Միջազգային համակարգերը չեն լուծի հակամարտությունը, միայն քաղաքականությունն ու բանակցությունները կարող են բերել կայուն խաղաղություն
Արդարադատության միջազգային դատարանը (ԱՄԴ) վերջերս Ադրբեջանին կարգադրեց թույլատրել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անսահմանափակ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։ Դատավճռից արդեն անցել է մեկ ամիս, բայց Ադրբեջանը չի կատարել այս իրավական պարտավորությունը։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը շարունակում է մնալ շրջափակման մեջ։ Պաշտոնական Բաքուն շարունակաբար հերքում է ճանապարհը փակելու մեղադրանքները` նշելով, որ Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների մեքենաներին թույլատրում են անցնել Լաչինի միջանցքով, և իբրև ապօրինի հանքարդյունաբերության դեմ ակցիա իրականացնող բնապահպանները դա անելու իրավունք ունեն։
«Հետքը» զրուցել է Գաբրիել Արմաս-Կարդոնայի հետ, որը մարդու իրավունքների հարցերով մասնագիտացած իրավաբան է ԱՄՆ-ից։ Նա աշխատել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում և հայկական տարբեր հասարակական կազմակերպություններում՝ որպես անկախ խորհրդատու։
Ադրբեջանի կողմից ԱՄԴ-ի որոշման չկատարումը վտանգու՞մ է ԱՄԴ-ն և դրա արդիականությունը որպես միջազգային իրավական կարգի պահպանման կառույց: Հայաստանում հասարակությունը հակված է կարծելու, որ Համաշխարհային դատարանի վճիռն անիմաստ է և որևէ ազդեցություն չունի, քանի որ Ադրբեջանը պարզապես կարող է անտեսել այն։
Ադրբեջանի կողմից դատարանի որոշումը չկատարելը և՛ վտանգում է, և՛ չի վտանգում ԱՄԴ-ն՝ ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ում եք հարցնում: Իրավաբանի տեսանկյունից կարող եմ ասել, որ ԱՄԴ-ն արել է այն ամենը, ինչ կարող էր, ուստի ոչ թե կառույցն է խարխլված, այլ ընդհանրապես միջազգային իրավական կարգը: Բայց այս տարբերությունը Ստեփանակերտում շրջափակման մեջ հայտնված մարդկանց համար մխիթարանք չի կարող լինել: Սովորական մարդու տեսանկյունից եթե նայենք, ապա այո, դատարանի որոշումների հարկադիր կատարման մեխանիզմների բացակայությունը ամբողջ համակարգը, ներառյալ ԱՄԴ-ն, անիմաստ է դարձնում: Սակայն կարևոր ու անհրաժեշտ է` բոլորը գիտակցեն, որ միջազգային համակարգերը չեն լուծի հակամարտությունը։ Դրանց ներկայությունը օգնում է դրսից տեսակետ ապահովելու առումով, բայց իրականում միայն քաղաքականությունն ու բանակցությունները կարող են բերել կայուն խաղաղություն:
Ադրբեջանցիները համեմատում են ԱՄԴ-ի միջանկյալ որոշումը և Հայաստանի ու հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը (822, 853, 874 և 884 բանաձևեր): Հստակության համար նշեմ, որ կան կարևոր տարբերություններ օրենքի և բովանդակության մեջ, բայց այս հարցի մեջ չմասնագիտակցված տեսանկյունից այս որոշումների միջև զուգահեռ կա: Ե՛վ ԱՄԴ-ի որոշումը, և՛ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը պարտադիր են: Այդ չորս բանաձեւերը կոչ էին անում դուրս բերել ուժերը, այսինքն՝ հայկական ուժերը Քելբաջարից, Աղդամից և Զանգելանի շրջաններից։ Ինչպես հայտնի է, դա տեղի չի ունեցել։ Ադրբեջանցիների տեսանկյունից ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի այդ չորս բանաձևերի հարկադիր կատարման բացակայությունը խարխլել է միջազգային իրավական կարգը, և այժմ հայերը նման իրավիճակում են ապրում Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին դատարանի միջանկյալ որոշման հարկադիր կատարումն ապահովելու բացակայության դեպքում:
Անցած շաբաթ միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը մտադիր է ԱՄԴ-ի որոշումը չկատարելու հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։ Սա հարցեր է առաջացնում ՄԱԿ ԱԽ-ի ներգրավման գործընթացի վերաբերյալ, ինչպես կարող է Հայաստանը օգտվել այդ իրավունքից, և ի՞նչ սցենարներ կարող են լինել: Իրավական առումով, ի՞նչ օգուտներ կարող է ստանալ Հայաստանը այս գործողությունից։
ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը հնարավորություն է տալիս Հայաստանին այդ հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում: Եթե պետությունը չի կատարում ԱՄԴ-ի որոշումը, ապա ՄԱԿ-ի կանոնադրության 94-րդ հոդվածը թույլ է տալիս մյուս պետությանը հարցը ներկայացնել Խորհրդին: Այնուամենայնիվ, հոդվածը ոչինչ չի պարտադրում Անվտանգության խորհրդին։ Խորհուրդը կարող է առաջարկություններ անել կամ միջոցներ ձեռնարկել «եթե դա անհրաժեշտ է համարում»:
Այստեղ արդեն դուրս ենք գալիս միջազգային իրավունքից և մտնում աշխարհաքաղաքականություն։ Պարզ չէ, թե ինչ է անելու Անվտանգության խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ, բայց կան որոշ ակնարկներ, թե ինչպես կարող է այս գործընթացը զարգանալ: Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցը արդեն իսկ հայտնվել է Անվտանգության խորհրդի առջև՝ 2022-ի դեկտեմբերին, բայց այս անգամ իրավիճակը տարբեր է։ Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ոչ միայն վատացել է հումանիտար իրավիճակը, այլև այժմ շրջափակումը նաև միջազգային իրավական կարգի պահպանման խնդիր է։ Արևմուտքը թմբկահարում է միջազգային իրավական կարգի պահպանման թմբուկը 2022-ի փետրվարից` Ռուսաստանի Ուկրաինա ներխուժումից հետո:
Ավելի հավանական է, որ Անվտանգության խորհուրդը կգործի հիմա, քան դեկտեմբերին, բայց դեռևս երաշխիք չկա, որ որևէ բան տեղի կունենա: Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն դեռ դեկտեմբերին կողմ էին, որ Անվտանգության խորհուրդը որևէ գործողություն ձեռնարկի, և դժվար թե նրանց դիրքորոշումները փոխվեն։ Միացյալ Թագավորությունը հաճախ է աջակցում Ադրբեջանին, բայց հիմա երկընտրանքի առջև է լինելու՝ սատարե՞լ Ադրբեջանին, թե՞ մնալ իր արևմտյան դաշնակիցների հետ: Մեծ փոփոխականը Ռուսաստանն է։ Ռուսաստանը շահագրգռված չէ պահպանել այն, ինչ նա համարում է միջազգային իրավունքի արևմտյան տեսակետ, ուստի այն, ինչ մոտիվացնում է Արևմուտքին, չի մոտիվացնի պաշտոնական Մոսկվային: Ի վերջո, հավանական է, որ Ռուսաստանը կգործի այնպես, ինչպես ուղղակիորեն ձեռնտու է նրան: Քանի որ ստատուս քվոն վատ չէ Ռուսաստանի համար, Ռուսաստանը չի շտապում իրեն դնել հակամարտության այս կամ այն կողմում: Եթե Ռուսաստանը կարողանա օգտագործել իր վետոն Ադրբեջանի հետ շահավետ գործարքի համար, նա հավանաբար վետո կդնի Արևմուտքի կողմից աջակցվող ցանկացած բանաձևի վրա:
Ներկայում ԱՄԴ-ն քննում է երկու նշանակալից գործ՝ մեկը Հայաստանի կողմից դատարան է ներկայացվել 2022-ի սեպտեմբերին՝ Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հետո, իսկ մյուսը դատարան է ներկայացվել Ադրբեջանի կողմից։ Մի փոքր խոսենք այս դատական գործերից, ինչի՞ մասին են, որքա՞ն է տևում գործընթացը, և ե՞րբ կարող ենք ակնկալել վճիռը: Բացի վերը նշված միջանկյալ վճռից, նոր զարգացումներ եղե՞լ են:
Ռասայական խտրականության վերացման մասին կոնվենցիան մարդու իրավունքների պայմանագիր է, որը վավերացրել են և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը։ Դա նշանակում է, որ պայմանագիրը մարդու իրավունքների պարտավորություններ է դնում յուրաքանչյուր երկրի վրա։ Ես այս մասին ավելի ընդարձակ գրել եմ EVN Report-ի հոդվածում, բայց կարճ տարբերակն այն է, որ յուրաքանչյուր երկիր դատի է տալիս այդ պայմանագրի խախտման համար: Երկու գործերն էլ վերաբերում են դեռևս 90-ականներին արված գործողություններին։
Ցավոք սրտի, ԱՄԴ-ում գործընթացը տևում է տարիներ, և ընդամենը մեկուկես տարի է անցել: Միակ վերջնաժամկետը, որ սահմանվել է, հուշագրի և հակահուշագրի (memorial and counter-memorial) ներկայացման վերջնաժամկետն է: Դրանք գործի հիմնական իրավական ամփոփագրերն են։ Առաջինը հուշագիրն է (memorial)՝ հայցվորի կողմից ներկայացվող գանգատներն ու պահանջները, իսկ երկրորդը հակահուշագիրն է (counter-memorial) պատասխանողի կողմից այդ գանգատների պատասխանն է: Հայաստանի հուշագիրը ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2023-ի հունվարն էր (Հայաստանն այն արդեն ներկայացրել է դատարան, խմբ.), սակայն Ադրբեջանի հակահուշագրի ներկայացումը նախատեսված չէ մինչև 2024-ի հունվարը:
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը վերջերս որոշում կայացրեց, որ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությամբ նախատեսված պարտավորությունները սահմանադրական են։ Չնայած Հայաստանը պայմանագիրը ստորագրել է 1999-ին, այն դեռ չի վավերացրել։ Դատարանի որոշումը նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է միանալ Միջազգային քրեական դատարանին, եթե Խորհրդարանը վավերացնի Հռոմի ստատուտը։ Իշխող ուժը կարծում է, որ ՄՔԴ-ին միանալը Հայաստանին հնարավորություն կտա ռազմական հանցագործությունների մեղադրանքներ ներկայացնել ադրբեջանցի զինծառայողների և նախագահ Ալիևի դեմ։ Սա հարցեր է առաջացնում այն մասին, թե Հայաստանի համար ՄՔԴ-ին հնարավոր անդամակցությունը ինչ կարող է նշանակել, և որքանով է իրատեսական կառավարության փաստարկը:
ՄՔԴ-ն այլընտրանքային և հավելյալ միջոց է քրեական պատասխանատվության ենթարկելու այն անձանց, որոնք միջազգային քրեական իրավունքի ամենավատ հանցագործություններն են կատարում, օրինակ՝ ռազմական հանցագործություններ, մարդկության դեմ հանցագործություններ և ցեղասպանություն: Երբ պետությունները վավերացնում են Հռոմի կանոնադրությունը, նրանք ընդունում են դատարանի իրավասությունը՝ պոտենցիալ հետաքննելու ցանկացած հանցագործություն, որը տեղի է ունենում իրենց տարածքում: Այսպիսով, եթե Հայաստանը վավերացնի Հռոմի կանոնադրությունը, ՄՔԴ դատախազը կարող է հետաքննել ցանկացած պատերազմական հանցագործություն, որը տեղի է ունենում Հայաստանի տարածքում՝ անկախ հանցագործի ազգային պատկանելությունից։
Հայաստանի ռազմավարությունը՝ Հռոմի ստատուտը վավերացնել որպես Ադրբեջանին սահմանափակելու միջոց նման է նրան, թե ինչու Պաղեստինը վավերացրեց Հռոմի ստատուտը։ Քանի որ Իսրայելը վերահսկում է միջազգայնորեն ճանաչված պաղեստինյան տարածքի մի մասը, այդ տարածքներում գործող իսրայելական ուժերը կարող են հետաքննել ՄՔԴ-ի կողմից: Մենք տեսանք դրա էլ ավելի դրամատիկ օրինակ. Ուկրաինան չվավերացրեց Հռոմի ստատուտը, սակայն 2015-ին ՄՔԴ-ին ուկրաինական տարածքում կատարված հանցագործությունները քննելու իրավասություն տվեց: Այսպիսով, Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո ՄՔԴ-ն օրինական իրավասություն ուներ հետաքննություն սկսելու և այնուհետև Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու օրդեր տալու համար: Ներկայում ադրբեջանական զինուժը օկուպացնում է հայկական տարածքի մոտավորապես 41 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Եթե Հայաստանը վավերացնի Հռոմի ստատուտը, և եթե ադրբեջանական ուժերը ռազմական հանցագործություն կատարեն, գտնվելով այդ տարածքում, ապա հանցագործությունը կարող է ընկնել ՄՔԴ իրավասության ներքո։
Բայց իրատեսորեն, ՄՔԴ դատախազը պետք է հետաքննություն սկսի, նախքան որևէ քրեական հետապնդում հնարավոր լինի: Պաղեստինում հետաքննությունը սկսվել է 2021-ի մարտին՝ Պաղեստինի անդամ դառնալուց 7 տարի անց, իսկ Ուկրաինայում՝ 2022-ի մարտին՝ նաև ՄՔԴ-ին իրավասություն շնորհելուց 7 տարի անց:

“Международные системы не урегулируют карабахский конфликт. Стабильный мир могут обеспечить только политика и переговоры”
Международный суд (МС) недавно обязал Азербайджан разрешить неограниченное передвижение людей, транспортных средств и товаров через Лачинский коридор. С момента вынесения решения прошел месяц, однако Азербайджан не выполняет данное юридическое обязательство. Население Нагорного Карабаха продолжает оставаться в блокаде. Официальный Баку отрицает обвинения в блокировании дороги, утверждая, что машинам Красного Креста и российских миротворцев разрешено проезжать по Лачинскому коридору и что экологи, якобы проводящие акцию протеста против незаконной эксплуатации месторождений, имеют на это право.
Hetq побеседовал с юристом-правозащитником из США Габриэлем Армасом-Кардоной, работавшим в качестве независимого консультанта в офисе Защитника прав человека Республики Армения и различных армянских общественных организациях.
Может ли невыполнение Азербайджаном решения Международного суда привести к подрыву его авторитета и потере актуальности как института защиты международного правопорядка? Широкая общественность в Армении склонна считать решение Международного суда бессмысленным и не оказывающим какого-либо воздействия, поскольку Азербайджан его просто проигнорировал.
Невыполнение Азербайджаном решения Международного суда и ставит, и не ставит под угрозу эту структуру. Все зависит от того, кого вы об этом спрашиваете. Как юрист могу сказать, что МС сделал все, что мог, поэтому подрывается не институт, а международный правопорядок в целом. Но эта разница — слабое утешение для тех, кто остался в блокаде в Степанакерте. С точки зрения обычного человека, из-за отсутствия механизмов принудительного исполнения решения суда, да, делает бессмысленной всю систему, включая МС. Однако необходимо, чтобы все осознавали, что международные системы не будут способствовать разрешению конфликта. Их присутствие помогает обеспечить мнение со стороны, но в действительности стабильный мир могут обеспечить только политика и переговоры.
Азербайджанцы сравнивают промежуточное решение Международного суда с четырьмя резолюциями Совета Безопасности ООН, касающимися Армении и конфликта (резолюции 822, 853, 874 и 884). Для ясности отмечу, что между законом и содержанием есть важные различия, однако с точки зрения непрофессионала между этими решениями существуют параллели. И решения Международного суда, и резолюции Совета безопасности ООН имеют обязательную силу. Эти четыре резолюции призывали к выводу армянских сил из Кельбаджарского, Агдамского и Зангеланского районов. С точки зрения Азербайджана, невыполнение этих четырех резолюций Совбеза ООН подорвало международный правопорядок, и сейчас армяне живут в условиях отсутствия механизмов обеспечения принудительного исполнения промежуточного решения о разблокировании Лачинского коридора.
На минувшей неделе представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян заявил, что Армения намерена поднять в Совбезе ООН вопрос о невыполнении решения МС. Это вызывает вопросы о привлечении к процессу СБ ООН. Как может Армения воспользоваться этим своим правом и какие возможны сценарии, какие выгоды может получить Армения от этого шага?
Устав ООН предоставляет Армении возможность поднять этот вопрос в Совете безопасности ООН. Если государство не выполняет решение Международного суда, то статья 94 Устава ООН позволяет другому государству поднять этот вопрос в СБ. Совет может выдвинуть предложения или принять меры, “если посчитает это необходимым”.
В этом случае мы переходим из сферы международного права в сферу геополитики. Пока неясно, чем будет заниматься каждый член Совбеза, однако уже высказываются намеки на возможное развитие этого процесса. Вопрос блокады Лачинского коридора уже был поставлен в Совбезе в декабре 2022 года, однако на этот раз ситуация другая. Мало того, что за последние несколько месяцев гуманитарная ситуация ухудшилась, так теперь блокада является также вопросом сохранения международного правопорядка. С февраля 2022 года, после вторжения России в Украину, Запад бьет тревогу по поводу сохранения международного правопорядка.
Более вероятно, что Совбез будет действовать сейчас, а не в декабре, но гарантий, что что-то произойдет, все равно нет. Франция и США еще в декабре выступали за то, чтобы СБ предпринял какие-либо шаги, и вряд ли их позиция изменилась. Великобритания часто поддерживает Азербайджан, но сейчас она встала перед дилеммой: поддержать Азербайджан или своих западных союзников? Наиболее переменчива Россия. Она не заинтересована в сохранении того, что считает западной точкой зрения на международное право. Поэтому то, что мотивирует Запад, не мотивирует официальную Москву. В конце концов, возможно, что Россия будет действовать так, как выгодно ей. Поскольку статус-кво приемлем для России, то она не спешит поддерживать ту или иную сторону конфликта. Если Россия сумеет использовать свое вето для заключения выгодной сделки с Азербайджаном, то она, по всей видимости, наложит вето на любую резолюцию, которую поддержит Запад.
В настоящее время Международный суд рассматривает два важных дела: одно было представлено Арменией в сентябре 2022 года, после нападения Азербайджана на Армению, второе было представлено Азербайджаном. О чем эти дела, как долго длится процесс и когда ждать решения? Помимо вышеупомянутого промежуточного решения, происходили ли новые процессы?
Конвенция о ликвидации расовой дискриминации — это договор о правах человека, ратифицированный как Арменией, так и Азербайджаном. Это означает, что договор налагает на каждую страну обязательства в области прав человека. Я написал об этом пространную статью для EVN Report, но если говорить коротко, то за нарушение этого договора каждая страна может подать иск. Оба случая касаются действий, имевших место еще в 90-х годах.
К сожалению, процесс в МС длится годы, пока же прошло всего полтора года. Единственным конечным сроком является срок подачи меморандума и контрмеморандума. Это основные юридические заключения по делу. Первый меморандум – это жалобы и требования, предъявляемые истцом, второй меморандум – ответ ответчика на эти жалобы. Крайним сроком подачи меморандума Арменией был январь 2023 года (Армения уже представила его в суд. – Ред.), однако представление Азербайджаном контрмеморандума не предусмотрено до января 2024 года.
Конституционный суд Армении недавно принял решение, согласно которому обязательства, предусмотренные Римским статутом Международного уголовного суда, являются конституционными. И хотя Армения подписала договор в 1999 году, он пока не ратифицирован. Решение суда означает, что если парламент Армении ратифицирует Римский статут, она может присоединиться к Международному суду. Правящая сила считает, что присоединение к МС позволит Армении предъявить азербайджанским военнослужащим и президенту Алиеву обвинения в военных преступлениях. Это поднимает вопросы о том, что может означать для Армении членство в МС и насколько реален довод правительства.
МС представляет собой альтернативный и дополнительный способ привлечения к уголовной ответственности лиц, которые совершают наиболее тяжкие преступления международного уголовного права, в частности преступления против человечности и геноцид. Когда государства ратифицируют Римский статут, они признают юрисдикцию Суда по потенциальному расследованию любого преступления, совершаемого на их территории. Таким образом, если Армения ратифицирует Римский статут, то прокурор МС сможет расследовать любое военное преступление, совершенное на территории Армении, независимо от национальной принадлежности преступника.
Стратегия Армении по ратифицированию Римского статута как способа ограничить Азербайджан аналогична стратегии, в соответствии с которой Римский статут ратифицировала Палестина. Поскольку Израиль контролирует часть международно признанной палестинской территории, то МС может проводить расследование в отношении израильских сил, действующих на этих территориях. Есть более драматичный пример. Украина не ратифицировала Римский статут, однако в 2015 году она предоставила МС полномочие на расследование преступлений, совершенных на своей территории.
Таким образом, после вторжения России в Украину Международный суд имел законное юридическое полномочие начать расследование и впоследствии выдать ордер на арест Владимира Путина. В настоящее время азербайджанские вооруженные силы оккупируют примерно 41 квадратный километр территории Армении. Если Армения ратифицирует Римский статут и если азербайджанские силы совершат военное преступление, находясь на этой территории, то это преступление может подпасть под юрисдикцию МС. В действительности прокурору Международного суда необходимо начать расследование до того, как уголовное преследование станет возможно. Расследование в Палестине началось в марте 2021 года, через семь лет после того, как эта страна стала членом МС, а в Украине – в марте 2022 года, опять-таки через семь лет после предоставления юрисдикции МС.