Հայաստանի քաղաքացիները արտերկրում ներքաշվել են փողերի լվացման սխեմաներում. օլիգարխները նրանց օգտագործել են
Քրիստինե Աղալարյան, Ռիմա Գրիգորյան, Մեթ Բերնարդինի, Սկոտ Սթեդման
Մոտ 100 ՀՀ քաղաքացիներ արտերկրում ներքաշվել են փողերի լվացման սխեմաներում։ Նրանց տվյալներն օգտագործվել են եվրոպական մի շարք երկրներում ընկերություններ գրանցելու և բանկային հաշվեհամարներ բացելու համար: Այդ ընկերութունները օգտագործվել են փողերի լվացման տարբեր մեխանիզմներում` հանցագործություններ կոծկելու և քաղաքական գործիչների համար քարոզչություն հովանավորելու նպատակներով:
45-ամյա Մուշեղ Ջաբախջուրյանն ապրում է Երևանի ծայրամաս համարվող թաղամասերից մեկում` Նորքի 1-ին նրբանցքի համեստ մի տանը: Մուշեղը «Արարատբանկի» ինկասացիայում է աշխատել, բայց հիմա ի վիճակի չէ որևէ գործ անելու: 2020թ. Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նա Մատաղիսում է եղել, վիրավորվել է որովայնից և ականջից։ Աղիների մի մասը որովայնից դուրս են հիմա, լսողությունն էլ խաթարվել է: Նրա բուժումն արտերկրում կազմակերպելու համար բավարար ֆինանսական միջոցներ չունեն: Մուշեղը, սակայն, եվրոպական ընկերության, մասնավորապես` Լեհաստանում 2017թ. գրանցված Equimach Sp Zoo-ի հիմնադիր է, ինչպես նաև՝ այդ ընկերության խորհրդի նախագահը: Պարզապես նա չգիտի, թե այդ ընկերությունն ինչ նպատակով է հիմնադրվել և ինչ գործարքներ է անում:
Մուշեղը մեկն է տասնյակ այն ՀՀ քաղաքացիներից, որոնց տվյալներն օգտագործվել են եվրոպական մի շարք երկրներում ընկերություններ գրանցելու և բանկային հաշվեհամարներ բացելու համար: Այդ անձինք տեղյակ են այնքանով, որ իրենց ծանոթ մարդկանց միջոցով հրավիրվել են եվրոպական տվյալ երկիրը, իջևանել լավագույն հյուրանոցներում, ինչ-որ փաստաթղթեր ստորագրել, մի քանի օր շրջել այդ երկրներում, լավ ժամանակ անցկացրել և վերադարձել տուն: Թե ինչի համար են հիմնադրվել այդ ընկերությունները և ինչ գործարքների մեջ ներքաշվել հետո՝ նրանց այլևս չի հուզել:
Եվրոպական իրենց ճամփորդությունների մասին պատմել կամ խոստովանել, թե ովքեր են իրենց հրավիրողները, և ինչ նպատակներով են այցելել տվյալ երկիր, այդ անձինք չեն ցանկանում:
Փողերի լվացման մասնակից ընկերությունները հիմնականում միմյանց բաժնետեր են, և գրեթե բոլորն ունեն նույնանման կայքեր, որոնք ստեղծվել են նույն երկու անձանց` Օրեսթ Բեքմենի (Orest Backman) և Անդրեյ Վաստորի (Andery Vastor) կողմից:
Forensic News-ի և «Հետքի» լրագրողները զրուցել են հիմնադիրների և տնօրենների մեծ մասի հետ, վերլուծել ֆինանսական փաստաթղթերը, դատական գործերը և բանկային փոխանցումները` հասկանալու համար, թե ինչպես է աշխատել այդ սխեման:
Ընկերություններից շատերը գրանցված են Կենտրոնական Եվրոպայում և Հարավարևելյան Ասիայում: Դրանք օգտագործվել են փողերի լվացման տարբեր մեխանիզմներում` հանցագործությունները կոծկելու և քաղաքական գործիչների համար քարոզչություն հովանավորելու նպատակներով:
Forensic News-ի մեր գործընկերները զրուցել են արտասահմանյան մի շարք բանկային փորձագետների հետ, ովքեր պատմել են, որ Բալթյան բանկերը, նախորդ սկանդալներից հետո, ավելի ուշադիր են դարձել այն ընկերությունների նկատմամբ, որոնք հաշվեհամարներ ունեն իրենց բանկերում: Արդյունքում հանցագործները տեղափոխել են իրենց բիզնես-գործունեությունն այլ երկրներ: Այս սխեմայում դերակատարություն ունի Չեխիան: Տնօրեն հանդես եկող անձինք հենց Չեխիա են մեկնել այդ ընկերությունների համար բանկային հաշիվներ բացելու համար:
Չեխիայի «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության ավագ վերլուծաբան Մարեկ Քրոմին (Marek Chromy) մեր գործընկերների հետ զրույցում նշել է, որ Չեխիայի իրավապահ մարմինները կարող են բավականին անփույթ լինել ընկերությունների գրանցման պահանջների հարցում, ինչը բացեր է ստեղծում օրենքների կիրառման գործում:
Մեր առաջին այցելության ժամանակ Մուշեղը հերքեց, որ երբևէ եղել է Եվրոպայում և ինչ-որ ընկերություն է հիմնադրել: Սակայն երկրորդ այցելությանը, երբ ցույց տվեցինք իր իսկ հրապարակած սոցիալական ցանցի լուսանկարները` արված Եվրոպայում, ասաց, որ պատերազմում վիրավորվելուց հետո հիշողության հետ խնդիր ունի, գուցե նախորդ անգամ չի կարողացել հիշել և առհասարակ հիմա չի ուզում խոսել այդ մասին:
Մեր հարցերին, թե ինչ նպատակով է այցելել, ով է հրավիրել, ինչ ընկերություն է հիմնադրել և արդյոք ճանաչում է իր ստորագրությունը` հիմնադրման և մի շարք այլ փաստաթղթերի տակ, Մուշեղն անակնկալի եկավ և հուզված պատասխանեց.
«Ես եմ առել տոմսերը, գնացել եմ: Մտել եմ աերոպորտ, գնացել եմ: Մտել եմ դեսպանատուն, տոմսը առել, գնացել եմ,- արձագանքեց և հրավիրողների մասին մեր հարցից հետո բորբոքվեց,- չգիտեմ, ցավդ տանեմ, ինձ հանգիստ թողեք, ինձ հարցեր մի տվեք»:
Մուշեղն այդ ուղևորություններին միայնակ չի եղել: Նրա հետ է եղել նաև հարևան Գևորգ Սեթյանը: Մուշեղն ասում է, որ Գևորգը բանակի իր ծառայակիցն է, իրար հետ են մեծացել: Գևորգի անունով էլ գրանցված է լեհական Agrofusion Sp z.o.o. ընկերությունը:
Նորքի 1-ին նրբանցքի իր տան մոտ` մեքենայի ղեկին, շարժիչը միացնելու պահին կարողանում ենք հասնել Գևորգ Սեթյանին, որ մի քանի բառ փոխանակենք: Առաջին այցելության ժամանակ վերջինս տանը չէր, հեռախոսահամար էինք թողել դստեր մոտ, որ փոխանցեր հորը` մեզ հետ կապ հաստատելու և որոշ տարօրինակ հանգամանքներ պարզաբանելու համար: Գևորգը չէր զանգահարել մեզ և չէր ցանկացել մեզ հետ զրուցել: Մեր երկրորդ այցելությունն էլ նրա սրտով չէր, քանի որ մեր հարցերին հիմնականում պատասխանում էր` ձեր գործը չէ:
Գևորգ Սեթյանը 45 տարեկան է: Իր հետ մի քանի բառ փոխանակելուց հետո հասկացանք, որ որպես վարորդ է աշխատում, տաքսի է վարում, իր ասելով` օրական 3000 դրամի դիմաց: Թե ինչպես է այդ պայմաններում, սուղ միջոցներով ճանապարհորդել Եվրոպայում, կարողացել ընկերություն գրանցել Լեհաստանում, Սեթյանն այդպես էլ չցանկացավ մանրամասնել:
Սեթյանը եղել է Վարշավայում և Պրահայում ընկերության բանկային հաշվեհամարները բացելու համար: Նրա՝ սոցիալական ցանցերում հրապարակած լուսանկարները ևս ապացուցում են, որ նա ճամփորդել է այդ քաղաքներ: Սակայն երբ նրան հարցրինք, թե ինչ նպատակով էր այցելել Լեհաստան կամ Չեխիա, միայն ասաց, որ «գնացել է ման գալու»: Ինչ առնչություն ունի կամ ինչի համար է հիմնադրել Լեհաստանում Agrofusion Sp z.o.o.-ն, Սեթյանը այս հարցին այդպես էլ չպատասխանեց: Անընդհատ ասում էր, որ շտապում է և մեզ հետ զրուցել չի ցանկանում: Պարզ էր, որ Սեթյանը մասնակից է եղել ընկերության հիմնադրման հետ կապված ինչ-որ գործողությունների, սակայն ինքն էլ, թերևս, չգիտեր, թե ինչի մեջ է ներքաշվել:
Այսպիսով, մեր ձեռքի տակ գտնվող պայմանագրերի և հաշիվ-ապրանքագրերի համաձայն, Agrofusion Sp z.o.o. ընկերությունը, որը բանկային հաշիվներ ունի լեհական ING Bank Slaski և Bank Ochrony Środowiska S.A բանկերում, ուղարկել և ստացել է միլիոնավոր դոլարներ ռուսական, ուկրաինական և մոլդովական ընկերություններից: Օրինակ` 2018-ի մարտին Agrofusion-ն ուղարկել է 446 հազար դոլար ExecuJet ընկերությանը, որը մասնավոր չարտերային ընկերություն է:
Agrofusion-ի վերաբերյալ մեկ այլ փաստաթուղթ վկայում է, որ այդ վճարումը կատարվել է Մեն կղզում գրանցված Almondine Limited-ի անունից, որին պատկանում է բիզնես դասի Dassault Falcon 7X jet-ը: Այդ փաստաթղթին կից պայմանագրում նշվում է, որ Agrofusion-ը գործում է Mountain Group Limited-ի անունից, որի վերջնական շահառուն ռուսաստանցի օլիգարխ, ազգությամբ հրեա Ալեքսանդր Մամուտն է, որը Ուկրաինայի նախագահի հրամանով սանկցիայի է ենթարկվել:
Մամուտի որդի Նիկոլայը նույնպես ներքաշված է այս սխեմաների մեջ: Նիկոլային է պատկանում Lynwood Capital Management Fund Limited ընկերությունը, որը բաժնետոմսեր ունի հանքարդյունաբերական ոլորտում գործունեություն ծավալող ռուսական Polymetal ընկերությունում: Հիշեցնենք՝ Polymetal-ը նաև որոշ ժամանակ ակտիվներ ուներ Հայաստանում` մինչև 2019-ը շահագործում էր Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը: Բանկային փաստաթղթի համաձայն՝ 2020թ. ապրիլին Lynwood-ը սարքավորումներ ձեռք բերելու համար փոխանցել է $395,590 Մալայզիայում գրանցված մեկ այլ ընկերության` Protech Distribution Sdn. Bhd.: Protech-ի սեփականատերն էլ ՀՀ մեկ այլ քաղաքացի է` Արշավիր Արզումանյանը:
Արշավիրի տուն այցելելիս զրուցեցինք նրա մոր և կնոջ հետ: Երկուսն էլ հերքեցին, որ Արշավիրը երբևէ եղել է Մալայզիայում:
Արշավիրի կնոջ խոսքով՝ եթե իրենք նման ընկերություն ունենային, ապա ինչո՞ւ պիտի առավոտից գիշեր աշխատեին։
Սեթյանի հիմնադրած Agrofusion-ը նաև տրանսպորտային ծառայությունների համար 2018թ. մարտ և ապրիլ ամիսներին վճարում է կատարել Overstar Trade LLP ընկերությանը: Overstar-ի սեփականատերը Օլեքսի Վեկլան է, ուկրաինական Windrose Airlines-ի աշխատակիցը: Windrose Airlines-ն էլ իր հերթին պատկանում է ուկրաինացի օլիգարխ, Դնեպրոպետրովսկի մարզի նախկին ղեկավար Իգոր Կոլոմոյսկուն (Ihor Kolomoisky), որը ԱՄՆ-ի կողմից սանկցիայի է ենթարկվել և մեղադրվում է կոռուպցիայի և միլիոնավոր դոլարներ լվանալու մեջ:
Լվացքատուն կազմակերպող ընկերություններից մի քանիսը գումար են ստացել բանկերից, որոնց ակտիվները յուրացրել են սեփականատերերը:
Agrofusion-ը ստացել է 1.78 մլն դոլար Կիպրոսում գրանցված Volandia Reserve Limited ընկերությունից: Volandia-ն ստացել է ռուսական պորտֆոլիո Լիտվական Bankas Snoras-ից, որի սեփականատեր Վլադիմի Անտոնովը ձերբակալվել էր բանկի «ակտիվները դուրս հանելուց» հետո:
Ֆինանսական փաստաթղթերից մեկում Մուշեղի հիմնադրած Equimuch ընկերությունը 2018-ին դիմել է լեհական մեկ այլ` Worldtex Sp z o.o ընկերությանը, վճարել 410 եվրո վարձակալության ծառայությունների դիմաց:
Worldtex Sp z o.o- ի տնօրենը ՀՀ քաղաքացի Ռոզա Գրիգորյանն է: Ընկերության հաշվետվության համաձայն, Worldtex-ի բանկային հաշիվներն արգելափակվել են 2019թ. հունվարին Լեհաստանի գլխավոր դատախազության կողմից փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման կասկածանքով:
Ընկերություններից շատերը ստեղծվել են ArranConsult ծառայություններ մատուցող ընկերության կողմից, այս provider-ի կողմից ստեղծվել են նաև այլ ընկերություններ, որոնք ներգրավված են եղել մոլդովական սկանդալի մեջ։
ArranConsult-ի արխիվացված վեբկայքում երևում է ևս երկու ընկերություն` Dackon LP-ը և Balfern LP-ը, որոնց համասեփականատերը ևս Ռոզա Գրիգորյանն է։
Ռոզային առաջին անգամ հանդիպել ենք 2022-ի մայիսին, այդ հանդիպման ժամանակ նա հերքում էր, որ որևէ առնչություն ունի ինչ-որ ընկերությունների հիմնադրման հետ: Նրա խոսքը համոզիչ թվաց: Սակայն ավելի ուշ նրա ֆեյսբուքյան նկարներից պարզեցինք, որ եղել է և՛ Լեհաստանում, և՛ Չեխիայում։
Ռոզայի հետ մեր հաջորդ հանդիպումը այս տարվա հունվարին էր։ Նրան տանը գտնել չհաջողվեց, հեռախոսազրույցի ժամանակ նա պահանջեց հեռանալ իրենց տնից ու այդ հարցով այլևս իրեն չանհանգստացնել։ Ռոզան գեղեցկության սրահում է աշխատում, ուստի նրան հանդիպեցինք հենց աշխատավայրում։ Նրա խոսքով, ինքը ոչ մի կապ չունի այդ ընկերությունների հետ։ Մեր մի քանի հարցերից հետո Ռոզան ասաց, որ եթե ինչ-որ խնդիրներ էլ ունի, դա իր գործն է, ու ինքը կկարգավորի դրանք։
ՀՀ քաղաքացիները` քարոզչություն և լոբբիստական ծառայություններ մատուցող ընկերություններում
Ռոզա Գրիգորյանի տնօրինած ընկերությունը` Balfern LP-ն ներգրավված է ԱՄՆ-ում լոբբիստական ծառայություններ մատուցելու գործընթացներում` ֆինանսավորելով այդ ծառայությունները, ներառյալ ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Յուլիա Տիմոշենկոյի լոբբիստական արշավները:
MKW Group-ը, որը լոբբինգ է արել Տիմոշենկոյի համար, ստացել է 40 հազար դոլար։
Balfern LP-ից, որը ցուցակված էր ArranConsult-ի կայքում (ընկերություններ գրանցող գործակալությունն է) ներգրավված էր ռուսական լվացքատան պատմությունում:
Իրավաբանական Wiley Rein ընկերությունը, որը նույնպես լոբբինգ էր արել Տիմոշենկոյի համար, ստացել է 63 հազար դոլար երեք տարբեր ընկերությունից` Սինգապուրում հիմնադրված Vizientas Pte Ltd և Fenix Invest Pte Ltd, ինչպես նաև չեխական Venus Commercial Sro-ից: Venus Commercial Sro-ի տնօրենը նույնպես ՀՀ քաղաքացի է` Մարինա Ալիխանյանը:
Մարինային նույնպես այս տարվա հունվարին այցելել ենք։ Իմանալով, որ լրագրողներ ենք, նա դուռը չբացեց, խոստացավ զանգել հետո, սակայն որևէ կերպ մեզ հետ չկապվեց և չպատասխանեց մեր հեռախոսազանգերին։
Եվ վերջապես Մերիլենդում գրանցված ITBC LLC-ն, որը պատկանում է ուկրաինա-ամերիկյան ծագման Սերգեյ Կրասնիտսկուն, ստացել է 360,000 դոլար Vizientas and Venus Commercial ընկերություններից, կրկին Տիմոշենկոյի քարոզարշավի համար:
ՀՀ քաղաքացի Հովհաննես Հովհաննիսյանին պատկանող Zeset Sp z o.o լեհական ընկերությունը 2018-ին լոբբիստական ծառայություն է մատուցել ուկրաինացի Վալենտին Նալիվայչենկոյին (Valentyn Nalyvaichenko): Պաշտոնական փաստաթղթերը վկայում են, որ ընկերությունը փոխանցել է 400 հազար դոլար այդ ծառայությունների դիմաց: Հովհաննեսին հանդիպել չհաջողվեց, մեր երկու այցերի ժամանակ էլ նա տանը չէր, հեռախոսահամարին, որը թողել էինք հարևանի մոտ, նա այդպես էլ չզանգեց։
Ի վերջո, Ուկրաինայի նախկին քաղաքական գործիչ Անդրի Արտեմենկոն (Andri Artemenko) ստացել է 74,450 դոլար չեխական Oilprom Sro ընկերությունից: Արտեմենկոն հարցումների տվյալներ էր պատվիրել 2019թ. ուկրաինական նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ օլիգարխ Վիկտոր Մեդվեդչուկին պատկանող հեռուստաընկերության համար, ում դստեր կնքահայրը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է: Վճարումը կատարվել էր Oilprom-ի միջոցով. Ընկերությունը պատկանում է ՀՀ քաղաքացի Արման Սիմոնյանին: Վերջինիս հետ կապ հաստատելիս պարզվեց, որ աշխատում է «ՄԻՐ» հեռուստաընկերությունում որպես օպերատոր:
Նրա տունը գտնվում է Երևանի ծայրամասում` ՀԱԹ թաղամասում, բազմաբնակարան շենքի առաջին հարկում: Մայրը և կինն ասացին, որ իրենք ոչինչ չգիտեն այդ ընկերության մասին, իսկ Արմանն աշխատանքի է: Նրա հետ կարողացանք միայն հեռախոսով կապ հաստատել: Արմանը սկզբից ժխտեց, այնուհետև հաստատեց, որ կապ է ունեցել այդ ընկերության ստեղծման հետ, սակայն հրաժարվեց հանդիպել և մանրամասն զրուցել Oilprom Sro-ի գործունեության, դրանում իր ներգրավվածության և գործարքների մասին:
Կարեն Ազարյանը միակն էր, որը պատմեց, թե ինչպես է պատահել, որ դարձել է բրիտանական կասկածելի գործունեություն ունեցող մի ընկերության տնօրեն։ Կարենը կահույքի արտադրամասում է աշխատում, հիշում է, որ 2018թ․-ին հին ընկերներից մեկը (Կարենը հրաժարվեց ընկերոջ անունը ասել), որ Ռուսաստանում է ապրում, կապվել է իր հետ ու շահավետ առաջարկ արել։ Համաձայն առաջարկի` ընկերը հովանավորում է Կարենի ճանապարհորդությունը դեպի Չեխիա, հոգում բոլոր ծախսերը, օգնում ստանալ վիզա, իսկ Կարենից պահանջվում էր գրանցվել որպես դրածո (proxy) տնօրեն բրիտանական Eltex Trade LLP ընկերությունում և բացել բանկային հաշիվ, ինչն էլ Կարենն արել է։ Այդ ընկերության անունը հիշատակվում է Մոլդովայի դատախազության հրապարակած փաստաթղթերում՝ կապված 2014թ․-ին Մոլդովայից 1 միլիարդ դոլար գողության հետ։
Կարեն Ազարյանը մեկն է այն մոտ հարյուր հայերից, ովքեր տարբեր արտասահմանյան ընկերություններում գրանցվել են որպես դրածո (proxy) տնօրեններ։ Բազմաթիվ խոշոր օլիգարխներ օգտագործում են այս ընկերությունները, որ կարողանան միլիոնավոր դոլարներ դուրս բերել Արևելյան եվրոպական երկրներից և խուսափել հարկերից, այլ կարպ ասած՝ փողերի լվացման համար հիմնված ընկերություններ են։ Այս ցանցում ներգրավված հայերը օգնում են այդ մարդկանց՝ թաքցնելու իրենց կապը այդ ընկերությունների հետ, ինչը թույլ կտա խուսափել կասկածներ հարուցելուց։
Համատեղ արված այս հետաքննության ընթացքում մեր գործընկերների հետ այցելել ենք մոտ 100 տնօրենների և բաժնետերերի առնվազն կեսին։ Նրանցից ոմանք սերտորեն կապված էին միմյանց հետ, որոշ դեպքերում միևնույն ընտանիքի մի քանի անդամներ այդ ընկերություններում գրանցված էին որպես տնօրեններ կամ բաժնետերեր։ Ընտրված մարդիկ հիմնականում Երևանից էին, օրինակ` մեկ թաղամասից կամ փողոցից միանգամից մի քանի տնօրեններ կամ բաժնետերեր կային ցուցակում, սրանից կարելի է ենթադրել, որ այն մարդիկ, ովքեր ներգրավել են ընկերությունների համար հանդես եկող կեղծ տնօրեններին, տարածքին ծանոթ են եղել։
Փողերի լվացման սխեմաները շարունակում են աշխատել
Արաքս Աբրահամյանը մատնահարդար է, նա եղել է ավստրիական Equinto Handels GmbH ընկերության տնօրենը և 2017 և 2018 թթ․-ին մեկնել է Ավստրիա և Չեխիա։ Նրա հետ մեկնել է նաև Նաիրա Վարդերեսյանը, որն էլ եղել է Builmast Handels GmbH ընկերության տնօրենը։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Արաքսը մեկնել է նաև Թաիլանդ, ինչից երևում է, որ սխեման շարունակում է աշխատել։
Equinto-ն, Builmast-ը և էլի երկու ավտրիական ընկերություներ, որոնք ներգրավված են փողերի լվացման այս համակարգում՝ Norta Handels GmbH-ը և Tarso Handels GmBh-ը, ուղիղ կապ ունեն կազմակերպված հանցավորության հետ։ Equinto և Norta ընկերությունների լիազորագրերը պատկանում են Կոնստանտին Մակարենկո անունով մի մարդու, որի մասին ավտրիական Profil ամսագիրը մի շարք հոդվածներ ունի։ Մակարենկոն կասկածվում է Ավտրիային 100 մլն դոլարի հարկային պարտք ունենալու և ռուսական կազմակերպված հանցավորության համար փողերի լվացման մեջ։
Արաքսին հանդիպել չհաջողվեց։ Նրանց տունը գտնելուց հետո, երբ հարցրինք, թե կարող ենք խոսել Արաքսի հետ, հայրը՝ Ռուբիկ Աբրահամյանը, իմանալով, որ լրագրողներ ենք, պատշգամբից ասաց, որ Արաքսը տանը չէ, ու միանգամից ներս գնաց։
Ռուբիկ Աբրահամյանը և Արաքսի մայրը՝ Օֆելյա Պապյանը, նույնպես ընդգրկված են այս համակարգում, նրանք բաժնետերեր են գրանցված բրիտանական Dastinway LLP ընկերությունում, որը ներգրավված է կրիպտոարժութային խարդախության մեջ։
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Արաքս Աբրահամյանի հետ Թաիլանդ էր գնացել նաև Արևիկ Միրզոյանը, որը թաիլանդական Electricmost co Ltd ընկերության տնօրենն է։ Արևիկին նույնպես այցելեցինք։ Փորձեցինք տեղեկանալ, թե ինչ կապ ունի այդ ընկերության հետ, բայց Թաիլանդ բառը լսելուն պես Արևիկը միանգամից ասաց, որ երկու անչափահաս երեխա ունի ու խնդիրներ չի ուզում։ Նա ժխտեց, որ երբևէ եղել է Թաիլանդում, սակայն Արաքսի սոցցանցային հրապարակումներից մեկում նրանք երկուսով Թաիլանդում են, նկարը տեսնելուց հետո Արևիկն ասաց, որ դա ինքը չէ։ Խոսակցության ողջ ընթացքում Արևիկի ամուսինը՝ Արմեն Հովհաննիսյանը, փորձում էր փակել դուռը, որ խուսափեր պատասխաններից։ Արմեն Հովհաննիսյանը նույնպես տնօրեն է Սինգապուրում գրանցված Calipso pte Ltd ընկերությունում:
Այդ ընկերություններում գրանցված որոշ տնօրեններ, բաժնետերեր կամ որևէ կերպ ներգրավված անձինք, որոնց հետ մենք հանդիպեցինք, թեև չժխտեցին, որ կապ ունեն այդ ընկերությունների հետ և խոստացան ավելի ուշ մեզ զանգահարել և ավելի հարմար վայրում հանդիպել խոսելու համար՝ այդպես էլ չզանգահարեցին և մեր զանգերին չպատասխանեցին։
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը մեզ հետ զրույցում պարզաբանեց, որ եթե տվյալ ընկերությունները կամ անձինք ներգրավված են փողերի լվացման գործերում, ապա այդ գործերով հարուցված քրեական վարույթները կտարածվեն նաև հիմնադիրների և տնօրենների, այսինքն` ՀՀ քաղաքացիների վրա:
«Եթե քրեական գործ է հարուցվում, առաջինը՝ արգելանք է դրվում գույքի վրա, երկրորդը` հետախուզում է հայտարարվում անձի նկատմամբ: Եթե քրեական գործեր են հարուցվել, քաղաքացին պետք է դիմի իրավապահներին կամ պետռեգիստրին նամակ ուղարկի, որ ինքը տեղյակ չի եղել կամ կարծել է, որ այդ գործունեությունը պետք է ծավալեր տվյալ ընկերությունը, ինչ-որ կերպ պետք է արձագանքի, որ ինքը տեղյակ չի եղել, կամ իրեն մոլորեցրել են: Այսինքն` իրենք կարող են խոստովանել, որ տեղյակ չեն եղել, որ այդ ընկերությունները գումարներ կարող էին լվանալ և այլն»,-նշում է Արա Ղազարյանը:
Ա. Ղազարյանը նշում է, որ նման հանցագործությունները կոչվում են անդրազգային, միջազգային հանցագործություններ: Եվ եթե խոսքը կազմակերպված հանցագործության մասին է, ապա ԵՄ իրավապահները կարող են համագործակցել ՀՀ իրավապահների հետ ՄԱԿ-ի կամ Կոռուպցիայի կանխարգելման կամ Արտահանձնման վերաբերյալ Եվրոպական կոնվենցիաների հիման վրա:
«Եթե փողերի լվացում է կատարվել, որտեղ էլ լինեն, այդ մարդկանց հետևից գալու են: Ենթադրենք՝ այդ ընկերությունը գումարներ է լվացել, միանգամից պարզ է, որ ձերբակալում կամ կալանավորում են առաջադրում ներգրավված մարդկանց, ընկերության ակտիվների վրա արգելանք է դրվում: Նայում են` էլ ով կա որտեղ, հիմնադիրը որտեղ է, քննության ընթացքից կախված` կարող են իրեն էլ մեղադրանք առաջադրել` իր բացակայությամբ, արդեն Ինտերպոլով հետախուզում են հայտարարում: Կամ ուղղակի կդիմեն Հայաստանի իրավապահ մարմիններին, կասեն` հարցաքննեք այս մարդուն: Հարցաքննության հիման վրա այնտեղ կորոշեն` մեղադրանք առաջադրեն, թե ոչ: Եթե մեղադրանք առաջադրեն, կդիմեն Հայաստանին, որ Հայաստանն արտահանձնի իրենց: Հայաստանը, բնականաբար, չի արտահանձնի, որովհետև իր քաղաքացին է, բայց Հայաստանը պարտավորված կլինի այստեղ իրենց քրեական հետապնդման ենթարկել»,- մանրամասնեց Արա Ղազարյանը:
Հոդվածում տեղադրված քաղաքացիների լուսանկարները վերցված են նրանց ֆեյսբուքյան օգտահաշիվներից, որոնք հրապարակային են։

Граждане Армении были вовлечены в схемы отмывания денег за границей: их использовали олигархи
Около 100 граждан Республики Армения были вовлечены в схемы отмывания денег за границей. Их данные использовались для регистрации компаний и открытия банковских счетов в ряде европейских стран. Эти компании были задействованы в различных механизмах отмывания денег с целью сокрытия преступлений и финансирования предвыборных кампаний политических деятелей.
45-летний Мушег Джабахджурян живет на окраине Еревана, в скромном доме в 1-ом переулке Норка. Мушег работал в инкассации “Араратбанка”, но сейчас он не в состоянии выполнять какую-либо работу. Во время 44-дневной Арцахской войны 2020 года Мушег находился в Матагисе, где получил тяжелое ранение в живот и ухо. У семьи нет достаточных финансовых средств для организации его лечения за границей. Тем не менее Мушег является учредителем и председателем совета зарегистрированной в 2017 году в Польше компании “Equimach Sp Zoo”. Но при этом он не знает, с какой целью создана эта компании и какие сделки она заключает.
Мушег – один из нескольких десятков граждан РА, данные которых были использованы для регистрации компаний и открытия банковских счетов в ряде европейских стран. Этих людей через их знакомых приглашали в ту или иную европейскую страну, селили там в лучших гостиницах, затем они подписывали какие-то документы, после чего путешествовали еще несколько дней, хорошо проводили время и возвращались домой. При этом их не волновало, для чего создавались эти компании и в каких сделках они участвовали.
Эти люди не хотят рассказывать о своих европейских поездках, признаваться, кто их пригласил и с какой целью они посетили данную страну.
Участвующие в отмывании денег компании в основном являются акционерами друг друга. Все они имеют одинаковые сайты, созданные двумя лицами - Орестом Бекменом (Orest Backman) и Андреем Вастором (Andery Vastor).
Журналисты “Forensic News” и Hetq.am побеседовали с большинством учредителей и директоров, изучили финансовые документы, судебные дела и банковские переводы, чтобы понять, как работала эта схема.
Многие компании зарегистрированы в Центральной Европе и Юго-Восточной Азии. Они использовались в различных механизмах отмывания денег с целью сокрытия преступлений и финансирования предвыборных компаний политических деятелей.
Наши коллеги из “Forensic News” побеседовали с рядом банковских экспертов, которые рассказали, что банки Балтии после последних скандалов стали проявлять больше внимания к компаниям, имеющим у них расчетные счета. В результате преступники перенесли свою бизнес-деятельность в другие страны. Немалую роль в этой схеме играет Чехия. Именно в эту страну для открытия счетов подобных компаний приезжали лица, которые выступали в качестве их директоров.
Старший аналитик чешской организации “Транспаренси Интернешнл” Марек Кроми (Marek Chromy) рассказал нашим коллегам, что правоохранительные органы Чехии могут проявить халатность в вопросе соблюдения требований к регистрации компаний, что создает пробелы при применении закона. Во время нашего первого посещения Мушег отрицал, что когда-либо был в Европе и основал там какую-либо компанию. Однако во время второго визита, когда мы показали опубликованные им в соцсети фотографии, на которых он изображен в европейской стране, Мушег сказал, что после полученного во время войны ранения у него появились проблемы с памятью и, возможно, в первый раз он не вспомнил об этом, да и вообще не хочет говорить на эту тему.
От наших вопросов о том, с какой целью он поехал в Прагу, кто его пригласил, какую компанию учредил и узнает ли свою подпись на документах об учреждении компании и других сделках, Мушег растерялся и взволнованно сказал: “Я купил билет и поехал. Был в аэропорту, в посольстве, купил билет и уехал”. Когда же мы спросили, кто его пригласил, он занервничал и сказал: “Не знаю. Оставьте меня в покое, не задавайте вопросов”.
В эти поездки Мушег отправлялся не один. Его сопровождал сосед по улице Геворк Сетян. По словам Мушега, с Геворком они вместе служили в армии, вместе росли. На имя Сетяна записана польская компания “Agrofusion Sp z.o.o.”.
Геворка мы застали рядом его дома в 1-ом переулке Норка, когда он, сидя за рулем, заводил машину. Во время нашего первого посещения Геворка дома не было. Мы оставили дочери номер телефона, попросили, чтобы он связался с нами и объяснил некоторые странные обстоятельства. Однако Геворк нам не позвонил и не захотел беседовать с нами. Наш второй визит тоже ему не понравился, поэтому на наши вопросы он давал один и тот же ответ – “не ваше дело”.
Геворку Сетяну 45 лет. После непродолжительной беседы мы поняли, что он работает таксистом и зарабатывает 3000 драмов в день. Сетян не захотел объяснять, как при таких скромных доходах ему удалось путешествовать по Европе и даже зарегистрировать компанию в Польше.
В Варшаве и Праге Геворк побывал с целью открытия банковских счетов компании. Опубликованные им фотографии в соцсетях тоже доказали, что он был в этих городах. Но когда мы спросили, с какой целью он посетил Польшу или Чехию, Сетян ответил, что путешествовал. На вопрос, для чего он учредил в Польше компанию “Agrofusion Sp z.o.o.”, наш собеседник так и не смог ответить. Он все время повторял, что спешит и не хочет беседовать с нами. Было понятно, что Геворк Сетян участвовал в каких-то сделках, связанных с учреждением компании, однако он и сам, пожалуй, не знал, во что втянулся.
Итак, согласно оказавшихся в нашем распоряжении копиям договоров и счет-фактур, компания “Agrofusion Sp z.o.o.”, имеющая счета в польских банках “ING Bank Slaski” и “Bank Ochrony Środowiska S.A”, отправляла и получала от российских, украинских и молдавских компаний миллионы долларов. Так, в марте 2018 года “Agrofusion” перечислила 446 тысяч долларов частной чартерной компании “ExecuJet”.
Другой документ, касающийся “Agrofusion”, свидетельствует о том, что этот платеж был произведен от имени зарегистрированной на острове Мен компании “Almondine Limited”, которой принадлежит самолет бизнес-класса “Dassault Falcon 7X jet”. В приложенном к этому документу договоре отмечается, что “Agrofusion” действует от имени “Mountain Group Limited”, конечным бенефициаром которой является российский олигарх, еврей по национальности Александр Мамут, попавший под санкции по указу президента Украины.
В эти схемы вовлечен и сын В.Мамута Николай. Ему принадлежит компания Lynwood Capital Management Fund Limited , владеющая акциями российской добывающей компании “Polymetal”. Напомним, что какое-то время “Polymetal” имела активы и в Армении – до 2019 года эта компания эксплуатировала Капанский горнообогатительный комбинат. Согласно банковскому документу, в апреле 2020 года “Lynwood” с целью покупки оборудования перевела $395,590 зарегистрированной в Малайзии другой компании – “Protech Distribution Sdn. Bhd”. Ее собственником является также гражданин Армении Аршавир Арзуманян.
Во время посещения дома Аршавира мы побеседовали с его матерью и женой. Обе отрицали, что Аршавир когда-либо был в Малайзии. По словам жены, имей они такую компанию, разве стали бы они работать с утра до ночи.
В марте-апреле 2018 г. основанная Сетяном “Agrofusion” перечислила компании “Overstar Trade LLP” деньги за транспортные услуги. Собственником “Overstar” является сотрудник украинской компании “Windrose Airlines” Олексий Веклан. В свою очередь “Windrose Airlines” принадлежит украинскому олигарху, бывшему председателю Днепропетровской областной госадминистрации Игорю Коломойскому (Ihor Kolomoisky), который находится под санкциями США и обвиняется в коррупции и отмывании миллионов долларов.
Некоторые из организовавших “ландромат” (“прачечную”) компаний получили деньги от банков, чьи активы были прикарманены их собственниками. “Agrofusion” получила 1.78 млн долларов от зарегистрированной на Кипре компании “Volandia Reserve Limited”. Последней достался российский портфолио литовского “Bankas Snoras”, собственник которого Владимир Антонов был задержан после “вывоза активов”.
Согласно одному из финансовых документов, основанная Мушегом компания “Equimuch” в 2018 году обратилась к другой польской компании – “Worldtex Sp z o.o”, заплатив ей 410 евро за арендные услуги.
Директором “Worldtex Sp z o.o” является гражданка Республики Армения Роза Григорян. Согласно отчету компании, в январе 2019 г. банковские счета “Worldtex” были заблокированы Генпрокуратурой Польши по подозрению в отмывании денег и финансировании терроризма.
Многие из упомянутых компаний были созданы консалтинговой компанией “ArranConsult”. Этот же провайдер учредил и другие компании, которые были вовлечены в молдавский скандал.
На архивированном веб-сайте “ArranConsult” можно найти еще две компании – “Dackon LP” и “Balfern”, совладельцем которых также является Роза Григорян.
С Розой мы впервые встретились в мае 2022 года. Тогда она отрицала свою причастность к какой-либо компании. Ее заверения показались убедительными. Однако позже мы нашли на ее фейсбуковской странице фотографии, свидетельствовавшие о том, что она была и в Польше, и в Чехии.
Наша следующая встреча с Розой состоялась в январе этого года. Застать ее дома нам не удалось. В телефонном разговоре она потребовала, чтобы мы покинули их дом и больше никогда не беспокоили ее по этому вопросу. Роза работает в салоне красоты. Там мы с ней и встретились. Она заявила, что никакого отношения к этим компаниям не имеет. После нескольких вопросов Роза сказала, что если у нее и есть какие-то проблемы, то это ее личное дело, и она сама их решит.
Участие граждан РА в компаниях, оказывающих услуги по агитации и лоббингу
Руководимая Розой Григорян компания “Balfern LP” оказывает лоббистские услуги в США, финансирует эти услуги, в том числе лоббистские кампании украинского политического деятеля Юлии Тимошенко. “MKW Group”, занимавшаяся лоббингом для Тимошенко, получила 40 тысяч долларов.
Упоминавшаяся на сайте “ArranConsul” (агентство по регистрации компаний) “Balfern LP” фигурировала в истории с российским “ландроматом”.
Юридическая компания “Wiley Rein”, которая также занималась лоббингом в пользу Тимошенко, получила 63 тысячи долларов от трех разных компаний – основанных в Сингапуре “Vizientas Pte Ltd”, “Fenix Invest” и чешской “Venus Commercial Sro”.
Директором “Venus Commercial Sro” является гражданка РА Марина Алиханян.
С Мариной также мы встретились в январе этого года. Узнав о том, что мы журналисты, она не открыла дверь, пообещав позвонить позже. Но она так и не связалась с нами и не отвечала на наши телефонные звонки.
Наконец зарегистрированная в Мэриленде компания “ITBC LLC”, принадлежащая имеющему украинско-американское происхождение Сергею Красницкому, получила 360,000 долларов от “Vizientas and Venus Commercial” – опять-таки для предвыборной кампании Юлии Тимошенко.
Принадлежащая гражданину РА Ованнесу Ованнисяну польская компания “Zeset Sp z o.o” в 2018 году оказала лоббистские услуги украинцу Валентину Наливайченко (Valentyn Nalyvaichenko). Согласно официальным документам, компания перечислила за эти услуги 400 тысяч долларов. Встретиться с Ованнесом нам не удалось. Во время обоих наших визитов его не было дома. На номер телефона, который мы оставили соседям, он так и не позвонил.
Наконец бывший политический деятель Украины Андри Артеменко (Andri Artemenko) получил 74,450 долларов от чешской компании “Oilprom Sro”. Артеменко заказал опросы по президентским выборам в Украине в 2019 году для телекомпании, принадлежащей олигарху Виктору Медведчуку, дочь которого является крестницей президента РФ Владимира Путина. Платежи были осуществлены через компанию “Oilprom”, принадлежащую гражданину РА Арману Симоняну. Во время телефонного разговора с ним выяснилось, что он работает оператором в телерадиокомпании “Мир”.
Симонян живет в спальном районе районе Еревана – Юго-Западном квартале, на первом этаже многоквартирного дома. Мать и жена сказали нам, что ничего не знают об этой компании, а сам Арман на работе. Нам удалось поговорить с ним только по телефону. Арман сперва отрицал свою причастность к созданию упомянутой компании, но потом вынужден был сказать правду. Однако встретиться и поговорить о “Oilprom Sro”, о своем участии в ее деятельности и сделках он отказался.
Карен Азарян оказался единственным, кто рассказал, как он стал директором занимающейся сомнительной деятельностью британской компании. Карен работает в мебельном цеху. В 2018 году один из его старых друзей, который сейчас живет в России (Карен отказался назвать его имя), связался с ним и сделал очень выгодное предложение: он оплачивает поездку Карена в Чехию и все его расходы, помогает получить визу, а от Карена требуется лишь зарегистрироваться в качестве прокси-директора британской компании “Eltex Trade LLP” и открыть банковский счет, что Карен и сделал. Название этой компании упоминается в опубликованных прокуратурой Молдовы документах о хищении у государства 1 млрд долларов в 2014 году.
Карен Азарян – один из тех примерно сотен армян, которые зарегистрированы в различных иностранных компаниях в качестве прокси-директоров.
Многие крупные олигархи используют эти компании, чтобы вывезти миллионы долларов из восточноевропейских стран и избежать уплаты налогов. Иными словами, эти компании основаны для отмывания денег. Вовлеченные в эту сеть армяне помогают указанным лицам скрывать свои связи с данными компаниями и не вызывать подозрений.
В ходе совместного расследования мы вместе с нашими коллегами посетили по меньшей мере половину из 100 директоров и акционеров таких компаний. Некоторые из них тесно связаны между собой. Иногда в качестве директоров или акционеров зарегистрированы сразу несколько членов одной семьи. Отобранные лица в основном из Еревана. Так, в списке числились несколько директоров или акционеров, живущих в одном квартале или на одной улице. Из этого можно предположить, что люди, вербовавшие прокси-директоров для этих компаний, были знакомы с конкретными районами.
Схемы отмывания денег продолжают работать
Аракс Абрамян – мастер маникюра. Она была директором австрийской компании “Equinto Handels GmbH” и в 2017 и 2018 гг. побывала в Австрии и Чехии. Вместе с ней в эти страны отправилась и Наира Вардересян, которая была директором компании “Builmast Handels GmbH”. В декабре прошлого года Аракс побывала также в Таиланде, что свидетельствует о том, что схема продолжает работать.
“Equinto”, “Builmast” и еще две австрийские компании – “Norta Handels GmbH” и “Tarso Handels GmBh”, участвующие в этой системе отмывания денег, напрямую связаны с организованной преступностью.
Доверенности компаний “Equinto” и “Norta” выданы некоему Константину Макаренко, о котором австрийский журнал “Profil” опубликовал несколько статей. Макаренко подозревается в налоговой задолженности Австрии на сумму 100 млн долларов, а также отмывании денег российской организованной преступной группировки.
Встретиться с Аракс нам не удалось. Найдя их дом, мы поинтересовались у стоявшего на балконе ее отца Рубика Абрамяна, можем ли мы поговорить с его дочерью. Узнав о том, что мы журналисты, мужчина заявил, что Аракс нет дома, и сразу скрылся.
Рубик Абрамян и мать Аракс Офелия Папян тоже вовлечены в эту систему. Они зарегистрированы акционерами британской компании “Dastinway LLP”, которая замешана в махинациях с криптовалютой. В декабре прошлого года вместе с Аракс Абрамян в Таиланд отправилась и Аревик Мирзоян, которая является директором таиландской компании “Electricmost co Ltd”. Мы навестили также Аревик, чтобы выяснить, какое она имеет отношение к этой компании. Однако услышав про Таиланд, она сразу заявила, что у нее двое несовершеннолетних детей и что ей не нужны проблемы. Аревик отрицала, что когда-либо была в Таиланде, однако на одной из фотографий, опубликованных Аракс в соцсетях, они запечатлены вдвоем в этой стране. Увидев это фото, Аревик заявила, что это не она. На протяжении всей нашей беседы муж Аревик Армен Ованнисян пытался закрыть дверь, чтобы не отвечать на наши вопросы. Сам Армен тоже является директором зарегистрированной в Сингапуре компании “Calipso pte Ltd.” Зарегистрированные в этой компании некоторые директора, акционеры, либо вовлеченные тем или иным способом лица, с которыми мы встретились, хоть и не отрицали свою связь с этими компаниями и обещали позвонить и побеседовать с нами в боле удобном месте, так и не позвонили и не ответили на наши звонки.
Юрист по международному праву, адвокат Ара Казарян в беседе с нами пояснил, что если указанные компании или лица привлечены к делам об отмывании денег, то возбужденные по ним уголовные производства будут распространены также на учредителей и директоров, то есть на граждан РА.
“Если возбуждается уголовное дело, то в первую очередь накладывается арест на имущество, затем данное лицо объявляется в розыск. Если возбуждены уголовные дела, то гражданин должен обратиться в правоохранительные органы, либо направить в госреестр письмо о том, что он не был в курсе или полагал, что такой деятельностью должна заниматься компания. То есть он каким-то образом должен сообщить, что не был в курсе, что его ввели в заблуждение. Они могут сказать, что не знали о том, что эти компании отмывали деньги и так далее”,- отметил Ара Казарян.
По его словам, подобные преступления считаются транснациональными, международными. И если речь идет об организованном преступлении, то правоохранители ЕС могут сотрудничать с правоохранителями РА на основании конвенций ООН, европейских конвенций о предупреждении коррупции или экстрадиции.
“Если имело место отмывание денег, то за этими людьми, где бы они ни находились, придут. Предположим, компания отмывала деньги. Тогда участвующих в этом преступлении лиц сразу задержат или арестуют, а на активы компании наложат арест. Они выяснят, кто где находится, где учредитель, и в зависимости от хода следствия могут предъявить ему обвинение даже в его отсутствие, могут также объявить в розыск через Интерпол. Либо обратятся непосредственно к правоохранительным органам Армении с просьбой допросить этого человека. И на основании допроса они примут решение, предъявлять обвинение или нет. Если обвинение будет предъявлено, то последует обращение к правоохранителям Армении для экстрадиции этих лиц. Армения, разумеется, не экстрадирует, поскольку это ее граждане, однако она обязана будет инициировать в отношении них уголовное преследование”,- пояснил А.Казарян.