Հովիկ Աբրահամյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու մեջ
Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, 2006թ.-ից մինչև 2016թ.-ի սեպտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսանալով հանրային պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձ, անցել է պաշտոնեական լիազորությունները, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու արգելքին հակառակ՝ վստահված անձանց միջոցով մասնակցել է ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության կառավարմանը՝ օրինականացնելով դրա արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը: Այս մասին հայտնում են Դատախազության լրատվական ծառայությունից։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Հովիկ Աբրահամյանը, 1995-2016թթ. ընթացքում զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ (ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին գումարման պատգամավոր, Արտաշատի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ, Արտաշատի քաղաքապետ, Արարատի մարզպետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, ՀՀ վարչապետ) ավազի արդյունահանում իրականացնող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոսի բաժնետեր Գ.Գ.-ի բաժնեմասին ապօրինի տիրանալու և վստահված անձանց միջոցով ընկերության կառավարմանը մասնակցելու դիտավորությամբ, 2006թ.-ի վերջից մինչև 2008թ.-ի ամառն ընկած ժամանակահատվածում, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների միջոցով խոչընդոտներ է ստեղծել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության կողմից Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքից վարձակալած 5 հա հողատարածքից օրենքով սահմանված կարգով իրականացվող ավազի արդյունահանումը իրականացնելու համար, ինչպես նաև միջոցներ է ձեռնարկել արդյունահանումը դադարեցնելու ուղղությամբ:
Այդ ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանի և այլ պաշտոնատար անձանց բանավոր ցուցումով Հ.Ա.-ի եղբայրը՝ Հենրիկ Աբրահամյանը, հանձնարարել է Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ս.Գ.-ին լուծել համայնքի ու «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության միջև կնքված պայմանագիրը՝ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը վարձակալությամբ տրամադրված հողատարածքը ոչ նպատակային շահագործելու պատճառաբանությամբ: Համայնքի ղեկավար Ս.Գ.-ն, մտավախություն ունենալով, որ նշված պահանջը չկատարելու դեպքում իր համար կարող են առաջանալ անբարենպաստ հետևանքներ, ընդհուպ՝ զբաղեցրած պաշտոնից ազատում, 2007թ.-ի նոյեմբերի 26-ի թիվ 81 որոշմամբ միակողմանի լուծել է «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության հետ կնքված վարձակալության պայմանագիրը և, մինչև հողի նպատակային նշանակության փոփոխումը, արգելել է ավազի հանույթը:
2008 թվականի հունիս 11-ին, 24-ին, հուլիսի 2-ին, 7-ին նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Ա.-ն, «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոսի բաժնետեր Գ.Գ.-ի ընկերոջ՝ Կ.Կ.-ի միջնորդությամբ, իր աշխատավայրում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Գ.Գ.-ին ներկայացրել է ապօրինի պահանջ, այն է՝ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոս բաժնեմասը իր եղբոր՝ Հենրիկ Աբրահամյանի և տվյալ պահին ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցնող Ա.Ս.-ի (Ալիկ Սարգսյան-խմբ) ներկայացուցչի անվամբ համամասնորեն գրանցելու վերաբերյալ: Գ.Գ.-ն, այլ ելք չունենալով, ընկերության հետագա գործունեությունը շարունակելու նպատակով ստիպված ընդունել է այդ պահին նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկը և իրեն պատկանող բաժնեմասի 30 տոկոսը վաճառել է վերջինիս եղբորը՝ Հենրիկ Աբրահամյանին, իսկ մյուս 30 տոկոսը՝ Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանի եղբոր՝ Ք.Ս.-ի աներորդուն՝ Խ.Ա.-ին:
Այնուհետև, Հովիկ Աբրահամյանի եղբայր Հենրիկ Աբրահամյանը Նորամարգի գյուղապետարանում հանդիպել է համայնքի ղեկավար Ս.Գ.-ին և վերջինիս հետ ձեռք բերել պայմանավորվածություն՝ 5 հա հողատարածքը վարձակալությամբ կրկին «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը տալու ձևական մրցույթ կազմակերպելու շուրջ: 2008 թվականի հուլիսի 22-ին կայացած ձևական մրցույթի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությունը: Դրանից հետո կնքվել է պայմանագիր, որով նշված հողատարածքն ավազի արդյունահանման նպատակով 25 տարի ժամկետով 90 հազար դրամ տարեկան վարձավճարով կրկին վարձակալության է տրամադրվել «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ին՝ այդպիսով փաստացի հնարավորություն տալով նշված ընկերությանը իրականացնել ավազի հանույթ:
Վերոնշյալ եղանակով արտոնություններ և առավելություններ են տրամադրվել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը, որից հետո Ընկերությունը շարունակել է ավազի արդյունահանումը՝ եկամուտներ ապահովելով դրա 60 տոկոս բաժնեմասին փաստացի տիրապետող Հովիկ Աբրահամյանի համար:
2008-2015թթ. ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը, վստահված անձանց միջոցով ապօրինի մասնակցելով «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության գործունեությանը, ավազի հանքի շահագործումից ստացել է շուրջ 230 մլն 400 հազար դրամի շահույթ:
Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ձեռք բերված վերոնշյալ դրամական միջոցներն օրինականացնելու դիտավորությամբ, դրանց հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով Հովիկ Աբրահամյանը վերոնշյալ գումարը միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այդ թվում՝ տարբեր գույքեր ձեռք բերելու, բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով դրանց հաղորդել է օրինական տեսք:
Մասնավորապես՝ Հովիկ Աբրահամյանը ինչպես 2008-2015թթ. ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո՝ ներառյալ 2018 թվականը, ձեռք է բերել և իր ու իր հետ փոխկապակցված անձանց անուններով հաշվառել է մեկ տասնյակից ավելի, տարբեր արժողության գույքեր:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով թաքցվել է գույքերի իրական պատկանելությունը, խեղաթյուրվել է դրանց հանցավոր ծագումը, ինչի արդյունքում օրինականացվել է հանցավոր ճանապարհով ստացված նշված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 230 մլն 400 հազար դրամը:
Հսկող դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ 2023թ. ապրիլի 17-ին որոշում է կայացրել Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ 18.03.2003թ.-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)), 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 310-րդ հոդվածով (ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Որոշումը նույն օրն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող քննիչին՝ Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք ներկայացնելու համար:

Бывший премьер-министр обвиняется в отмывании денег и незаконном участии в предпринимательской деятельности
Бывший премьер-министр Овик Абрамян в период с 2006-го по 8 сентября 2016 г., являясь занимающим общественную должность лицом, превысил должностные полномочия, а также вопреки запрету на занятие предпринимательской деятельностью через доверенных лиц участвовал в управлении занимающегося добычей строительного песка ООО “Авазаатик”, в результате чего легализовал полученное преступным путем имущество в особо крупном размере. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
В ходе расследования уголовного дела в Антикоррупционном комитете было подтверждено, что Овик Абрамян, занимая в 1995-2016 гг. различные должности, в том числе министра территориального управления, руководителя администрации президента РА, депутата Национального Собрания четвертого созыва, спикера НС, премьер-министра РА, с целью незаконно завладеть принадлежащей Г.Г. 60-процентной долей ООО “Авазаатик” и посредством доверенных лиц участвовать в управлении компанией в период с конца 2006-го по 2008 гг. с помощью представителей в государственных органах и органах местного самоуправления чинил препятствия компании “Авазаатик” в деле законной добычи песка в общине Норамарг Араратской области.
В указанный период Генрик Абрамян, выполняя устные распоряжения своего брата Овика Абрамяна и других должностных лиц, поручил руководителю общины Норамарг С.Г. расторгнуть договор между общиной и ООО “Авазаатик”, ссылаясь на нецелевую эксплуатацию предоставленного компании в аренду земельного участка. Руководитель общины С..Г., опасаясь нежелательных для себя последствий в случае невыполнения данного требования, решением от 26 ноября 2007 г. расторг в одностороннем порядке договор аренды с ООО “Авазаатик”, запретив добычу песка до изменения целевого значения земли.
В июне и июле 2008 г. Овик Абрамян, занимавший тогда должность руководителя администрации президента, при посредничестве друга владельца 60-процентной долей компании Г.Г. выдвинул последнему незаконное требование зарегистрировать 60-процентную долю ООО “Авазаатик” на своего брата Генрика Абрамяна и представителя занимавшего на тот момент должность начальника Полиции РА А.С. С целью продолжения дальнейшей деятельности компании Г. Г. вынужден был принять это предложение и продать 30% компании брату О.А., а остальные 30% - шурину К.С., брата начальника Полиции А.С.
После этого Генрик Абрамян договорился с руководителем общины Норамарг об организации формального тендера с тем, чтобы вновь сдать в аренду земельный участок ООО “Авазаатик”. Победителем состоявшегося в июле 2008 г. формального тендера была признана компания “Авазаатик”. После этого был заключен договор, которым указанный земельный участок вновь был предоставлен в аренду ООО “Авазаатик” сроком на 25 лет. Тем самым компания получила возможность осуществлять добычу песка, что обеспечило доходы фактическому владельцу ее 60-процентной доли Овику Абрамяну.
В 2008-2015 гг. О.Абрамян через доверенных лиц незаконно участвовал в деятельности ООО “Авазаатик”, получив от эксплуатации песчаного карьера прибыль в размере 230 млн 400 тысяч драмов.
С целью легализации денежных средств, полученных в результате незаконного участия в предпринимательской деятельности, искажения их преступного происхождения, сокрытия их реальной принадлежности О.А. смешал вышеупомянутую сумму с другими поступлениями, после чего путем заключения ряда сделок, в том числе приобретения различного имущества, осуществил банковские сделки, придав им легальный характер.
В частности, в 2008-2015 гг. и после этого, вплоть до 2018 г., экс-премьер приобрел на свое имя и на имена аффилированных с ним лиц более одного десятка единиц имущества различной стоимости.
Вследствие вышеуказанных действий Овик Абрамян скрыл реальную принадлежность имущества, исказил его преступное происхождение, тем самым легализовав полученную преступным путем сумму в особо крупном размере - 230 млн 400 тыс.драмов.
17 апреля 2023 г. осуществляющим надзор прокурором было принято решение возбудить в отношении О.Абрамяна общественное уголовное преследование по статьям УК РА об отмывании денег, превышении должностных полномочий, незаконном участии в предпринимательской деятельности.