Հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը. ՊՆ
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ապրիլի 13-ին ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 10-ին՝ ժամը 01:00-02:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՊՆ հաղորդմամբ, Հայաստանի տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայող:
Ըստ նրա խոսքի, իր հետ եղել էր ևս մեկ զինծառայող, որի որոնողական աշխատանքները պատկան մարմինները շարունակում էին արդեն երեք օր:
Նախիջեւան-Հայաստան սահմանը հատած ադրբեջանցի զինծառայողին գտել եւ իրավապահներին հանձնել էին Աշոտավան գյուղի բնակիչները, մինչ այդ նրանք թակել էին Սյունիքի մարզի Բնունիս գյուղի բնակիչներից մեկի տան դուռը։
Ինչպես էին Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողները խորացել Հայաստանի տարածքում 20 կմ հարցին ապրիլի 12-ի կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե այդ հանգամանքը պետք է առանձին քննվի և հետևություններ արվեն:

Обнаружен и задержан второй азербайджанский военнослужащий – МО
13 апреля на территории Республики Армения был обнаружен и задержан второй азербайджанский военнослужащий, сообщает Министерство обороны РА.
Как уже сообщалось, 10 апреля в промежутке между 01:00 и 02:00 на территории Армении был обнаружен и задержан военнослужащий вооруженных сил Азербайджана.
По его словам, с ним был сослуживец, поиски которого компетентные органы вели уже третий день. Перешедшего границу Нахиджеван-Армения азербайджанского военнослужащего нашли и сдали правоохранительным органам жители села Ашотаван.
Во время правительственного часа в Национальном Собрании 12 апреля премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, как военнослужащим ВС Азербайджана удалось пройти 20 км в глубь территории Армении, сказал, что это обстоятельство требует отдельного расследования и необходимых выводов.