Արցախի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ԹՈՒՐՔՍՈՅ-ի պատվիրակության այցը Շուշի
Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է օկուպացված Շուշի ԹՈՒՐՔՍՈՅ-ի անդամ երկրների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ազգային հանձնաժողովների պատվիրակության այցը։ ԱԳՆ մեկնաբանությունը՝ ստորեւ։
Խստիվ դատապարտում ենք ապրիլի 8-ին Թյուրքական մշակույթի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ազգային հանձնաժողովների պատվիրակության այցելությունն օկուպացված հայկական Շուշի։
Ակնհայտ է, որ այդ ապօրինի այցը, ինչպես նաև այլ նմանատիպ միջոցառումների անցկացումն օկուպացված հայկական Շուշի քաղաքում միտված են Ադրբեջանի ու նրա դաշնակիցների կողմից Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ 2020 թվականին սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի և ուժի անօրինական կիրառման արդյունքների օրինականացմանը։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Շուշի քաղաքն Արցախի անբաժանելի մասն է թե՛ տարածքային, թե՛ մշակութային, տնտեսական, պատմական առումներով։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ազգային հանձնաժողովների այցը Շուշի էլ ավելի սրբապիղծ և սադրիչ է թվում` հաշվի առնելով Արցախի արդեն 4 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակումը, Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում, ներառյալ՝ հին հայկական Շուշի քաղաքում հայ ժողովրդի կրոնական, պատմական և մշակութային հուշարձանների համակարգված ոչնչացումն ու դրանց ինքնության կեղծումը, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության օբյեկտների գույքագրման և դրանց վիճակի ուսումնասիրության նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելություն ուղարկելու հարցում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից շարունակ հարուցվող խոչընդոտները։
Նման գործողություններով Ադրբեջանի իշխանությունները ձգտում են ստանալ առանձին պետությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների լռելյայն հավանությունը էթնիկ զտման իրենց հանցավոր ծրագրերի համար, որոնց նպատակն է հայաթափել Արցախը և ջնջել հայկական բազմադարյա ներկայության հետքերը։
Պատմությունը կեղծելու և սեփական քաղաքական խոսույթն առաջ մղելու նպատակով երկրների և ժողովուրդների միջև ազգակցական կապերի չարաշահումն անընդունելի է և չի նպաստում ժողովուրդների միջև խաղաղության և փոխըմբռնման ամրապնդմանը:
Այս կապակցությամբ ևս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ Արցախում, այդ թվում՝ օկուպացված հայկական Շուշիում, եկեղեցիների և այլ մշակութային և կրոնական հուշարձանների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող վանդալիզմի և պղծման դեպքերը հանդիսանում են միջազգային իրավունքի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի միջանկյալ միջոցների մասին որոշման կոպիտ խախտումներ։

Комментарий в связи с посещением делегации национальных комиссий по делам ЮНЕСКО стран-членов TЮРКСОЙ оккупированного города Шуши
Строго осуждаем состоявшийся 8 апреля визит делегации национальных комиссий по делам ЮНЕСКО стран-членов Международной организации тюркской культуры в оккупированный армянский город Шуши.  Очевидно, что данное незаконное посещение, а также проведение иных подобных мероприятий в оккупированном армянском городе Шуши направлены на легитимизацию Азербайджаном и его союзниками результатов развязанной Баку в 2020 году агрессивной войны и незаконного применения силы против Республики Арцах и ее народа.  Вновь подчеркиваем, что город Шуши является неотъемлемой частью Арцаха как в территориальном, так и в культурном, экономическом и историческом аспектах.
Посещение национальными комиссиями по делам ЮНЕСКО Шуши выглядит еще более кощунственным и провокационным на фоне продолжающейся уже 4 месяца незаконной блокады Арцаха, а также систематического уничтожения армянских религиозных, исторических и культурных памятников и фальсификации их идентичности на территориях, перешедших под контроль вооруженных сил Азербайджана, в том числе в древнем армянском городе Шуши, и упорного воспрепятствования властями Азербайджана направлению оценочной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах для проведения инвентаризации и оценки состояния объектов культурного наследия.
Такими действиями азербайджанские власти стремятся добиться от представителей отдельных государств и международных структур молчаливого одобрения своих преступных планов по осуществлению этнической чистки, имеющей целью оставить Арцах без армян и следов многовекового армянского присутствия. Злоупотребление родственными узами стран и народов для фальсификации истории и продвижения собственных политических нарративов неприемлемо и не способствует укреплению мира и взаимопонимания между народами.
В этой связи вновь напоминаем, что продолжающиеся со стороны Азербайджана акты вандализма и осквернения в отношении армянских церквей и других памятников культуры и религии в Арцахе, в том числе в оккупированном армянском городе Шуши, грубо нарушают нормы международного права, а также решение Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года о применении обеспечительных мер.