Հայաստանի քաղաքացիները արտերկրում ներքաշվել են փողերի լվացման սխեմաներում. օլիգարխները նրանց օգտագործել են
Քրիստինե Աղալարյան, Ռիմա Գրիգորյան, Մեթ Բերնարդինի, Սկոտ Սթեդման
Մոտ 100 ՀՀ քաղաքացիներ արտերկրում ներքաշվել են փողերի լվացման սխեմաներում։ Նրանց տվյալներն օգտագործվել են եվրոպական մի շարք երկրներում ընկերություններ գրանցելու և բանկային հաշվեհամարներ բացելու համար: Այդ ընկերութունները օգտագործվել են փողերի լվացման տարբեր մեխանիզմներում` հանցագործություններ կոծկելու և քաղաքական գործիչների համար քարոզչություն հովանավորելու նպատակներով:
45-ամյա Մուշեղ Ջաբախջուրյանն ապրում է Երևանի ծայրամաս համարվող թաղամասերից մեկում` Նորքի 1-ին նրբանցքի համեստ մի տանը: Մուշեղը «Արարատբանկի» ինկասացիայում է աշխատել, բայց հիմա ի վիճակի չէ որևէ գործ անելու: 2020թ. Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նա Մատաղիսում է եղել, վիրավորվել է որովայնից և ականջից։ Աղիների մի մասը որովայնից դուրս են հիմա, լսողությունն էլ խաթարվել է: Նրա բուժումն արտերկրում կազմակերպելու համար բավարար ֆինանսական միջոցներ չունեն: Մուշեղը, սակայն, եվրոպական ընկերության, մասնավորապես` Լեհաստանում 2017թ. գրանցված Equimach Sp Zoo-ի հիմնադիր է, ինչպես նաև՝ այդ ընկերության խորհրդի նախագահը: Պարզապես նա չգիտի, թե այդ ընկերությունն ինչ նպատակով է հիմնադրվել և ինչ գործարքներ է անում:
Մուշեղը մեկն է տասնյակ այն ՀՀ քաղաքացիներից, որոնց տվյալներն օգտագործվել են եվրոպական մի շարք երկրներում ընկերություններ գրանցելու և բանկային հաշվեհամարներ բացելու համար: Այդ անձինք տեղյակ են այնքանով, որ իրենց ծանոթ մարդկանց միջոցով հրավիրվել են եվրոպական տվյալ երկիրը, իջևանել լավագույն հյուրանոցներում, ինչ-որ փաստաթղթեր ստորագրել, մի քանի օր շրջել այդ երկրներում, լավ ժամանակ անցկացրել և վերադարձել տուն: Թե ինչի համար են հիմնադրվել այդ ընկերությունները և ինչ գործարքների մեջ ներքաշվել հետո՝ նրանց այլևս չի հուզել:
Եվրոպական իրենց ճամփորդությունների մասին պատմել կամ խոստովանել, թե ովքեր են իրենց հրավիրողները, և ինչ նպատակներով են այցելել տվյալ երկիր, այդ անձինք չեն ցանկանում:
Փողերի լվացման մասնակից ընկերությունները հիմնականում միմյանց բաժնետեր են, և գրեթե բոլորն ունեն նույնանման կայքեր, որոնք ստեղծվել են նույն երկու անձանց` Օրեսթ Բեքմենի (Orest Backman) և Անդրեյ Վաստորի (Andery Vastor) կողմից:
Forensic News-ի և «Հետքի» լրագրողները զրուցել են հիմնադիրների և տնօրենների մեծ մասի հետ, վերլուծել ֆինանսական փաստաթղթերը, դատական գործերը և բանկային փոխանցումները` հասկանալու համար, թե ինչպես է աշխատել այդ սխեման:
Ընկերություններից շատերը գրանցված են Կենտրոնական Եվրոպայում և Հարավարևելյան Ասիայում: Դրանք օգտագործվել են փողերի լվացման տարբեր մեխանիզմներում` հանցագործությունները կոծկելու և քաղաքական գործիչների համար քարոզչություն հովանավորելու նպատակներով:
Forensic News-ի մեր գործընկերները զրուցել են արտասահմանյան մի շարք բանկային փորձագետների հետ, ովքեր պատմել են, որ Բալթյան բանկերը, նախորդ սկանդալներից հետո, ավելի ուշադիր են դարձել այն ընկերությունների նկատմամբ, որոնք հաշվեհամարներ ունեն իրենց բանկերում: Արդյունքում հանցագործները տեղափոխել են իրենց բիզնես-գործունեությունն այլ երկրներ: Այս սխեմայում դերակատարություն ունի Չեխիան: Տնօրեն հանդես եկող անձինք հենց Չեխիա են մեկնել այդ ընկերությունների համար բանկային հաշիվներ բացելու համար:
Չեխիայի «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության ավագ վերլուծաբան Մարեկ Քրոմին (Marek Chromy) մեր գործընկերների հետ զրույցում նշել է, որ Չեխիայի իրավապահ մարմինները կարող են բավականին անփույթ լինել ընկերությունների գրանցման պահանջների հարցում, ինչը բացեր է ստեղծում օրենքների կիրառման գործում:
Մեր առաջին այցելության ժամանակ Մուշեղը հերքեց, որ երբևէ եղել է Եվրոպայում և ինչ-որ ընկերություն է հիմնադրել: Սակայն երկրորդ այցելությանը, երբ ցույց տվեցինք իր իսկ հրապարակած սոցիալական ցանցի լուսանկարները` արված Եվրոպայում, ասաց, որ պատերազմում վիրավորվելուց հետո հիշողության հետ խնդիր ունի, գուցե նախորդ անգամ չի կարողացել հիշել և առհասարակ հիմա չի ուզում խոսել այդ մասին:
Մեր հարցերին, թե ինչ նպատակով է այցելել, ով է հրավիրել, ինչ ընկերություն է հիմնադրել և արդյոք ճանաչում է իր ստորագրությունը` հիմնադրման և մի շարք այլ փաստաթղթերի տակ, Մուշեղն անակնկալի եկավ և հուզված պատասխանեց.
«Ես եմ առել տոմսերը, գնացել եմ: Մտել եմ աերոպորտ, գնացել եմ: Մտել եմ դեսպանատուն, տոմսը առել, գնացել եմ,- արձագանքեց և հրավիրողների մասին մեր հարցից հետո բորբոքվեց,- չգիտեմ, ցավդ տանեմ, ինձ հանգիստ թողեք, ինձ հարցեր մի տվեք»:
Մուշեղն այդ ուղևորություններին միայնակ չի եղել: Նրա հետ է եղել նաև հարևան Գևորգ Սեթյանը: Մուշեղն ասում է, որ Գևորգը բանակի իր ծառայակիցն է, իրար հետ են մեծացել: Գևորգի անունով էլ գրանցված է լեհական Agrofusion Sp z.o.o. ընկերությունը:
Նորքի 1-ին նրբանցքի իր տան մոտ` մեքենայի ղեկին, շարժիչը միացնելու պահին կարողանում ենք հասնել Գևորգ Սեթյանին, որ մի քանի բառ փոխանակենք: Առաջին այցելության ժամանակ վերջինս տանը չէր, հեռախոսահամար էինք թողել դստեր մոտ, որ փոխանցեր հորը` մեզ հետ կապ հաստատելու և որոշ տարօրինակ հանգամանքներ պարզաբանելու համար: Գևորգը չէր զանգահարել մեզ և չէր ցանկացել մեզ հետ զրուցել: Մեր երկրորդ այցելությունն էլ նրա սրտով չէր, քանի որ մեր հարցերին հիմնականում պատասխանում էր` ձեր գործը չէ:
Գևորգ Սեթյանը 45 տարեկան է: Իր հետ մի քանի բառ փոխանակելուց հետո հասկացանք, որ որպես վարորդ է աշխատում, տաքսի է վարում, իր ասելով` օրական 3000 դրամի դիմաց: Թե ինչպես է այդ պայմաններում, սուղ միջոցներով ճանապարհորդել Եվրոպայում, կարողացել ընկերություն գրանցել Լեհաստանում, Սեթյանն այդպես էլ չցանկացավ մանրամասնել:
Սեթյանը եղել է Վարշավայում և Պրահայում ընկերության բանկային հաշվեհամարները բացելու համար: Նրա՝ սոցիալական ցանցերում հրապարակած լուսանկարները ևս ապացուցում են, որ նա ճամփորդել է այդ քաղաքներ: Սակայն երբ նրան հարցրինք, թե ինչ նպատակով էր այցելել Լեհաստան կամ Չեխիա, միայն ասաց, որ «գնացել է ման գալու»: Ինչ առնչություն ունի կամ ինչի համար է հիմնադրել Լեհաստանում Agrofusion Sp z.o.o.-ն, Սեթյանը այս հարցին այդպես էլ չպատասխանեց: Անընդհատ ասում էր, որ շտապում է և մեզ հետ զրուցել չի ցանկանում: Պարզ էր, որ Սեթյանը մասնակից է եղել ընկերության հիմնադրման հետ կապված ինչ-որ գործողությունների, սակայն ինքն էլ, թերևս, չգիտեր, թե ինչի մեջ է ներքաշվել:
Այսպիսով, մեր ձեռքի տակ գտնվող պայմանագրերի և հաշիվ-ապրանքագրերի համաձայն, Agrofusion Sp z.o.o. ընկերությունը, որը բանկային հաշիվներ ունի լեհական ING Bank Slaski և Bank Ochrony Środowiska S.A բանկերում, ուղարկել և ստացել է միլիոնավոր դոլարներ ռուսական, ուկրաինական և մոլդովական ընկերություններից: Օրինակ` 2018-ի մարտին Agrofusion-ն ուղարկել է 446 հազար դոլար ExecuJet ընկերությանը, որը մասնավոր չարտերային ընկերություն է:
Agrofusion-ի վերաբերյալ մեկ այլ փաստաթուղթ վկայում է, որ այդ վճարումը կատարվել է Մեն կղզում գրանցված Almondine Limited-ի անունից, որին պատկանում է բիզնես դասի Dassault Falcon 7X jet-ը: Այդ փաստաթղթին կից պայմանագրում նշվում է, որ Agrofusion-ը գործում է Mountain Group Limited-ի անունից, որի վերջնական շահառուն ռուսաստանցի օլիգարխ, ազգությամբ հրեա Ալեքսանդր Մամուտն է, որը Ուկրաինայի նախագահի հրամանով սանկցիայի է ենթարկվել:
Մամուտի որդի Նիկոլայը նույնպես ներքաշված է այս սխեմաների մեջ: Նիկոլային է պատկանում Lynwood Capital Management Fund Limited ընկերությունը, որը բաժնետոմսեր ունի հանքարդյունաբերական ոլորտում գործունեություն ծավալող ռուսական Polymetal ընկերությունում: Հիշեցնենք՝ Polymetal-ը նաև որոշ ժամանակ ակտիվներ ուներ Հայաստանում` մինչև 2019-ը շահագործում էր Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը: Բանկային փաստաթղթի համաձայն՝ 2020թ. ապրիլին Lynwood-ը սարքավորումներ ձեռք բերելու համար փոխանցել է $395,590 Մալայզիայում գրանցված մեկ այլ ընկերության` Protech Distribution Sdn. Bhd.: Protech-ի սեփականատերն էլ ՀՀ մեկ այլ քաղաքացի է` Արշավիր Արզումանյանը:
Արշավիրի տուն այցելելիս զրուցեցինք նրա մոր և կնոջ հետ: Երկուսն էլ հերքեցին, որ Արշավիրը երբևէ եղել է Մալայզիայում:
Արշավիրի կնոջ խոսքով՝ եթե իրենք նման ընկերություն ունենային, ապա ինչո՞ւ պիտի առավոտից գիշեր աշխատեին։
Սեթյանի հիմնադրած Agrofusion-ը նաև տրանսպորտային ծառայությունների համար 2018թ. մարտ և ապրիլ ամիսներին վճարում է կատարել Overstar Trade LLP ընկերությանը: Overstar-ի սեփականատերը Օլեքսի Վեկլան է, ուկրաինական Windrose Airlines-ի աշխատակիցը: Windrose Airlines-ն էլ իր հերթին պատկանում է ուկրաինացի օլիգարխ, Դնեպրոպետրովսկի մարզի նախկին ղեկավար Իգոր Կոլոմոյսկուն (Ihor Kolomoisky), որը ԱՄՆ-ի կողմից սանկցիայի է ենթարկվել և մեղադրվում է կոռուպցիայի և միլիոնավոր դոլարներ լվանալու մեջ:
Լվացքատուն կազմակերպող ընկերություններից մի քանիսը գումար են ստացել բանկերից, որոնց ակտիվները յուրացրել են սեփականատերերը:
Agrofusion-ը ստացել է 1.78 մլն դոլար Կիպրոսում գրանցված Volandia Reserve Limited ընկերությունից: Volandia-ն ստացել է ռուսական պորտֆոլիո Լիտվական Bankas Snoras-ից, որի սեփականատեր Վլադիմի Անտոնովը ձերբակալվել էր բանկի «ակտիվները դուրս հանելուց» հետո:
Ֆինանսական փաստաթղթերից մեկում Մուշեղի հիմնադրած Equimuch ընկերությունը 2018-ին դիմել է լեհական մեկ այլ` Worldtex Sp z o.o ընկերությանը, վճարել 410 եվրո վարձակալության ծառայությունների դիմաց:
Worldtex Sp z o.o- ի տնօրենը ՀՀ քաղաքացի Ռոզա Գրիգորյանն է: Ընկերության հաշվետվության համաձայն, Worldtex-ի բանկային հաշիվներն արգելափակվել են 2019թ. հունվարին Լեհաստանի գլխավոր դատախազության կողմից փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման կասկածանքով:
Ընկերություններից շատերը ստեղծվել են ArranConsult ծառայություններ մատուցող ընկերության կողմից, այս provider-ի կողմից ստեղծվել են նաև այլ ընկերություններ, որոնք ներգրավված են եղել մոլդովական սկանդալի մեջ։
ArranConsult-ի արխիվացված վեբկայքում երևում է ևս երկու ընկերություն` Dackon LP-ը և Balfern LP-ը, որոնց համասեփականատերը ևս Ռոզա Գրիգորյանն է։
Ռոզային առաջին անգամ հանդիպել ենք 2022-ի մայիսին, այդ հանդիպման ժամանակ նա հերքում էր, որ որևէ առնչություն ունի ինչ-որ ընկերությունների հիմնադրման հետ: Նրա խոսքը համոզիչ թվաց: Սակայն ավելի ուշ նրա ֆեյսբուքյան նկարներից պարզեցինք, որ եղել է և՛ Լեհաստանում, և՛ Չեխիայում։
Ռոզայի հետ մեր հաջորդ հանդիպումը այս տարվա հունվարին էր։ Նրան տանը գտնել չհաջողվեց, հեռախոսազրույցի ժամանակ նա պահանջեց հեռանալ իրենց տնից ու այդ հարցով այլևս իրեն չանհանգստացնել։ Ռոզան գեղեցկության սրահում է աշխատում, ուստի նրան հանդիպեցինք հենց աշխատավայրում։ Նրա խոսքով, ինքը ոչ մի կապ չունի այդ ընկերությունների հետ։ Մեր մի քանի հարցերից հետո Ռոզան ասաց, որ եթե ինչ-որ խնդիրներ էլ ունի, դա իր գործն է, ու ինքը կկարգավորի դրանք։
ՀՀ քաղաքացիները` քարոզչություն և լոբբիստական ծառայություններ մատուցող ընկերություններում
Ռոզա Գրիգորյանի տնօրինած ընկերությունը` Balfern LP-ն ներգրավված է ԱՄՆ-ում լոբբիստական ծառայություններ մատուցելու գործընթացներում` ֆինանսավորելով այդ ծառայությունները, ներառյալ ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Յուլիա Տիմոշենկոյի լոբբիստական արշավները:
MKW Group-ը, որը լոբբինգ է արել Տիմոշենկոյի համար, ստացել է 40 հազար դոլար։
Balfern LP-ից, որը ցուցակված էր ArranConsult-ի կայքում (ընկերություններ գրանցող գործակալությունն է) ներգրավված էր ռուսական լվացքատան պատմությունում:
Իրավաբանական Wiley Rein ընկերությունը, որը նույնպես լոբբինգ էր արել Տիմոշենկոյի համար, ստացել է 63 հազար դոլար երեք տարբեր ընկերությունից` Սինգապուրում հիմնադրված Vizientas Pte Ltd և Fenix Invest Pte Ltd, ինչպես նաև չեխական Venus Commercial Sro-ից: Venus Commercial Sro-ի տնօրենը նույնպես ՀՀ քաղաքացի է` Մարինա Ալիխանյանը:
Մարինային նույնպես այս տարվա հունվարին այցելել ենք։ Իմանալով, որ լրագրողներ ենք, նա դուռը չբացեց, խոստացավ զանգել հետո, սակայն որևէ կերպ մեզ հետ չկապվեց և չպատասխանեց մեր հեռախոսազանգերին։
Եվ վերջապես Մերիլենդում գրանցված ITBC LLC-ն, որը պատկանում է ուկրաինա-ամերիկյան ծագման Սերգեյ Կրասնիտսկուն, ստացել է 360,000 դոլար Vizientas and Venus Commercial ընկերություններից, կրկին Տիմոշենկոյի քարոզարշավի համար:
ՀՀ քաղաքացի Հովհաննես Հովհաննիսյանին պատկանող Zeset Sp z o.o լեհական ընկերությունը 2018-ին լոբբիստական ծառայություն է մատուցել ուկրաինացի Վալենտին Նալիվայչենկոյին (Valentyn Nalyvaichenko): Պաշտոնական փաստաթղթերը վկայում են, որ ընկերությունը փոխանցել է 400 հազար դոլար այդ ծառայությունների դիմաց: Հովհաննեսին հանդիպել չհաջողվեց, մեր երկու այցերի ժամանակ էլ նա տանը չէր, հեռախոսահամարին, որը թողել էինք հարևանի մոտ, նա այդպես էլ չզանգեց։
Ի վերջո, Ուկրաինայի նախկին քաղաքական գործիչ Անդրի Արտեմենկոն (Andri Artemenko) ստացել է 74,450 դոլար չեխական Oilprom Sro ընկերությունից: Արտեմենկոն հարցումների տվյալներ էր պատվիրել 2019թ. ուկրաինական նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ օլիգարխ Վիկտոր Մեդվեդչուկին պատկանող հեռուստաընկերության համար, ում դստեր կնքահայրը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է: Վճարումը կատարվել էր Oilprom-ի միջոցով. Ընկերությունը պատկանում է ՀՀ քաղաքացի Արման Սիմոնյանին: Վերջինիս հետ կապ հաստատելիս պարզվեց, որ աշխատում է «ՄԻՐ» հեռուստաընկերությունում որպես օպերատոր:
Նրա տունը գտնվում է Երևանի ծայրամասում` ՀԱԹ թաղամասում, բազմաբնակարան շենքի առաջին հարկում: Մայրը և կինն ասացին, որ իրենք ոչինչ չգիտեն այդ ընկերության մասին, իսկ Արմանն աշխատանքի է: Նրա հետ կարողացանք միայն հեռախոսով կապ հաստատել: Արմանը սկզբից ժխտեց, այնուհետև հաստատեց, որ կապ է ունեցել այդ ընկերության ստեղծման հետ, սակայն հրաժարվեց հանդիպել և մանրամասն զրուցել Oilprom Sro-ի գործունեության, դրանում իր ներգրավվածության և գործարքների մասին:
Կարեն Ազարյանը միակն էր, որը պատմեց, թե ինչպես է պատահել, որ դարձել է բրիտանական կասկածելի գործունեություն ունեցող մի ընկերության տնօրեն։ Կարենը կահույքի արտադրամասում է աշխատում, հիշում է, որ 2018թ․-ին հին ընկերներից մեկը (Կարենը հրաժարվեց ընկերոջ անունը ասել), որ Ռուսաստանում է ապրում, կապվել է իր հետ ու շահավետ առաջարկ արել։ Համաձայն առաջարկի` ընկերը հովանավորում է Կարենի ճանապարհորդությունը դեպի Չեխիա, հոգում բոլոր ծախսերը, օգնում ստանալ վիզա, իսկ Կարենից պահանջվում էր գրանցվել որպես դրածո (proxy) տնօրեն բրիտանական Eltex Trade LLP ընկերությունում և բացել բանկային հաշիվ, ինչն էլ Կարենն արել է։ Այդ ընկերության անունը հիշատակվում է Մոլդովայի դատախազության հրապարակած փաստաթղթերում՝ կապված 2014թ․-ին Մոլդովայից 1 միլիարդ դոլար գողության հետ։
Կարեն Ազարյանը մեկն է այն մոտ հարյուր հայերից, ովքեր տարբեր արտասահմանյան ընկերություններում գրանցվել են որպես դրածո (proxy) տնօրեններ։ Բազմաթիվ խոշոր օլիգարխներ օգտագործում են այս ընկերությունները, որ կարողանան միլիոնավոր դոլարներ դուրս բերել Արևելյան եվրոպական երկրներից և խուսափել հարկերից, այլ կարպ ասած՝ փողերի լվացման համար հիմնված ընկերություններ են։ Այս ցանցում ներգրավված հայերը օգնում են այդ մարդկանց՝ թաքցնելու իրենց կապը այդ ընկերությունների հետ, ինչը թույլ կտա խուսափել կասկածներ հարուցելուց։
Համատեղ արված այս հետաքննության ընթացքում մեր գործընկերների հետ այցելել ենք մոտ 100 տնօրենների և բաժնետերերի առնվազն կեսին։ Նրանցից ոմանք սերտորեն կապված էին միմյանց հետ, որոշ դեպքերում միևնույն ընտանիքի մի քանի անդամներ այդ ընկերություններում գրանցված էին որպես տնօրեններ կամ բաժնետերեր։ Ընտրված մարդիկ հիմնականում Երևանից էին, օրինակ` մեկ թաղամասից կամ փողոցից միանգամից մի քանի տնօրեններ կամ բաժնետերեր կային ցուցակում, սրանից կարելի է ենթադրել, որ այն մարդիկ, ովքեր ներգրավել են ընկերությունների համար հանդես եկող կեղծ տնօրեններին, տարածքին ծանոթ են եղել։
Փողերի լվացման սխեմաները շարունակում են աշխատել
Արաքս Աբրահամյանը մատնահարդար է, նա եղել է ավստրիական Equinto Handels GmbH ընկերության տնօրենը և 2017 և 2018 թթ․-ին մեկնել է Ավստրիա և Չեխիա։ Նրա հետ մեկնել է նաև Նաիրա Վարդերեսյանը, որն էլ եղել է Builmast Handels GmbH ընկերության տնօրենը։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Արաքսը մեկնել է նաև Թաիլանդ, ինչից երևում է, որ սխեման շարունակում է աշխատել։
Equinto-ն, Builmast-ը և էլի երկու ավտրիական ընկերություներ, որոնք ներգրավված են փողերի լվացման այս համակարգում՝ Norta Handels GmbH-ը և Tarso Handels GmBh-ը, ուղիղ կապ ունեն կազմակերպված հանցավորության հետ։ Equinto և Norta ընկերությունների լիազորագրերը պատկանում են Կոնստանտին Մակարենկո անունով մի մարդու, որի մասին ավտրիական Profil ամսագիրը մի շարք հոդվածներ ունի։ Մակարենկոն կասկածվում է Ավտրիային 100 մլն դոլարի հարկային պարտք ունենալու և ռուսական կազմակերպված հանցավորության համար փողերի լվացման մեջ։
Արաքսին հանդիպել չհաջողվեց։ Նրանց տունը գտնելուց հետո, երբ հարցրինք, թե կարող ենք խոսել Արաքսի հետ, հայրը՝ Ռուբիկ Աբրահամյանը, իմանալով, որ լրագրողներ ենք, պատշգամբից ասաց, որ Արաքսը տանը չէ, ու միանգամից ներս գնաց։
Ռուբիկ Աբրահամյանը և Արաքսի մայրը՝ Օֆելյա Պապյանը, նույնպես ընդգրկված են այս համակարգում, նրանք բաժնետերեր են գրանցված բրիտանական Dastinway LLP ընկերությունում, որը ներգրավված է կրիպտոարժութային խարդախության մեջ։
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Արաքս Աբրահամյանի հետ Թաիլանդ էր գնացել նաև Արևիկ Միրզոյանը, որը թաիլանդական Electricmost co Ltd ընկերության տնօրենն է։ Արևիկին նույնպես այցելեցինք։ Փորձեցինք տեղեկանալ, թե ինչ կապ ունի այդ ընկերության հետ, բայց Թաիլանդ բառը լսելուն պես Արևիկը միանգամից ասաց, որ երկու անչափահաս երեխա ունի ու խնդիրներ չի ուզում։ Նա ժխտեց, որ երբևէ եղել է Թաիլանդում, սակայն Արաքսի սոցցանցային հրապարակումներից մեկում նրանք երկուսով Թաիլանդում են, նկարը տեսնելուց հետո Արևիկն ասաց, որ դա ինքը չէ։ Խոսակցության ողջ ընթացքում Արևիկի ամուսինը՝ Արմեն Հովհաննիսյանը, փորձում էր փակել դուռը, որ խուսափեր պատասխաններից։ Արմեն Հովհաննիսյանը նույնպես տնօրեն է Սինգապուրում գրանցված Calipso pte Ltd ընկերությունում:
Այդ ընկերություններում գրանցված որոշ տնօրեններ, բաժնետերեր կամ որևէ կերպ ներգրավված անձինք, որոնց հետ մենք հանդիպեցինք, թեև չժխտեցին, որ կապ ունեն այդ ընկերությունների հետ և խոստացան ավելի ուշ մեզ զանգահարել և ավելի հարմար վայրում հանդիպել խոսելու համար՝ այդպես էլ չզանգահարեցին և մեր զանգերին չպատասխանեցին։
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը մեզ հետ զրույցում պարզաբանեց, որ եթե տվյալ ընկերությունները կամ անձինք ներգրավված են փողերի լվացման գործերում, ապա այդ գործերով հարուցված քրեական վարույթները կտարածվեն նաև հիմնադիրների և տնօրենների, այսինքն` ՀՀ քաղաքացիների վրա:
«Եթե քրեական գործ է հարուցվում, առաջինը՝ արգելանք է դրվում գույքի վրա, երկրորդը` հետախուզում է հայտարարվում անձի նկատմամբ: Եթե քրեական գործեր են հարուցվել, քաղաքացին պետք է դիմի իրավապահներին կամ պետռեգիստրին նամակ ուղարկի, որ ինքը տեղյակ չի եղել կամ կարծել է, որ այդ գործունեությունը պետք է ծավալեր տվյալ ընկերությունը, ինչ-որ կերպ պետք է արձագանքի, որ ինքը տեղյակ չի եղել, կամ իրեն մոլորեցրել են: Այսինքն` իրենք կարող են խոստովանել, որ տեղյակ չեն եղել, որ այդ ընկերությունները գումարներ կարող էին լվանալ և այլն»,-նշում է Արա Ղազարյանը:
Ա. Ղազարյանը նշում է, որ նման հանցագործությունները կոչվում են անդրազգային, միջազգային հանցագործություններ: Եվ եթե խոսքը կազմակերպված հանցագործության մասին է, ապա ԵՄ իրավապահները կարող են համագործակցել ՀՀ իրավապահների հետ ՄԱԿ-ի կամ Կոռուպցիայի կանխարգելման կամ Արտահանձնման վերաբերյալ Եվրոպական կոնվենցիաների հիման վրա:
«Եթե փողերի լվացում է կատարվել, որտեղ էլ լինեն, այդ մարդկանց հետևից գալու են: Ենթադրենք՝ այդ ընկերությունը գումարներ է լվացել, միանգամից պարզ է, որ ձերբակալում կամ կալանավորում են առաջադրում ներգրավված մարդկանց, ընկերության ակտիվների վրա արգելանք է դրվում: Նայում են` էլ ով կա որտեղ, հիմնադիրը որտեղ է, քննության ընթացքից կախված` կարող են իրեն էլ մեղադրանք առաջադրել` իր բացակայությամբ, արդեն Ինտերպոլով հետախուզում են հայտարարում: Կամ ուղղակի կդիմեն Հայաստանի իրավապահ մարմիններին, կասեն` հարցաքննեք այս մարդուն: Հարցաքննության հիման վրա այնտեղ կորոշեն` մեղադրանք առաջադրեն, թե ոչ: Եթե մեղադրանք առաջադրեն, կդիմեն Հայաստանին, որ Հայաստանն արտահանձնի իրենց: Հայաստանը, բնականաբար, չի արտահանձնի, որովհետև իր քաղաքացին է, բայց Հայաստանը պարտավորված կլինի այստեղ իրենց քրեական հետապնդման ենթարկել»,- մանրամասնեց Արա Ղազարյանը:
Հոդվածում տեղադրված քաղաքացիների լուսանկարները վերցված են նրանց ֆեյսբուքյան օգտահաշիվներից, որոնք հրապարակային են։

Armenian Proxies Travel the World to Help Oligarchs Secretly Move Millions
Since 2017, nearly 100 Armenian citizens have served as proxy directors for a network of companies that have been used by prominent Eastern European oligarchs to move millions of dollars, shift assets from shuttered banks abroad, and pay for lobbying services in the United States.
Many of the companies are shareholders of each other and nearly all of them have similar websites that were created by two men. Some of the companies have even been directly involved in the Russian laundromat, where $1 billion was stolen from Moldova. Most of the companies moved money using invoices for goods such as textiles, equipment, and agricultural items, although it’s doubtful there was any physical exchange of goods.
Some of the companies also used a Bulgarian brokerage company to transfer money via security trades.  Reporters from Forensic News and Hetq interviewed many of the directors, and analyzed invoices, court cases and bank records to get an understanding of how the scheme worked.
45-year-old Mushegh Jabakhjuryan lives in a modest house in Yerevan’s Nork suburb. He worked in the cash collection unit of AraratBank but now he is unable to work after being injured in the Artsakh 2020 war. The family can’t finance his medical treatment abroad. Jabakhjuryan founded Equimach Sp Zoo, a company registered in Poland in 2017, and serves as its board chairman.
Jabakhjuryan is one of dozens of Armenian citizens whose data was used to register companies and open bank accounts in several European countries. These people don’t know why these companies were created or what they do. They only know they were invited to Europe by friends, where they stayed in the best hotels, enjoyed themselves, and then returned home․
These people don't want to talk about their European trips or admit who invited them to Europe and for what purpose.
The money laundering companies are mostly shareholders of each other and almost all have similar websites created by two people, Orest Backman and Andery Vastor.
Most of the companies are registered in Central Europe and Southeast Asia. They have been used in various money laundering schemes to cover up crimes and sponsor campaigns for politicians.
Hetq’s partners at Forensic News talked to several foreign banking experts who said that Baltic banks, after previous scandals, have become more attentive to companies that have accounts in their banks. As a result, criminals moved their business activities to other countries. The Czech Republic plays a role in this scheme. Those acting as directors went to the Czech Republic to open bank accounts for these companies.
Marek Chromy, a senior analyst at Transparency International in the Czech Republic, told our colleagues that Czech law enforcement agencies can be lax about company registration requirements, which creates gaps in law enforcement.
During our first visit, Jabakhjuryan denied ever being in Europe or that he had founded any company. However, during our second visit, when we showed him   photos of his social network posts taken in Europe, he said his memory has failed him after being wounded in the war.  He said he didn’t want to talk about the matter.
When asked who invited him to Europe, what company he founded, and whether he recognizes his signature on several corporate documents, of other documents, Jabakhjuryan responded angrily:
"I bought the tickets, I left. I entered the airport, I left. I entered the embassy, got the ticket, and left. I don't know, give me a break. Leave me alone. Don't ask me anything."
Jabakhjuryan was not alone on those trips. His neighbor Gevorg Setyan accompanied him. Jabakhjuryan says he and Setyan grew up and served in the army together. The Polish Agrofusion Sp z.o.o. company is registered in Setyan’s name.
When we first visited Setyan’s house in Nork, he wasn’t home, so we left our contact info with his daughter. He never called us. During our second meeting, Setyan’s answers were curt – “It’s none of your business.”
Setyan, 45 years old, drives a cab in Yerevan and makes around 3,000 drams (US$8 daily).  He did not want to elaborate on how he was able to register a company in Poland or travel to Europe given his limited resources.
Setyan was in Warsaw and Prague to open bank accounts for the company. His published photos on social networks prove he traveled to those cities. However, when we asked him why he visited Poland or the Czech Republic, he only said that he "went on a trip". He kept saying he was in a hurry and didn't want to talk to us. It was clear that Setyan was involved in the establishment of the company, but perhaps didn’t understand the bigger picture.
According to contracts and invoices in our possession, Agrofusion Sp z.o.o., which has accounts at the Polish banks ING Bank Slaski and Bank Ochrony Środowiska S.A., sent and received millions of dollars from Russian, Ukrainian and Moldovan companies. For example, in March 2018, Agrofusion sent US$446,000 to ExecuJet, a private charter company.
Another Agrofusion document shows the payment was made on behalf of Isle of Man-registered Almondine Limited, which owns a Dassault Falcon 7X business class jet. The contract attached to that document states that Agrofusion acts on behalf of Mountain Group Limited, the ultimate beneficiary of which is Aleksander Mamut, a Russian oligarch of Jewish extraction, who has been sanctioned by order of the President of Ukraine.
Mamut's son Nikolay is also involved in these schemes. Nikolay owns Lynwood Capital Management Fund Limited, which has shares in the Russian mining company Polymetal. Polymetal also owned assets in Armenia until 2019. It operated the Kapan Mining Enrichment Plant. According to the bank document, in April 2020 Lynwood transferred $395,590 to another company registered in Malaysia, Protech Distribution Sdn. Bhd.,to purchase equipment. The owner of Protech is Armenian citizen Arshavir Arzumanyan.
While visiting Arzumanyan’s house, we talked with his mother and wife. Both denied that he had ever been to Malaysia. His wife argued her husband wouldn’t work long hours if they owned such a company.
Agrofusion, founded by Setyan, also made a payment to Overstar Trade LLP in March and April of 2018 for transportation services,  Overstar is owned by Oleksi Vekla, an employee of Ukrainian Windrose Airlines. Windrose Airlines, in turn, belongs to Ukrainian oligarch and former Governor of Ukraine’s Dnipropetrovsk Oblast  Ihor Kolomoisky, who has been sanctioned by the US and is accused of corruption and laundering millions of dollars.
Some of the laundromat companies received money from banks whose assets were appropriated by the owners.
Agrofusion received $1.78 million from Cyprus-registered Volandia Reserve Limited. Volandia received a Russian portfolio from Lithuanian Bankas Snoras, whose owner, Vladimir Antonov, was arrested after the bank's "asset divestment".
In one of the financial documents, Jabakhjuryan’s Equimuch company, in 2018, asked another Polish company, Worldtex Sp z o.o., to pay 410 euros for rental services.
The director of Worldtex Sp z o.o. is Armenia citizen Roza Grigoryan. According to the company's report, Worldtex's bank accounts were blocked in January 2019 by the Polish Prosecutor General's Office on suspicion of money laundering and terrorism financing.
Many of the companies were created by the ArranConsult service provider, which also created other companies that were involved in the Moldovan scandal.
ArranConsult's archived website shows two more companies, Dackon LP and Balfern LP, co-owned by Roza Grigoryan.
Hetq met Grigoryan for the first time in May 2022. She denied having anything to do with the founding of any companies. We later found photos on her Facebook page showing her in Poland and the Czech Republic.
Our next meeting with Grigoryan was in January of this year. We met here at the beauty salon where she works.  She denied any connection to any company/
Armenian citizens linked to companies providing PR and lobbying services
Roza Grigoryan's company, Balfern LP, provides lobbying services in the United States, financing those services, including the lobbying campaigns of Ukrainian politician Yulia Tymoshenko.
MKW Group, which lobbied for Tymoshenko, received $40,000.
Balfern LP, which was listed on the ArranConsult website (a company registration agency), was involved in the Russian laundromat story.
The law firm Wiley Rein, which also lobbied for Tymoshenko, received $63,000 from three different companies: Singapore-based Vizientas Pte Ltd and Fenix Invest Pte Ltd, as well as Czech Venus Commercial Sro. The director of Venus Commercial Sro is Armenian citizen Marina Alikhanyan.
We visited Alikhanyan this past January. Realizing we were reporters, she never opened the door. She promised to call us later but never did. She never answered any of our calls.
Maryland-registered ITBC LLC, owned by Ukrainian-American Sergey Krasnitsky, received $360,000 from Vizientas and Venus Commercial for Tymoshenko's campaign.
In 2018, the Polish company Zeset Sp z o.o., owned by Armenian citizen Hovhannes Hovhannisyan, provided lobbying services to Ukrainian Valentyn Nalyvaichenko. Official documents prove the company transferred $400K for these services. Hovhannisyan wasn’t at home during our two visits, and he never called the phone number we left with a neighbor.
Former Ukrainian politician Andri Artemenko received $74,450 from the Czech company Oilprom Sro. Artemenko ordered survey data in 2019 about the Ukrainian presidential elections for the TV company owned by oligarch Viktor Medvedchuk, whose daughter's godfather is Russian President Vladimir Putin. The payment was made through Oilprom. The company belongs to Armenian citizen Arman Simonyan who works as a cameraman at the MIR TV station.
Simonyan resides on the outskirts of Yerevan on the first floor of an apartment building. His mother and wife said they knew nothing about the company and that Arman was at work. We could only contact him by phone. Simonyan initially denied, then confirmed, that he had anything to do with the creation of the company but refused to meet and talk in detail about the activities of Oilprom Sro and his involvement in it.
Karen Azaryan was the only person we spoke to who explained how he became the director of a “suspect” British company. Azaryan, who works in a furniture factory, recalls that in 2018, one of his old friends (Azaryan refused to give his friend's name), who lives in Russia, contacted him and proposed a profitable deal. The friend would sponsor Azaryan’s trip to the Czech Republic, cover all expenses, help him get a visa, and in return, Azaryan would register as a proxy director in the British company Eltex Trade LLP and open a bank account. Azaryan accepted the deal. The name of that company is mentioned in the documents published by the Moldovan prosecutor's office in connection with the theft of $1 billion from Moldova in 2014.
Karen Azaryan is one of the hundred Armenians who’ve registered as proxy directors in various foreign companies. Many oligarchs use these companies to get millions of dollars out of Eastern European countries and avoid taxes. These companies launder money. Armenians involved in this network help oligarchs hide their links to these companies․
During this joint investigation, our partners visited half of the nearly 100 proxy directors and shareholders involved, mostly in Yerevan. Some were closely linked to each other. In some cases, several members of the same family were registered as directors or shareholders in these companies.
Money laundering schemes continue
Araks Abrahamyan is a manicurist who served as director of the Austrian company Equinto Handels GmbH. She traveled to Austria and the Czech Republic in 2017 and 2018. Naira Varderesyan, the director of Builmast Handels GmbH, accompanied her. Last December, Abrahamyan visited Thailand.
Equinto, Builmast and two other Austrian companies involved in this money laundering scheme, Norta Handels GmbH and Tarso Handels GmbH, have direct links to organized crime. Powers of attorney for Equinto and Norta companies belong to a man named Konstantin Makarenko, about whom the Austrian magazine Profil has several articles. Makarenko is suspected of having a tax debt of $100 million to Austria and engaged in money laundering for Russian organized crime.
We never talked to Abrahamyan. After finding the house, when we asked if we could talk to her, the father, Rubik Abrahamyan, seeing we were journalists, shouted from the balcony that his daughter wasn’t home. The dad immediately went inside.
Rubik Abrahamyan and Araks' mother, Ophelia Papyan, are also involved in this scheme. They are shareholders of the registered British company Dastinway LLP, which is involved in cryptocurrency fraud.
Arevik Mirzoyan, the director of the Thai company Electricmost Co Ltd, also went to Thailand with Araks Abrahamyan last December. We also visited Mirzoyan, but as soon as she heard the word Thailand, she immediately said she has two minor children and does not want any problems. She denied ever going to Thailand, but one of the photos in Abrahamyan’s social media posts, shows the two of them in there. After seeing the photo, Mirzoyan said that it was not her. During the entire conversation, Arevik's husband, Armen Hovhannisyan, tried to close the door to avoid answers. Armen Hovhannisyan is a director of Calipso pte Ltd., a company registered in Singapore.
While some of the registered directors, shareholders or persons involved in these companies we met with did not deny they were linked to them, and promised to call us later and meet at a more convenient place to talk, never called or returned our calls.
Lawyer Ara Ghazaryan, a specialist in international law, told us that if the given companies or individuals are involved in money laundering cases, then criminal proceedings initiated in those cases will also be extended to the founders and directors, that is, Armenian citizens.
"If a criminal case is initiated, first, a ban is placed on the property, and second, a search is announced against the person. If criminal cases have been launched, the citizen should contact law enforcement or send a letter to the state registry that they were not aware of the companies’ dealings. They should respond that they were not aware or were misled. In other words, they can admit that they were not aware that these companies could launder money,” Ghazaryan says.
"If there is money laundering, wherever it takes place, they will come after those people. Suppose a company has laundered money, it is immediately clear that the   people involved are arrested or detained, the assets of the company are seized. They are looking to see who else is involved, where is the founder. Depending on the course of the investigation, they can charge them as well. In their absence, they Interpol already announces a search. Or they will simply turn to the law enforcement agencies of Armenia and tell them to interrogate this person. Based on the interrogation, they will decide whether to press charges or not. If they bring charges, they will ask Armenia to extradite them. Armenia, of course, will not extradite them because they are its citizens, but Armenia will be obliged to prosecute them here," says Ghazaryan.
(Photos of the Armenian citizens posted in the article were taken from their Facebook accounts, which are public. The investigation was carried out with the support of Journalismfund.eu.)