Փաշինյանի տեղեկություններով՝ Հայաստանի սահմանը հատած ադրբեջանցի զինծառայողներից մեկը զղջացել և վերադարձել է Ադրբեջան
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը Ազգային ժղողովում վարչապետից մանրամասներ խնդրեց պաշտպանության նախարարության՝ ապրիլի 10-ին տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ, որը վերաբերում էր Հայաստանի տարածք ներթափանցած ադրբեջանցի երկու զինծառայողներին: Գաբրիելյանը հետաքրքրվեց՝ հնարավո՞ր է ադրբեջանական զինծառայողներին հայ գերիների հետ փոխանակել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կատարված քննչական գործողություններից ակնհայտ է դարձել, որ Ադրբեջանի բանակի զինվորն իր ծառայակցի հետ փախուստի է դիմել իրենց դիրքերից՝ մյուս ծառայակիցների կողմից ճնշումների և նվաստացումների ենթարկվելու պատճառով:
Ըստ Փաշինյանի՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններով, եթե նման իրավիճակում գտնվող մարդը չի ցանկանում վերադառնալ իր երկիր, ապա բռնի կերպով չենք կարող վերադարձնել:
«Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների՝ երկրորդ զինվորը, որ մինչև հիմա փնտրվում է, սահմանը հատելուց շատ չանցած՝ հենց սահմանամերձ գյուղում ասել է, թե փոշմանել է և ցանկանում է վերադառնալ»,- ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով քննարկումներին, թե ինչպես են ադրբեջանական զինվորներն անարգել հատել սահմանը, վարչապետը նշեց, որ այդ հանգամանքը պետք է առանձին քննվի և հետևություններ արվեն: Սակայն հիշեցրեց այս տարվա մարտի կեսերին տեղի ունեցած մի դեպքի մասին, երբ Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողը մոլորվել էր, և մեկ օր նրա գտնվելու վայրն անհայտ էր: Կարծել են, որ մոլորվել և հատել է սահմանը:
Պարզվել է, որ մոլորվելու արդյունքում շատ երկար ճանապարհ է անցել և ադրբեջանական մոտ 20 դիրքերի արանքով վերադարձել է: Վարչապետը նշեց, որ տեղանքի առանձնահատկություններից ելնելով՝ նման իրավիճակները հնարավոր են:

По сведениям Пашиняна, один из перешедших границу Армении азербайджанцев передумал и вернулся в Азербайджан
Депутат правящей фракции “Гражданский договор” Вилен Габриелян попросил участвовавшего сегодня в правительственном часе премьер-министра Никола Пашиняна прокомментировать сообщение Министерства обороны от 10 апреля о двух проникших на территорию Армении азербайджанских военнослужащих. Габриелян поинтересовался, можно ли обменять их на армянских пленных.
По словам Н.Пашиняна, из проведенных следственных действий стало очевидно, что солдат азербайджанской армии и его сослуживец сбежали со своих позиций из-за притеснений и унижений, которым они подвергались.
Согласно международным обязательствам, если оказавшийся в подобной ситуации человек не хочет возвращаться в свою страну, то его не могут вернуть насильно.
“По имеющим ся у нас сведениям, второй солдат, которого до сих пор ищут, вскоре после пересечения границы, оказавшись в одном из приграничных сел, признался, что пожалел о своем шаге и хочет вернуться”,- сказал премьер.
Говоря о том, как азербайджанским солдатам удалось беспрепятственно пересечь границу, Пашинян отметил, что это обстоятельство нужно расследовать отдельно и сделать выводы.
Вместе с тем глава правительства напомнил о том, как в марте этого года заблудился военнослужащий вооруженных сил Армении, когда сутки его местонахождение было неизвестно. Потом выяснилось, что, заблудившись, он проделал долгий путь, в частности, прошел по территориям между 20-ю азербайджанскими позициями. По словам Никола Пашиняна, в силу особенностей местности такие случаи могут происходить и в дальнейшем. .