Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 7-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 7-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«2016 թ․ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, կոպտորեն խախտելով 1994 թ. Կրակի և ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման մասին համաձայնագիրը, Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ հարձակման անցան Արցախի Հանրապետության դեմ՝ օգտագործելով իրենց ողջ հարձակողական զինանոցը, այդ թվում՝ ծանր զրահատեխնիկա, հրետանի և ռազմական օդուժ: Ադրբեջանական զինուժը ոչ միայն գրոհեց ԱՀ Պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև թիրախավորեց սահմանամերձ բնակավայրերը՝ պատճառելով ավերածություններ, սպանելով և ծանր վիրավորելով անմեղ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների: Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը կատարեցին նաև բազմաթիվ վայրագություններ և պատերազմական հանցագործություններ, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների դաժան սպանություններ, գլխատումներ և սպանվածների մարմինների խոշտանգումներ։ Այդ դաժան հանցագործություններն իրականացնողները հետագայում Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության ողմից արժանացան պետական խրախուսման, իսկ նրանց հանցագործությունները փառաբանվեցին ադրբեջանական հասարակության մեջ և ներկայացվեցին որպես օրինակելի վարքագիծ:
Ապրիլյան ագրեսիան հերթական անգամ բացահայտեց խաղաղ գործընթացը տապալելու և հակամարտությունն ուժային ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի հեռահար նպատակները։ Ավելին, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների անպատժելիությունը և ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու հանդեպ միջազգային հանրության հանդուրժողականությունը, ըստ էության, պարարտ հող նախապատրաստեցին և հնարավորություն ստեղծեցին Արցախի դեմ Ադրբեջանի նոր սադրանքների և ագրեսիայի համար։
Արդյունքում, ընդամենը չորս տարի անց՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանը, Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավմամբ, նոր լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեց Արցախի դեմ՝ օկուպացնելով և էթնիկ զտման ենթարկելով Արցախի Հանրապետության տարածքի զգալի մասը։ Այսօր էլ, լիակատար անպատժելիության և անտարբերության մթնոլորտում, Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ և ահաբեկչական քաղաքականությունը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ՝ շուրջ 4 ամիս Արցախի 120.000 բնակչությանը պահելով անօրինական շրջափակման մեջ, պարբերաբար խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը՝ թիրախավորելով ինչպես ԱՀ ՊԲ զինծառայողներին, այնպես էլ խաղաղ բնակչությանը, գրավելով նոր տարածքներ և ռազմավարական բարձունքներ, խաթարելով Արցախի ժողովրդի տարրական կենցաղային պայմաններն ապահովող ենթակառուցվածքների աշխատանքը։
Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները ցույց են տալիս, որ այդ երկրի իշխանությունները մտադիր չեն կատարել իրենց միջազգային պարտավորությունները և վարում են Արցախի հայաթափման և օկուպացման հետևողական քաղաքականություն։
Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, և առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, անհապաղ և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականությունը կանխելու և, նախքան հակամարտության համապարփակ կարգավորման հասնելը, Արցախում բնականոն կենսագործունեության ապահովման մեխանիզմներ և երաշխիքներ ներդնելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում կարևորում ենք Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը, ինչն անհրաժեշտ նախադրյալ է նրա իրավունքների, անվտանգության և խաղաղ զարգացման ապահովման համար»։

Заявлениепо случаю 7-ой годовщины четырехдневной апрельской войны, развязанной Азербайджаном
В ночь с 1-го на 2 апреля 2016 года вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив Соглашение о полном прекращении огня и военных действий от 1994 года, предприняли широкомасштабное наступление против Республики Арцах, задействовав весь свой наступательный арсенал, включая танки и бронетехнику, тяжелую артиллерию и боевую авиацию. Азербайджанские войска атаковали не только передовые позиции Армии обороны Республики Арцах, но и приграничные населенные пункты, причинив разрушения, убив и тяжело ранив ни в чем не повинных гражданских лиц, в том числе женщин и детей. В ходе апрельской войны вооруженные силы Азербайджана также совершили множество зверств и военных преступлений, в частности, жестокие убийства армянских военнопленных и мирных жителей. Те, кто совершил эти зверские преступления, впоследствии удостоились государственного поощрения со стороны высшего руководства Азербайджана, а их преступления прославлялись в азербайджанском обществе и были представлены как пример для подражания.
Апрельская агрессия в очередной раз разоблачила далеко идущие цели Азербайджана по срыву мирного процесса и силовому урегулированию конфликта. Более того, безнаказанность преступных действий Азербайджана и терпимость международного сообщества к невыполнению им взятых на себя обязательств, по сути, подготовили благодатную почву и создали возможность для новых провокаций и агрессии Азербайджана против Арцаха.
В результате всего через четыре года, 27 сентября 2020 г., Азербайджан при активной поддержке Турции и с привлечением международных террористических группировок развязал новую широкомасштабную войну против Арцаха, оккупировав и подвергнув этническим чисткам значительную часть территории Республики Арцах. Азербайджан и сегодня, в атмосфере полной безнаказанности и безразличия, продолжает свою агрессивную и террористическую политику в отношении народа Арцаха, почти 4 месяца удерживая 120 000 жителей Арцаха в незаконной блокаде, периодически нарушая режим прекращения огня, установленный 9 ноября 2020 г. при посредничестве Российской Федерации, подвергая обстрелу как военнослужащих Армии обороны Республики Арцах, так и гражданское население, захватывая новые территории и стратегические высоты, нарушая работу инфраструктур, обеспечивающих элементарные бытовые условия народа Арцаха.
Продолжающиеся противоправные действия Азербайджана против народа Арцаха со всей очевидностью свидетельствуют, что власти этой страны не намерены выполнять свои международные обязательства и проводят последовательную политику деарменизации и оккупации Арцаха.
Еще раз призываем международное сообщество, и в первую очередь - Совет Безопасности ООН, предпринять незамедлительные и действенные шаги для предотвращения проводимой Азербайджаном в отношении народа Арцаха политики этнических чисток и геноцида и, до достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта, внедрить механизмы и гарантии, обеспечивающие нормальную жизнедеятельность в Арцахе. В этом контексте подчеркиваем важность международного признания реализованного народом Арцаха права на самоопределение, что является необходимой предпосылкой для обеспечения его прав, безопасности и мирного развития.