ՔՊ-ն լրագրողների մասին անձնական տվյալներ է հավաքում. իրենց խելքով՝ այդպես ճնշելու են
Մի քանի տարի առաջ գործող իշխանությունների օրոք Ոստիկանության 7-րդ վարչության պետի Դուբայի անշարժ գույքերի մասին հետաքննություն էինք հրապարակել: Վարչության պետը մի քանի օր անց ցանկություն էր հայտնել ոչ հրապարակային հանդիպել ինձ հետ: Ես առաջարկեցի հանդիպել հոդվածի հեղինակին: Հեղինակը գնաց հանդիպման: Բացատրել էր՝ ինչպես է ձեռք բերել Դուբայի իր տները: Հանդիպման ժամանակ լրագրողին ասել էր, թե նրա կինը որտեղ է աշխատում (տվյալը սխալ էր), որ «Հետք»-ի խմբագրի որդին դպրոցական եղած ժամանակ կռվի մեջ է հայտնվել, մի խոսքով՝ մեր բոլոր անձնական տվյալներն էր հավաքագրել եւ ուզում էր ասել՝ ինքն էլ կարող է դա օգտագործել, որ լրատվամիջոցներում կապեր ունի: Այդ վարչության պետին հետո հանեցին, հիմա նա այլ պաշտոն է զբաղեցնում:
ԱԺ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը լրագրողների մասին տվյալներ է հավաքագրում, ինչպես իրենք են ասում՝ իրար մեջ, դոսյեներ են հավաքում:
Այսօր իշխանությունները իրենց թիվ մեկ թշնամին համարում են լրատվամիջոցներին եւ լրագրողներին: Այդպես է, որովհետեւ իրենք ընդդիմությունից չեն վախենում, վախենում են միայն լրագրողներից: Նրանք են իրենց «հերոսական» էջերի մասին հանրությանը տեղեկացնում: Իշխանությունն ամեն ինչում մեղադրում է լրատվամիջոցներին: Դա ամեն առիթով հնչեցնում է Նիկոլ Փաշինյանը, թիմակիցներն էլ, հետեւելով իրենց ղեկավարին, գրեթե ամեն օր թիրախավորում են լրագրողներին: ՔՊ-ն չի ուզում իրենց մասին որեւէ հրապարակում լինի, որտեղ թիմի անդամներին մեղադրում են կոռուպցիայի, անօրինականությունների, չարաշահումների մեջ: ՔՊ-ականները այդպես էլ չհասկացան, որ արդեն պաշտոնյաներ են, եւ իրենք են ընտրել թիրախում լինելու հանգամանքը: Երբ լսում ես նրանց ճեպազրույցները, հարցազրույցները, հասկանում ես, որ պետության այս աղետալի վիճակը իրենց բնավ չի էլ անհանգստացնում:
ՔՊ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն այսօր «բացահայտում է» արել։ Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներին մեծ ոգևորությամբ հայտնել է, որ իր տվյալներով` «Հետք»-ի փոխխմբագիրը նույնպես տուն է ձեռք բերել «Բյուրեղ» թաղամասում: Նա «մոռացել» է նշել բնակարանի չափը, այն 52 քմ է:
Վահագն Ալեքսանյանին տեղեկացնեմ, որ «Հետք»-ի խմբագիրն էլ է տարիներ առաջ բնակարան ձեռք բերել Ծարավ Աղբյուր թաղամասում։ Որ ձեր աղբյուրներին ավելորդ գործի չդնեք, ասեմ՝ 56 քմ է: Վահագն Ալեքսանյանը գտնում է, որ միայն պաշտոնյաները կարող են տուն ձեռք բերել, մյուսները չպիտի դա անեն:
Ինչն է եղել լրագրողների վրա հերթական հարձակման առիթը: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը եկամտահարկով տուն էր ձեռք բերել «Երազ» թաղամասում: Դա արտացոլված է իր հայտարարագրում: 2022-ին հիփոթեքով երկրորդ տունն է ձեռք բերել «Բյուրեղ» թաղամասում: Բնակարանը 165 քմ է: «Հետք»-ը գրել է այդ մասին: Գրել ենք, որ ձեռք է բերել շատ ցածր գնով: Հիմա ՔՊ-ն ասում է՝ ինչու եք գրել, ինչու եք խախտում մեր անդորրը:
Հիմա բացատրեմ՝ ինչու ենք խախտում ձեր անդորրը: Խախտում ենք, որովհետեւ կացարանում, անհայտ հանգամանքներում վառվում է 15 զինվոր: Խախտում ենք, որովհետեւ այսօր շատ դիրքերում չկան գիշերային տեսանելիության սարքեր (անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք հրապարակել), գրում ենք, որովհետեւ բանակից բան չի մնացել, գրում ենք, որովհետեւ փոխանակ մեր պաշտպանությամբ զբաղվեք՝ զբաղվում եք լրագրողներով:
Ինչ եք ուզում իմանալ, միանգամից հարցրե՛ք, կպատասխանենք։ Իմ մասին ուրիշ տվյալներ էլ կարող եմ տալ, մեծ պարտքեր ունեմ՝ հիվանդանոցին, ընկերներիս: Սոցիալական մի ծրագիր անելու մտադրություն ունեմ ընկերներիցս մեկի հետ, Արցախի հանձնված տարածքներից փողոցում հայտնված մարդկանց համար: Եթե ավելի շատ մանրամասներ են պետք, կարող եք դիմել, կպատասխանեմ ձեր հարցերին:

Ошибочная тактика давления: правящая партия собирает персональные данные журналистов
Несколько лет назад, при действующей власти, мы опубликовали расследовательскую статью о принадлежащей начальнику 7-го управления Полиции недвижимости в Дубае. Через несколько дней начальник управления изъявил желание непублично встретиться со мной. Я предложил встретиться с автором статьи. Последний пошел на встречу. Начальник объяснил ему, как приобрел свои дома в Дубае. Затем сказал журналисту, где работает его жена (данные были неточными), напомнил, что сын редактора Hetq.am, будучи студентом, ввязался в драку. Одним словом, он собрал все наши личные данные и тем самым хотел сказать, что может использовать их, что у него есть связи в СМИ. В дальнейшем этого начальника управления сняли с должности, и сейчас он занимает другой пост.
Правящая парламентская партия “Гражданский договор” собирает данные о журналистах, или, как они сами между собой говорят, “собирают досье”.
Сегодня власть считает своим врагом номер один средства массовой информации. Это потому, что они боятся не оппозиции, а журналистов, которые рассказывают общественности о “героических” страницах их жизни. Об этом по каждому поводу говорит Никол Пашинян, а члены его команды, следуя примеру своего лидера, почти каждый день совершают нападки на представителей СМИ. Партия “Гражданский договор” не хочет, чтобы о ее членах публиковались статьи, в которых их обвиняют в коррупции, беззакониях, злоупотреблениях. Члены “ГД” так и не поняли, что, став должностными лицами, они сами обрекли себя на то, чтобы быть в центре внимания прессы. Слушая их интервью, брифинги, я понимаю, что этих людей совершенно не беспокоит катастрофическое положение государства.
Сегодня депутат фракции “Гражданский договор” Ваагн Алексанян сделал “разоблачение”. Во время брифинга он с большим воодушевлением сообщил журналистам, что по его данным заместитель редактора Hetq.am тоже приобрел квартиру в жилом комплексе “Бюрех”. Вот только он забыл упомянуть, что площадь квартиры – 52 кв.метра.
Хочу сообщить В.Алексаняну, что несколько лет назад редактор Hetq.am тоже приобрел квартиру на улице Царав Ахбюр. А чтобы вы зря не задействовали свои источники, сообщу, что ее площадь составляет 56 кв.м. Алексанян, видимо, считает, что приобретать квартиры могут только должностные лица, остальным это не позволено.
Что стало поводом для очередных нападок на журналистов? Министр обороны Сурен Папикян приобрел в квартале “Ераз” квартиру по программе возвращения подходного налога, что отражено в его декларации. В 2022 году Папикян купил по ипотеке второй дом в квартале “Бюрех”. Площадь квартиры 165 кв.м. Hetq.am написал об этом. Мы также сообщили, что квартира куплена по очень низкой цене. Сейчас правящая партия возмущается: почему вы об этом написали? почему нарушили наш покой?
Объясню, почему мы нарушаем ваш покой. Потому что в казарме при неизвестных обстоятельствах сгорели 15 солдат. Потому что сегодня на многих боевых позициях нет приборов ночного видения (при необходимости можем сообщить). Потому что от армии ничего не осталось. Потому что вместо того, чтобы заниматься нашей обороной, вы занимаетесь журналистами. Что вы хотите знать? Спросите сразу, и мы ответим. О себе могу сообщить и другие данные: у меня большие долги больнице, друзьям… С одним из моих друзей я собираюсь реализовать социальную программу для жителей сданных территорий Арцаха, которые оказались на улице. Если нужны более подробные сведения, обращайтесь, я отвечу на ваши вопросы.