սեփականատերերը երկուսն են՝ «Georgian Airways»-ի հիմնադիր ու տեր, վրացի Թամազ Գաիաշվիլին (49 %) եւ նրա գործընկեր, թբիլիսահայ Ռոբերտ Օգանեսյանը (51 %), որը ստեղծման օրվանից «Արմենիայի» տնօրենն է, իսկ մինչ այդ եղել է «Georgian Airways»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ: Իրականում Օգանեսյանի ունեցած 51 %-ը պայմանավորված է ՀՀ օրենսդրության պահանջով, ըստ որի՝ առեւտրային գործունեություն ծավալող հայկական ավիաընկերությունների առնվազն 51 %-ը պետք է պատկանի ՀՀ քաղաքացիների (Օգանեսյանը ՀՀ անձնագիր է ստացել) կամ Հայաստանում գրանցված ընկերությունների:
Այսպիսով՝ 2019-ի ամռանը ծագած ռուս-վրացական նոր քաղաքական հակասությունը, տեղափոխվելով, մասնավորապես, ավիացիայի ոլորտ, տնտեսական օգուտներ սկսեց բերել Վրաստանն ու Ռուսաստանն իրար կապելու հրաշալի առիթ ստացած «Ավիակոմպանիա Արմենիային», որն այն ժամանակ Երեւանից ուղիղ չվերթեր էր իրականացնում դեպի Միներալնիե Վոդի եւ Վորոնեժ, իսկ ահա դեպի Մոսկվա թռիչքների մասով իր ուղեւորներին առաջարկում էր «Georgian Airways»-ի միջոցով Թբիլիսիից մեկնելու տարբերակը: Այսինքն՝ 2019-ի ամռանը ռուսական ուղղությունների սպասարկումը ամբողջությամբ դրվեց հայ-վրացական զույգից («Ավիակոմպանիա Արմենիա» եւ «Georgian Airways») հայկական կողմի վրա:
Անշուշտ, չպետք է մոռանալ, որ «Արմենիան» թե՛ սեփականատերերի միջոցով, թե՛ բուն գործունեությամբ (այդ թվում՝ ինքնաթիռների փոխանակումներով) բազմաթիվ թելերով կապված է ռուսական շուկայի մուտքից զրկված «Georgian Airways»-ին:
Ընդ որում՝ 2019-ին հայկական օպերատորներից հենց «Արմենիան» շահեց ռուս-վրացական կոնֆլիկտից, քանի որ, օրինակ, «Տարոն-Ավիան», որն այդ պահին հայկականների մեջ ուներ ամենամեծ ավիապարկը, հայտարարեց, որ հետաքրքրված չէ ռուսական ուղղությունների շահագործմամբ՝ ելնելով ռուսական շուկայում առկա հակամրցակցային խոչընդոտներից:
Պատահական չէ, որ 2019-ի ամռանը մինչ այդ ընդամենը 1 օդանավ ունեցող «Արմենիայի» շարժակազմ տեղափոխվեց «Georgian Airways»-ի ինքնաթիռներից մեկը (այսինքն՝ Վրաստանի օդանավերի ռեգիստրից հանվեց եւ գրանցվեց ՀՀ ռեգիստրում), որն այստեղ շահագործվեց մինչեւ 2021-ի ամառ: 2021-ի ամռանն ու աշնանն էլ «Արմենիայի» ավիապարկ մտան վրացական օպերատորի 2 այլ օդանավեր, որոնք շահագործվեցին մինչեւ 2022 թ. ամառ: Դրանց գլխավոր թիրախային ուղղությունը, հասկանալի է, Ռուսաստանն էր եւ հենց Մոսկվան:
Ինչպես արդեն գրել ենք, այս տարվա մարտին «Ավիակոմպանիա Արմենիան» անվանափոխվել է՝ դառնալով «Էյր Դիլիջանս»: Ներկայում վերջինս կատարում է միայն Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա-Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան ուղեգծով թռիչքներ, այսինքն՝ դեպի Մոսկվա է տեղափոխում Վրաստանից ու Հայաստանից մեկնողներին եւ Մոսկվայից բերում Հայաստան ու Վրաստան եկողներին: «Էյր Դիլիջանսի» շարժակազմում կա միայն 1 ինքնաթիռ՝ հայկական EK-73736 գրանցումով «Boeing 737-500»-ը, սակայն հայկական ընկերության այս թռիչքները սպասարկում է նաեւ «Georgian Airways»-ից ըստ անհրաժեշտության վերցվող/վարձակալվող «Boeing 737-800»-ը (ունի վրացական գրանցում՝ 4L-GTI. 2019-2021 թթ. գրանցված էր ու շահագործվում էր «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» կազմում որպես EK-73786):
Նկատենք, որ հիմնականում Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան-Մոսկվա-Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան երթուղու վրա կենտրոնացած «Ավիակոմպանիա Արմենիան» 2022 թ. կատարել է 2554 թռիչք ու վայրէջք եւ տեղափոխել 228.204 ուղեւոր: Այս ցուցանիշով ընկերությունը նախորդ տարի եղել է 5-րդը հայկական շուկայում: Անշուշտ, դրա վրա «դրական ազդեցություն» է ունեցել 2022-ի փետրվարին սկսված ռուս-ուկրաինական պատերազմը, որի հետեւանքով բազմաթիվ ռուսաստանցիներ են օդային ճանապարհով տեղափոխվել Հայաստան ու Վրաստան:
Այսպիսով՝ Թբիլիսին ու Մոսկվան Երեւանի միջոցով իրար կապելը շահութաբեր բիզնես է եղել ու մնում Թամազ Գաիաշվիլու եւ, մասնավորապես, նրա հայկական ավիաընկերության համար:
Թամազ Գաիաշվիլու հայկական մրցակիցները
Բայց վրացի գործարարն այս երթուղու «գծատերը» չէ, չի էլ կարող լինել. նա ունի հայ մրցակիցներ: Այսպես՝ 2022-2023 թթ. ձմեռային աերոնավիգացիոն սեզոնին (2022-ի հոկտեմբերի վերջից մինչեւ 2023-ի մարտի վերջ) Թբիլիսին ու Մոսկվան Երեւանի միջոցով իրար են կապել նաեւ «Ֆլայ Արնան» ու «Fly One Armenia»-ն, որոնք շաբաթական դեպի Թբիլիսի կատարել են 4-ական չվերթ:
Հայկական ավիացիայում աշխատող «Հետքի» իրազեկ աղբյուրը հայտնել է, որ այս ընկերությունները ամառային աերոնավիգացիան սեզոնին (2023 թ. մարտ-հոկտեմբեր) ցանկացել են ավելացնել իրենց թռիչքների քանակը դեպի Թբիլիսի, մասնավորապես՝ «Fly One Armenia»-ն մտադիր է եղել կատարել շաբաթական 14 չվերթ, օրական՝ 2 անգամ: Դեպի Վրաստան չվերթեր կատարելու ծրագիր է ունեցել նաեւ հայկական երրորդ ընկերությունը՝ «Շիրակ Ավիան», որը նախատեսում էր դեպի Թբիլիսի շաբաթական 4 չվերթ եւ դեպի Բաթում շաբաթական 3 չվերթ:
Դեպի արտերկիր թռչող ավիափոխադրողները պետք է համապատասխան թույլտվություններ ստանան ոչ միայն իրենց, այլեւ այն երկրների ավիացիոն իշխանություններից, ուր մեկնելու են: Ըստ մեր աղբյուրի՝ «Շիրակ Ավիան», «Ֆլայ Արնան» ու «Fly One Armenia»-ն հայկական կողմից ստացել են համապատասխան հավաստագրերն ու նշանակումները, սակայն վրացական կողմի հետ խնդիր է ծագել:
Մասնավորապես, տեղեկացել ենք, որ վրացական իշխանությունները չեն տվել հայկական օպերատորների հայցած քանակով թույլտվություններ: Այսինքն՝ «Ֆլայ Արնան» ու «Fly One Armenia»-ն ամառային փուլում շարունակել են ձմեռային սեզոնի թռիչքների քանակով՝ շաբաթական 4-ական չվերթ, իսկ «Շիրակ Ավիան»՝ 0, քանի որ ձմեռային փուլում թռիչքներ ո՛չ Թբիլիսի, ո՛չ Բաթում չի ունեցել:
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ «Շիրակ Ավիան» վրացական իշխանություններին դիմել էր դեռ փետրվարին, սակայն պաշտոնապես որեւէ գրություն չի ստացել իր հայտին ի պատասխան: Հայտը պետք է կա՛մ մերժվեր գրավոր եղանակով, կա՛մ «Շիրակը» պետք է կրկին գրավոր ձեւով ստանար դեպի Թբիլիսի ու Բաթում թռչելու թույլտվություն իր խնդրած քանակով: Նկատենք, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության իմաստն այն է, որ, մասնավորապես, օդանավերի տարողության ու թռիչքների քանակի սահմանափակումներ չկիրառվեն այլ երկրների փոխադրողների հանդեպ՝ սեփական օպերատորներին պաշտպանելու կամ առավելություն տալու համար: Այսպիսով՝ վրացական ավիացիոն իշխանություններն անպատասխան են թողել «Շիրակ Ավիայի» հայտը, իսկ «Ֆլայ Արնան» ու «Fly One Armenia»-ն իրավունք են ստացել շարունակել թռիչքները ձմեռային փուլի քանակով, ինչը եւս անտրամաբանական ու անհասկանալի է «բաց երկնքի» քաղաքականություն հռչակած Վրաստանի պարագայում: «Շիրակ Ավիայի» ներկայացուցիչները նաեւ զանգահարել են Վրաստանի քաղավիացիայի գործակալություն՝ հասկանալու խնդրի էությունը, սակայն բանավոր պատասխանը մոտավոր այսպիսին է եղել՝ որեւէ բան չենք կարող ասել կամ անել: Սա, թերեւս, կարելի է ընկալել այսպես՝ շան գլուխը թաղված է վրացական իշխանությունների ավելի վերին օղակներում:
Այդուհանդերձ, ամառային սեզոնի մեկնարկին՝ մարտի 26-ից մինչեւ ապրիլի 7-ը, «Շիրակ Ավիան» ու «Fly One Armenia»-ն օգտվել են վրացական «Tbilisi Airways» ավիաընկերության միակ «Boeing 737-300» օդանավից (վրացական գրանցումը՝ 4L-TBA): Վերջինս «Շիրակ Ավիայի» համար շաբաթական կատարել է 4 չվերթ, «Fly One Armenia»-ի համար՝ 3: Ընդ որում՝ վրացական իշխանությունների հարուցած խոչընդոտների հետեւանքով ինքնաթիռը չվերթերը կատարել է «Tbilisi Airways»-ի անվան տակ, բայց իրականում դրանցով տեղափոխվել են «Շիրակ Ավիայի» ու «Fly One Armenia»-ի ուղեւորները, քանի որ թռիչքների հետ կապված բոլոր ծախսերը հոգացել են հայկական օպերատորները, վրացական օդանավն էլ փաստացի նրանց կողմից վարձակալված է եղել:
Բայց քանի որ ապրիլի 7-ից հետո 4L-TBA-ն այլ ծրագրեր ուներ, հայկական ավիաընկերությունների հետ համագործակցությունը չի շարունակվել. «Fly One Armenia»-ն մնացել է իր 4 չվերթով, իսկ «Շիրակ Ավիան»՝ ձեռնունայն:
Մինչ օրս հարցը չի լուծվել նույնիսկ նախարարությունների մակարդակով
Վրացական իշխանությունների վարքագիծը հայկական 3 ավիաընկերություններին ստիպել է դիմել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին ու մեր երկրում քաղավիացիայի բնագավառը համակարգող ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, ինչպես նաեւ վերջինիս ենթակա Քաղավիացիայի կոմիտեին: Վարչապետի աշխատակազմից պատասխանել են, որ ապրիլի 5-7-ը ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը այցով լինելու է Վրաստանում, այցի շրջանակներում հանդիպելու է այդ երկրի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Լեւան Դավիթաշվիլիին, եւ քննարկվելու են նաեւ հայկական ավիափոխադրողների բարձրացրած հարցերը (Վրաստանում քաղավիացիայի ոլորտը նշված նախարարության տիրույթում է): Բացի դրանից, ըստ մեր աղբյուրի, ՀՀ իշխանությունները դիվանագիտական խողովակներով հարցը բարձրացրել են Վրաստանի գործընկերների մոտ: Մասնավորապես՝ այդ երկրում ՀՀ դեսպանությունը դիմել է Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարությանը՝ խնդրելով ուսումնասիրել «Fly One Armenia», «Ֆլայ Արնա» եւ «Շիրակ Ավիա» ավիաընկերությունների հայտերը: Թե ինչ պատասխան է տվել վրացական կողմը, հայտնի չէ:
Ապրիլի 7-ին ՀՀ ՏԿԵՆ-ը, անդրադառնալով Սանոսյան-Դավիթաշվիլի հանդիպմանը, հայտնել է. «Հաշվի առնելով, որ Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարության տիրույթում են գտնվում նաեւ ավիացիայի, տրանսպորտի եւ էներգետիկայի ոլորտները, ապա հիմնականում անդրադարձ է կատարվել հենց այս ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին»։ Մանրամասներ չեն հաղորդվել:
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ՀՀ իշխանություններին դիմած ավիաընկերությունները նույնպես տեղյակ չեն երկու նախարարների հանդիպման մանրամասներից կամ ձեռք բերված արդյունքներից: Գ. Սանոսյանի մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանը «Հետքին» հայտնել է, որ բարձրացված հարցը եւս քննարկվել է հանդիպմանը, սակայն հստակ ոչ մի որոշում չի կայացվել, քննարկումները շարունակվում են:
Ինչպես նշեցինք, ավիափոխադրողները նաեւ դիմել էին Քաղավիացիայի կոմիտեին: «Հետքի» աղբյուրի պատմելով՝ ՔԱԿ-ի պատասխանի էությունը եղել է այն, որ դա իր մակարդակի հարց չէ: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ ՔԱԿ-ից նշել են. «Կոմիտեն ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկել է համապատասխան եւ անհրաժեշտ քայլեր՝ վրացական կողմից հայկական ավիաընկերություններին թույլտվությունների անխոչընդոտ տրամադրման նպատակով: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում ավիացիայի բնագավառում քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող մարմինը համարվում է ՏԿԵՆ-ը՝ Կոմիտեն դեպի Վրաստան չվերթեր իրականացնելու հարցում հայկական ավիաընկերությունների համար առաջացած խնդիրների մասին իրազեկել է նախարարությանը՝ համապատասխան օղակներում հարցը բարձրացնելու եւ լուծումներ գտնելու նպատակով»:
«Հետքի» աղբյուրի տեղեկություններով՝ ստեղծված իրավիճակում «Շիրակ Ավիան», որը վերոնշյալ հայկական 3 ընկերություններից միակն է, որ ցանկանում է մտնել վրացական շուկա, սակայն չի կարողանում, միասնական նամակով դիմել է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը (ICAO, ՄԱԿ-ի համակարգում է), Եվրամիության բարձրագույն գործադիր մարմնին՝ Եվրահանձնաժողովին, ու կրկին Վրաստանի քաղավիացիայի գործակալությանը: Պատասխան առայժմ չի ստացվել:
Որտե՞ղ է թաղված շան գլուխը
Վրացական ավիացիոն շուկա մտնելու կամ այնտեղ գործունեությունն ընդլայնելու հայկական փոխադրողների բոլոր փորձերն, ըստ էության, դեմ են առել մի արգելքի, որը փաստացի կա, սակայն դրա մասին վրացական կողմը պաշտոնապես չի խոսում, չի բարձրաձայնում, չի խոստովանում: Այդուհանդերձ, տրամաբանելով, թե ինչը կամ ով կարող էր լինել այս ամենի արգելակը՝ մեր փոխադրողներից մեկի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչը Վրաստանում հանդիպել է «Georgian Airways»-ի ու «Էյր Դիլիջանսի» տիրոջը՝ Թամազ Գաիաշվիլիին: «Հետքի» աղբյուրը, որը տեղյակ է հանդիպման մանրամասներից, պատմում է, որ վրացին հայ հյուրին մոտավորապես, ոչ բառացի ասել է, թե արդյոք հայերն ուրիշ բան չեն կարող մտածել, ինչով նկատի է ունեցել հայկական փոխադրողների կողմից Վրաստանից զատ այլ ուղղություններով թռիչքներ կատարելը:
Ճշտելու համար «Էյր Դիլիջանս» ավիաընկերության եւ դրա սեփականատերեր Թամազ Գաիաշվիլու եւ Ռոբերտ Օգանեսյանի դիրքորոշումը՝ «Հետքը» հարցում էր ուղարկել Օգանեսյանի եւ «Էյր Դիլիջանսի» էլեկտրոնային փոստերին: «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի իմաստով՝ «Էյր Դիլիջանսը» հանրային նշանակության կազմակերպություն է, քանի որ տրանսպորտի ոլորտում ծառայություններ է մատուցում հանրությանը: Հետեւաբար, ընկերությունը եւ դրա տնօրեն Ռ. Օգանեսյանը լրատվամիջոցի հարցմանը պետք է պատասխանեին 5 աշխատանքային օրում, ինչը օրենքի խախտմամբ չեն արել:
Այդ իսկ պատճառով հրապարակում ենք այն հարցերը որոնք մնացել են անպատասխան:
1. Ավիացիայի ոլորտում «Հետքի» աղբյուրը հայտնել է, որ հայկական մյուս ավիաընկերությունների կողմից դեպի Թբիլիսի թռիչքներ կատարելուն խոչընդոտ է Թամազ Գաիաշվիլին, որի գործոնով պայմանավորված՝ վրացական իշխանությունները, չնայած իրենց կողմից հռչակված «բաց երկնքի» քաղաքականությանը, բացի «Էյր Դիլիջանսից», մյուս հայկական փոխադրողներին չեն տալիս համապատասխան քանակի թռիչքների թույլտվություններ: Խնդրում եմ «Էյր Դիլիջանսի» եւ անձամբ պրն Գաիաշվիլիի մեկնաբանությունները:
2. Հարգելի պրն Գաիաշվիլի, «Հետքի» աղբյուրը հայտնել է, որ Վրաստանում Ձեզ հանդիպել է հայկական փոխադրողներից մեկի ղեկավար անձանցից մեկը, որին Դուք մոտավորապես ասել եք՝ «հայերդ ուրիշ բան չե՞ք կարող մտածել»՝ նկատի ունենալով Երեւան-Թբիլիսի չվերթերից զատ այլ ուղղությունների շահագործումը: Ինչպե՞ս կպատասխանեք այս պնդմանը:
3. Ինչպե՞ս է «Էյր Դիլիջանսը» վերաբերվում հայկական մյուս ավիաընկերությունների հանդեպ հավանական խտրական մոտեցմանը, ինչպիսի՞ն է ավիաընկերության պաշտոնական դիրքորոշումն ու մեկնաբանությունը:
Ընդունված է ասել, որ հարցմանը չպատասխանելը եւս պատասխան է, հետեւաբար այս պարագայում մենք կարող ենք առաջնորդվել հենց այդ տրամաբանությամբ: Մի քանի անգամ զանգահարել ենք նաեւ «Էյր Դիլիջանսի» գրասենյակ, սակայն կապ հաստատել չի հաջողվել:
Ու քանի որ մեր աղբյուրին չհավատալու որեւէ հիմք չունենք, Թամազ Գաիաշվիլու պահվածքը մրցակից հայկական ընկերությունների հանդեպ կարող ենք միայն արգահատելի որակել: Երեւան-Թբիլիսի երթուղին ոչ մեկի սեփականությունն ու նախնիներից ստացած ժառանգությունը չէ. այն բաց երթուղի է, որը կարող են շահագործել հայկական ու վրացական օրենսդրությանը համապատասխանող բոլոր ավիաընկերությունները: Նորից շեշտենք. Վրաստանը, ինչպես եւ Հայաստանը, հռչակել է «բաց երկնքի» քաղաքականություն, չնայած պետք է հիշել, որ նույն «Georgian Airways»-ի ղեկավարությունը ժամանակին պարբերաբար դժգոհում էր իր երկրի ընդունած այդ քաղաքականությունից, քանի որ Վրաստանի իշխանությունները «բաց երկնքի» շրջանակներում, մասնավորապես, 2014-ին ռուսական 13 ընկերությունների թույլատրել էին կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել Մոսկվայի ու Թբիլիսիի միջեւ, յուրաքանչյուրը՝ 14-ական չվերթ շաբաթվա կտրվածքով:
Այդուհանդերձ, եթե Վրաստանի իշխանությունները հանձն են առել առաջ շարժվել «բաց երկնքի» քաղաքականությամբ, ապա դրան հակասող ցանկացած քայլ, մանավանդ՝ վերը նկարագրվածը, երբ չկա որեւէ կոնկրետ արձագանք ու հիմնավորում հայկական հայտերի մերժման կամ թռիչքների հայցված քանակը չտրամադրելու վերաբերյալ, հիշեցնում է հետխորհրդային պետությունների ոչ հեռավոր անցյալը՝ կլանային համակարգն ու թղթի վրա ազատականացված շուկան սեփականը դարձնելու ստվերային պայմանավորվածությունները:
Այս պարագայում Վրաստանի իշխանությունների կողմից «բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացումն ընդամենը գեղեցիկ նախադասություն է, իսկ իրականում սեփական գործարարի մասնավոր բիզնես շահերը պաշտպանելու մարտավարությունն է, մյուս կողմից՝ Վրաստանի նման վարքագիծը Հայաստանի ու հայկական տնտեսվարողների հանդեպ չի կարելի բարեկամական որակել:
Առաջին լուսանկարում՝ Թամազ Գաիաշվիլին (աջից) ու Ռոբերտ Օգանեսյանը՝ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը, 21.06.2018 (primeminister.am)

Одна Грузия – один Тамаз: почему соседняя страна чинит препятствия армянским перевозчикам
Несмотря на провозглашение нашим северным соседом, Грузией, политики “открытого неба” в сфере воздушных коммуникаций, эта страна чинит препятствия нескольким армянским компаниям, желающим совершать полеты в грузинскую столицу.
Российско-грузинский конфликт как “прекрасная возможность” для армянских перевозчиков
Все началось в июне 2019 года, когда из-за вспыхнувшего в парламенте Грузии антироссийского скандала президент РФ В.Путин подписал указ, которым с 8 июля 2019 г. российским авиакомпаниям запрещалось совершать полеты в Грузию, а грузинским авиакомпаниям – в Россию.
От этого проиграли и российские, и грузинские авиаперевозчики, в том числе ведущая компания Грузии “Georgian Airways”, которая в то время выполняла рейсы из Тбилиси в Москву, Санкт-Петербург, Казань и Уфу. Россия была востребованным направлением как в Армении, так и в Грузии. С другой стороны, российские туристы всегда проявляли большой интерес к Грузии, поэтому прекращение прямых рейсов между двумя странами создало проблемы и для выполняющих их операторов.
Тем не менее, “Georgian Airways” заявила, что предложит своим пассажирам пользоваться рейсом Тбилиси-Ереван-Москва. Задействование этого рейса было обусловлено наличием у грузинской авиакомпании армянской “дочки” – “Авиакомпании Армения”, действующей на армянском рынке с июля 2016 г.
“Авиакомпания Армении” имеет двух собственников: это учредитель и владелец “Georgian Airways”, грузин по национальности Тамаз Гаиашвили (49%) и его партнер, тбилисский армянин Роберт Оганесян (51%). Последний с момента создания “Армении” был ее директором, а до этого занимал должность первого заместителя гендиректора “Georgian Airways”. В действительности принадлежащая Оганесяну доля в размере 51% обусловлена требованием закона РА, по которому развертывающие коммерческую деятельность армянские авиакомпании должны как минимум на 51% принадлежать гражданам РА (Оганесян получил армянский паспорт), либо другим компаниям, зарегистрированным в Армении.
Таким образом, возникшие летом 2019 г. новые российско-грузинские политические разногласия, перекинувшись на сферу авиации, начали приносить экономическую выгоду “Авиакомпании Армения”, получившей прекрасную возможность связать друг с другом Грузию и Россию. В то время “Авиакомпании Армения” выполняла полеты в Минеральные Воды и Воронеж, а вот желающим лететь в Москву предлагала вылетать из Тбилиси самолетами “Georgian Airways”. Таким образом, летом 2019 г. в армяно-грузинском тандеме (“Авиакомпания Армения” и “Georgian Airways”) обслуживание российских направлений было полностью возложено на армянскую сторону. Разумеется, не следует забывать, что как собственники “Авиакомпании Армения”, так и ее деятельность, включая обмен самолетами, множеством нитей связаны с лишившейся входа на российский рынок авиакомпанией “Georgian Airways”.
При этом в 2019 году из всех армянских операторов именно “Армения” выиграла от российско-грузинского конфликта, поскольку, например, компания “Тарон-Авиа”, имевшая на тот момент самый большой авиапарк, заявила, что, исходя из существующих на российском рынке конкурентных препятствий, не заинтересована в эксплуатации российских направлений.
Не случайно, что летом 2019 г. авиапарк “Авиакомпании Армения”, в котором был всего один самолет, пополнился самолетом “Georgian Airways”, который эксплуатировался здесь до лета 2021 г. Уже летом и осенью того же года “Армения” получила два других самолета грузинского оператора, которые эксплуатировались до лета 2022 г. Главным направлением полетов компании, конечно, была Россия и в основном Москва.
Как известно, в марте этого года “Авиакомпания Армения” была переименована в “Эйр Дилижанс”. В настоящее время эта компания выполняет рейс Ереван-Тбилиси-Ереван-Москва-Ереван-Тбилиси-Ереван. То есть перевозит в Москву пассажиров из Грузии и Армении, а из Москвы доставляет пассажиров в Армению и Грузию. В авиапарке “Эйр Дилижанс” всего один самолет – “Boeing 737-500” с армянским регистрационным номером EK-73736. Но когда возникает необходимость, эта армянская авиакомпания использует также “Boeing 737-800” с грузинским регистрационным номером 4L-GTI. В 2019-2021 гг. этот борт был зарегистрирован и эксплуатировался в составе “Авиакомпании Армения” как EK-73786.
Отметим, что в 2022 г. “Авиакомпания Армения”, выполнявшая в основном рейс Ереван-Тбилиси-Ереван-Москва-Ереван-Тбилиси-Ереван, совершила 2554 вылета и прилета, перевезя 28.204 пассажира. По этим показателям компания в прошлом году была пятой на армянском рынке. Этому, несомненно, “способствовала” начавшаяся в феврале 2022 г. российско-украинская война, вследствие которой многочисленные россияне прибывали воздушным путем в Армению и Грузию.
Из этого можно сделать вывод, что обеспечение связи между Тбилиси и Москвой через Ереван было и остается довольно прибыльным бизнесом для Тамаза Гаиашвили и в частности его армянской авиакомпании.
Армянские конкуренты Тамаза Гаиашвили
Однако грузинский предприниматель не является, да и не может являться собственником этого маршрута. У него есть армянские конкуренты. Так, в зимний аэронавигационный сезон 2022-2023 гг. (с октября 2022-го по конец марта 2023-го) Тбилиси и Москву связывали посредством Еревана также авиакомпании “Флай Арна” и “Fly One Armenia”, выполнявшие в неделю по 4 рейса в Тбилиси.
Работающий в армянской авиации осведомленный источник Hetq.am сообщил, что в летний аэронавигационный сезон (март-октябрь 2023 г.) эти компании решили увеличить количество своих рейсов в Тбилиси. В частности, “Fly One Armenia” собиралась выполнять по 14 полетов в неделю – дважды в день. Летать в Грузию решила и третья армянская компания – “Ширак Авиа”, которая планировала 4 рейса в Тбилиси и 3 рейса в Батуми еженедельно.
Летающие за границу авиаперевозчики должны иметь соответствующее разрешение авиационных властей не только своей страны, но и тех стран, в которые должны выполнять рейсы. Согласно нашему источнику, “Ширак Авиа”, “Флай Арна” и “Fly One Armenia” получили в Армении соответствующие лицензии, а вот с грузинской стороной возникла проблема.
Нам, в частности, стало известно, что грузинские власти не выдали армянским операторам затребованное ими количество разрешений. Это значит, что в летний сезон “Флай Арна” и “Fly One Armenia” продолжали выполнять количество полетов зимнего сезона – по 4 рейса в неделю, а у “Ширак Авиа” вообще не было рейсов, поскольку зимой эта компания не выполняла полетов ни в Тбилиси, ни в Батуми.
По данным нашего источника, еще в феврале “Ширак Авиа” обратилась к грузинским властям, однако никакого официального ответа на свою заявку не получила. Заявка либо должна была быть отклонена в письменной форме, либо авиакомпания “Ширак” – опять-таки в письменной форме – должна была получить затребованное ею количество разрешений на полеты в Тбилиси и Батуми. Таким образом, грузинские авиационные власти оставили заявку армянской компании  без ответа, а “Флай Арна” и “Fly One Armenia” получили право продолжать полеты в зимнем режиме, что тоже непонятно с учетом провозглашенной Грузией политики “открытого неба”. После этого представители “Ширак Авиа” позвонили в Агентство гражданской авиации Грузии, чтобы понять суть проблемы, однако устный ответ сводился примерно к следующему: мы не можем ничего сказать или сделать. Смысл этой фразы сводится примерно к следующему: собака зарыта в верхних звеньях власти.
Тем не менее, в начале летнего сезона – с 26 марта по 7 апреля – “Ширак Авиа” и “Fly One Armenia” пользовались единственным самолетом “Boeing 737-300” (грузинский регистрационный номер 4L-TBA) грузинской авиакомпании “Tbilisi Airways”. Этот борт выполнял для “Ширак Авиа” по четыре, а для “Fly One Armenia” – по три рейса в неделю. При этом из-за чинимых грузинскими властями препятствий самолет совершал полеты под именем “Tbilisi Airways”, хотя на самом деле перевозил пассажиров “Ширак Авиа” и “Fly One Armenia”, поскольку все расходы, связанные с полетами, оплачивали армянские операторы.
Но в связи с тем, что у 4L-TBA были другие планы, то после 7 апреля сотрудничество с армянскими авиакомпаниями не было продолжено. У “Fly One Armenia” по-прежнему остались 4 рейса, у “Ширак Авиа” не было ни одного.
Вопрос до сих пор не решен даже на уровне министерств
Поведение грузинских властей заставило три армянские авиакомпании обратиться в администрацию премьер-министра РА и координирующее сферу авиации Министерство территориального управления и инфраструктур, а также в подчиняющийся ему Комитет гражданский авиации. Из администрации премьера сообщили, что с 5 по 7 апреля министр ТУИ Гнел Саносян будет находиться в Грузии и в рамках визита встретится с вице-премьером, министром экономики и стабильного развития этой страны Леваном Давиташвили. В рамках встречи будут также обсуждаться вопросы, поднятые армянскими авиаперевозчикам (в Грузии сфера авиации находится в компетенции указанного министерства).
Кроме того, власти РА через дипломатические каналы подняли этот вопрос перед грузинскими партнерами. В частности, посольство Армении в Грузии обратилось в Министерство экономики и стабильного развития страны с просьбой изучить заявки авиакомпаний “Fly One Armenia”, “Флай Арна” и “Ширак Авиа”. Какой ответ дала грузинская сторона, неизвестно.
7 апреля Министерство территориального управления и инфраструктур РА, касаясь встречи Саноян-Давидашвили, сообщило: “Учитывая, что в компетенции Министерства экономики и стабильного развития Грузии находятся также сферы авиации, транспорта и энергетики, основное внимание было уделено перспективам сотрудничества именно в указанных сферах”. Другие подробности не сообщались.
Согласно нашему источнику, обратившиеся к властям РА авиакомпании также не располагают информацией о результатах встречи двух министров. Пресс-секретарь Г.Саносяна Сона Арутюнян сообщила нам, что поднятый вопрос на встрече обсуждался, однако какое-либо конкретное решение не было принято, обсуждения продолжаются.
Как мы уже отметили, авиаперевозчики обратились также в Комитет гражданской авиации, который, по утверждению источника Hetq.am, дал понять, что этот вопрос не входит в его компетенцию.
По данным нашего источника, “Ширак Авиа”, являющаяся единственной армянской авиакомпанией, которая пока безуспешно пытается прийти на грузинский рынок, обратилась с письмом в Международную организацию гражданской авиации (ICAO), Еврокомиссию и вновь в Агентство гражданской авиации Грузии. Ответов до сих пор нет.
Где зарыта собака?
Все попытки армянских авиаперевозчиков прийти на грузинский авиационный рынок или расширить там свою деятельность, по сути, уперлись в преграду, которая по факту существует, но о которой грузинская сторона официально ничего не говорит. Тем не менее, пытаясь разобраться в том, что или кто может тормозить этот процесс, представитель руководства одного из армянских перевозчиков встретился в Грузии с владельцем  компаний “Georgian Airways” и “Эйр Дилижанс” Тамазом Гаиашвили. Осведомленный о деталях встречи источник Hetq.am рассказал, что ответ грузина на вопрос армянского гостя сводился к следующему: неужели армяне не могут придумать ничего другого? Имелось в виду выполнение армянскими перевозчиками полетов на других направлениях, помимо Грузии.
Для уточнения позиции авиакомпании “Эйр Дилижанс” и ее собственников Тамаза Гаиашвили и Роберт Оганесяна мы отправили запросы на их электронные адреса. Согласно закону “О свободе информации”, компания “Эйр Дилижанс” является организацией общественного значения, поскольку оказывает общественные услуги в сфере транспорта. А это значит, что компания и ее директор Р.Оганесян должны были ответить на запрос СМИ в течение пяти рабочих дней, что, однако, не было сделано в нарушение закона.
По этой причине мы решили опубликовать вопросы, которые остались без ответа.
Источник Hetq.am в сфере авиации сообщил, что в Тбилиси препятствием к выполнению полетов другими армянскими авиакомпании является Тамаз Гаиашвили, из-за которого грузинские власти, несмотря на провозглашенную ими политику открытого неба, не дают армянским авиакомпаниям (за исключением “Эйр Дилижанс”) разрешения на выполнение соответствующего количества рейсов. Прошу “Эйр Дилижанс” и лично г-на Гаиашвили прокомментировать это утверждение.
Уважаемый г-н Гаиашвили, источник Hetq.am сообщил, что в Грузии с Вами встречался представитель руководства одного из армянских перевозчиков, которому Вы сказали примерно следующее: “Неужели вы, армяне, ничего другого придумать не можете?”, имея в виду эксплуатацию других направлений, помимо рейса Ереван-Тбилиси.
Как “Эйр Дилижанс” относится к вероятному дискриминационному подходу к другим армянским авиакомпаниям? Каковы официальная позиция и комментарий авиакомпании?
Принято считать, что отсутствие ответа тоже ответ, следовательно в данном случае мы можем руководствоваться именно этим подходом. Мы несколько раз звонили и в офис “Эйр Дилижанс”, однако связаться с представителями этой компании нам не удалось.
И поскольку никаких оснований не верить нашему источнику у нас нет, то отношение Тамаза Гаиашвили к армянским авиакомпаниям-конкурентам можно расценить как пренебрежительное. Рейс Ереван-Тбилиси не является чьей-либо собственностью или полученным от предков наследством. Это открытый маршрут, который могут эксплуатировать все авиакомпании, соответствующие армянскому и грузинскому законодательствам. Еще раз подчеркнем: Грузия, как и Армения, провозгласила политику открытого неба, хотя следует отметить, что в свое время руководство той же “Georgian Airways” периодически жаловалось на это решение, поскольку в рамках “открытого неба” власти Грузии в частности в 2014 году разрешили 13 российским компаниям выполнять регулярные рейсы между Москвой и Тбилиси – по 14 рейсов в неделю.
Тем не менее, если грузинские власти взяли на себя обязательство руководствоваться политикой “открытого неба”, то любой противоречащий этому обязательству шаг, а тем более описанный выше, когда нет конкретных оснований для отклонения заявок армянских компанией или непредоставления им затребованного количества рейсов, напоминает недавнее прошлое постсоветских государств, где действовали клановая система и теневые договоренности о подчинении либерализованного на бумаге рынка.
В этом случае проведение властями Грузии политики “открытого неба” – всего лишь красивая фраза, а в действительности это тактика по защите частных бизнес-интересов собственного предпринимателя. С другой стороны подобное поведение Грузии нельзя расценить как дружественное по отношению к Армении и армянским хозяйствующим субъектам.
На первом снимке: Тамаз Гаиашвили (справа) и Роберт Оганесян на встрече с премьер-министром РА, 21.06.2018 (primeminister.am)