Յունիբանկը անդամակցել է Ֆրանսիա- Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատին
Յունիբանկը դարձել է Ֆրանսիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի (Ֆրանսիա-Հայաստան ԱԱՊ) անդամ: Այն հնարավորություն կտա բանկին իր մասնակցությունն ունենալ Ֆրանսիա-Հայաստան ԱԱՊ-ի անդամների միջև գործարար կապերի ամրապնդմնանն ու զարգացմանը:
Համագործակցության շրջանակում Յունիբանկը մտադիր է իրականացնել նոր նախագծեր՝ ընդլայնելով հարաբերությունները ֆրանսահայ գործարար համայնքի և Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների հետ:
Այս տարի Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը և Խորհրդի անդամ Ֆիլիպ Դելմոտը Փարիզում մասնակցեցին Ֆրանսիա-Հայաստան առաջին տնտեսական գագաթնաժողովին, որն ուղղված էր երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների ներուժի զարգացմանը, բարձր տեխնոլոգիական և կայուն ու առանց ածխածնի տնտեսությանը:
Ֆրանսիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի գործունեությունը խթանում է Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների հիմնումը, ինչպես նաև աջակցում ֆրանսիական և հայկական ընկերություններին՝ տրամադրելով նրանց առևտրային ծառայություններ և անհրաժեշտ խորհրդատվություն:
Յունիբանկն իր գործունեություն է սկսել 2001թ.-ին:
Յունիբանկի զարգացման հիմնական ուղղություներն են՝ մանրածախ բիզնեսը, ՓՄՁ-ներին աջակցությունը, private banking-ը և միջազգային հաշվարկները: Բանկն ունի 54 մասնաճյուղ և 100-ից ավելի պրոմո կետ:
Յունիբանկի ծառայություններից օգտվում է Հայաստանի աշխատունակ բնակչության գրեթե մեկ երրորդը: Յունիբանկն առաջինը Հայաստանում անցկացրեց IPO և տեղաբաշխեց իր արժեթղթերը բորսայում:
2022թ.-ին Յունիբանկը ճանաչվեց Բաժնետոմսերի լավագույն տեղաբաշխող` Բորսայի կորպորատիվ արժեթղթերի տեղաբաշխման համակարգով: Բանկն ակտիվորեն օգտագործում է ֆինանսական տեխնոլոգիաներն ու նորամուծությունները՝ ժամանակակից սպասարկում ապահովելու համար: Լինելով մանրածախ շուկայի առաջատարներից մեկն է՝ Յունիբանկը գործարկել է արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սքորինգ:
Բանկի հաճախորդների համար արդեն հասանելի են Apple Pay և Google Pay անհպում վճարումները: 2022թ.-ի արդյունքներով Visa-ն Յունիբանկին շնորհել է Strong partnership in driving cashless մրցանակը: Դեկարբոնացման նպատակով կանաչ էներգիային անցումը Յունիբանկի զարգացման ռազմավարության հիմնական բաղադրիչներից մեկն է:
Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնն այժմ ամբողջությամբ սնուցվում է արևային էներգիայով: ESG Sustainalytics ոլորտում առաջատար վերլուծական ընկերության փորձագետները ներկայացրել են երկրորդ կողմի կարծիքը Յունիբանկի «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկման հայեցակարգի վերաբերյալ և հաստատել դրա համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին և Green Bonds Principles 2021-ի պահանջներին:
Յունիբանկի private banking-ը՝ Յունիբանկ Պրիվեն, ճանաչվել է լավագույնը Հայաստանում՝ ըստ Euromoney Global Private Banking Awards 2023-ի: Moody's Investors Service միջազգային գործակալությունը Յունիբանկին շնորհել է B2 վարկանիշը՝ «կայուն» կանխատեսմամբ:

Unibank Becomes Member of Chamber of Commerce and Industry France Armenia
Unibank has become a member of the Chamber of Commerce and Industry France Armenia (CCI FA). This will enable the bank to take part in the development and strengthening of business ties between the members of France-Armenia CCI. Within the framework of cooperation, Unibank intends to implement new projects, expanding relations with the French-Armenian business community and French companies in Armenia.
This year Mesrop Hakobyan, CEO of Unibank, and Philippe Delmotte, Unibank Board Member, participated in the first France-Armenia economic summit in Paris, which was aimed at developing the potential of economic relations between the two countries, high-tech, sustainable and carbon-free economy.
The activity of the France-Armenia Chamber of Commerce and Industry promotes the establishment of French companies in Armenia, also supports the French and Armenian companies by providing them with commercial services and necessary consultation.
Unibank started operating in 2001. The main directions of development of Unibank are retail business, support to SMEs, private banking and international settlements. The bank has 54 branches and more than 100 promo points.
In 2015 Unibank provided its clients with an opportunity to become the bank’s shareholders. Through the Initial Public Offering (IPO), the bank issued shares to the public via the Armenia Securities Exchange (AMX).
In 2022, Unibank was recognized as the Best Equity Underwriter in Exchange's Corporate Securities Allocation System. The bank is actively implementing new technology and innovation to ensure an up-to-date service. Being one of the leaders in the retail market, Unibank has launched credit scoring based on artificial intelligence.
Apple Pay and Google Pay contactless payments are already available for the bank’s clients. According to the results of 2022, Visa rewarded Unibank with the Strong partnership in driving cashless award. The transition to green energy for the purpose of decarbonization is one of the main components of Unibank's development strategy.
Unibank's data center is now powered entirely by solar energy. Sustainalytics, the experts of the leading analytical company in the field of ESG, provided the second party opinion on the concept of issuing green bonds of Unibank and confirmed that it aligns with the core components of the Green Bond Principles 2021.
Unibank’s private banking — Unibank Privé — is recognized as the best in Armenia in the Euromoney Global Private Banking Awards 2023. Moody’s Investors Service affirmed the bank's B2 rating, outlook stable.