Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը տարածաշրջան և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է ծանոթանալու այստեղ ստեղծված բարդ իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է ՀՀ կառավարության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ:
Բույար Օսմանին իր հերթին ևս ընդգծել է Հայաստանի հետ փոխգործակցության կարևորությունը և հավելել, որ կազմակերպության նպատակն է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ինստիտուտի առավել ակտիվ դերակատարության ապահովմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրիչ և ապակառուցողական գործողություններին համարժեք ու հետևողական արձագանքը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ
Премьер-министр Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Северной Македонии Буяра Османи.
Премьер-министр приветствовал визит действующего председателя ОБСЕ в регион и отметил, что это хорошая возможность ознакомиться на месте со сложившейся непростой ситуацией. Никол Пашинян отметил заинтересованность правительства Республики Армения в развитии и расширении сотрудничества с ОБСЕ.
Буяр Османи, в свою очередь, подчеркнул важность сотрудничества с Арменией и добавил, что целью организации является содействие миру и стабильности в регионе.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом, гуманитарным кризисом, возникшим в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, а также осуществлением делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
Были затронуты деятельность Минской группы ОБСЕ и вопросы обеспечения более активной роли института личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность адекватной и последовательной реакции международного сообщества на провокационные и деструктивные действия Азербайджана.