Արարատ Միրզոյան. «Հայկական կողմն ընդհանրապես սադրանքներ չի անում»
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը Կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվեց Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական խմբի տեղակայման վերաբերյալ: Հետաքրքրվում էր, թե ԵՄ-ի և միջազգային այլ գործընկերների հետ ինչ քննարկումներ ունեն:
Արարատ Միրզոյանը փոքր-ինչ զարմացած է, թե ինչ մեկնաբանությունների տեղիք կարող է տալ քաղաքացիական դիտորդական խմբի տեղակայումը: Այդ մանդատը հստակ շարադրված է և հայտնի է բոլորին:
Նախարարը նշեց, որ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը ևս մեկ կարևոր գործիք է, որը պետք է ծառայեցվի ընդհանուր խաղաղության գործընթացին:
Իսկ ադրբեջանական պնդումներին ի պատասխան, թե հայկական կողմը թաքնվում է ԵՄ դիտորդների թիկունքում և սադրանքների է դիմում, Միրզոյանն ասաց, որ հայկական կողմն ընդհանրապես սադրանքներ չի անում:

Арарат Мирзоян: “Армянская сторона вообще не осуществляет провокации”
Депутат парламентской фракции “Гражданский договор” Арусяк Джулакян сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании поинтересовалась у министра иностранных дел Арарата Мирзояна размещением гражданской наблюдательской миссии Евросоюза. Депутат спросила, какие обсуждения состоялись с представителями ЕС и другими международными партнерами.
А.Мирзоян с некоторым недоумением отметил, что мандат группы гражданских наблюдателей четко изложен и известен всем.
По словам главы МИД, гражданская наблюдательская миссия ЕС – еще один важный инструмент, который должен послужить общему мирному процессу.
В ответ на утверждения азербайджанцев о том, что армянская сторона прикрывается наблюдателями ЕС и прибегает к провокациям, Арарат Мирзоян заявил, что армянская сторона вообще не осуществляет провокаций.