Ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացած քաղաքացիների կյանքին վտանգ չի սպառնում․ ԱՀ ԱՆ
Ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացած քաղաքացիներին ցուցաբերվել է պատշաճ առաջին օգնություն, և նրանք այս պահի դրությամբ գտնվում են բժիշկների հսկողության տակ։ Նրանց կյանքին որևէ վտանգ չի սպառնում: Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին ռուս խաղաղապահները փորձել են ՀՀ Գորիս քաղաքից Արցախ տեղափոխել թվով 27 քաղաքացիների (ներառյալ՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ), սակայն Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու արգելափակված հատվածում ադրբեջանցի «էկոամտիվիստները» արգելել են տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը:
Տեղում ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացել է մեր քաղաքացիներից չորսի ինքնազգացողությունը, նրանցից 3-ը ուշաթափվել են։ Ռուս խաղաղապահները ապահովել են շտապ օգնության մեքենայի ժամանումը և նշված չորս քաղաքացիները (կանայք) տեղափոխվել են ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ։ Մյուս քաղաքացիական անձինք՝ թվով 23 հոգի, հետ վերադառնում են Գորիս։

Жизни граждан, самочувствие которых ухудшилось из-за вмешательства азербайджанцев, опасность не угрожает – МЗ Арцаха
Гражданам, почувствовавшим себя плохо из-за вмешательства азербайджанцев на дороге Горис-Степанакерт, оказана необходимая первая помощь. На данный момент они находятся под наблюдением врачей. Их жизни опасность не угрожает. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
Напомним, что 4 апреля российские миротворцы попытались перевезти из города Горис (РА) в Арцах 27 граждан (включая детей, женщин, пожилых людей), однако на заблокированном участке автомагистрали Горис-Степанакерт азербайджанские “экоактивисты” запретили передвижение транспортных средств.
Из-за вмешательства азербайджанцев ухудшилось самочувствие четырех граждан, трое из них потеряли сознание. Российские миротворцы обеспечили прибытие машины скорой помощи, которая транспортировала почувствовавших себя плохо женщин в ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах. Остальные 23 человека вернулись в Горис.