ՔՊ-ն լրագրողների մասին անձնական տվյալներ է հավաքում. իրենց խելքով՝ այդպես ճնշելու են
Մի քանի տարի առաջ գործող իշխանությունների օրոք Ոստիկանության 7-րդ վարչության պետի Դուբայի անշարժ գույքերի մասին հետաքննություն էինք հրապարակել: Վարչության պետը մի քանի օր անց ցանկություն էր հայտնել ոչ հրապարակային հանդիպել ինձ հետ: Ես առաջարկեցի հանդիպել հոդվածի հեղինակին: Հեղինակը գնաց հանդիպման: Բացատրել էր՝ ինչպես է ձեռք բերել Դուբայի իր տները: Հանդիպման ժամանակ լրագրողին ասել էր, թե նրա կինը որտեղ է աշխատում (տվյալը սխալ էր), որ «Հետք»-ի խմբագրի որդին դպրոցական եղած ժամանակ կռվի մեջ է հայտնվել, մի խոսքով՝ մեր բոլոր անձնական տվյալներն էր հավաքագրել եւ ուզում էր ասել՝ ինքն էլ կարող է դա օգտագործել, որ լրատվամիջոցներում կապեր ունի: Այդ վարչության պետին հետո հանեցին, հիմա նա այլ պաշտոն է զբաղեցնում:
ԱԺ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը լրագրողների մասին տվյալներ է հավաքագրում, ինչպես իրենք են ասում՝ իրար մեջ, դոսյեներ են հավաքում:
Այսօր իշխանությունները իրենց թիվ մեկ թշնամին համարում են լրատվամիջոցներին եւ լրագրողներին: Այդպես է, որովհետեւ իրենք ընդդիմությունից չեն վախենում, վախենում են միայն լրագրողներից: Նրանք են իրենց «հերոսական» էջերի մասին հանրությանը տեղեկացնում: Իշխանությունն ամեն ինչում մեղադրում է լրատվամիջոցներին: Դա ամեն առիթով հնչեցնում է Նիկոլ Փաշինյանը, թիմակիցներն էլ, հետեւելով իրենց ղեկավարին, գրեթե ամեն օր թիրախավորում են լրագրողներին: ՔՊ-ն չի ուզում իրենց մասին որեւէ հրապարակում լինի, որտեղ թիմի անդամներին մեղադրում են կոռուպցիայի, անօրինականությունների, չարաշահումների մեջ: ՔՊ-ականները այդպես էլ չհասկացան, որ արդեն պաշտոնյաներ են, եւ իրենք են ընտրել թիրախում լինելու հանգամանքը: Երբ լսում ես նրանց ճեպազրույցները, հարցազրույցները, հասկանում ես, որ պետության այս աղետալի վիճակը իրենց բնավ չի էլ անհանգստացնում:
ՔՊ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն այսօր «բացահայտում է» արել։ Ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներին մեծ ոգևորությամբ հայտնել է, որ իր տվյալներով` «Հետք»-ի փոխխմբագիրը նույնպես տուն է ձեռք բերել «Բյուրեղ» թաղամասում: Նա «մոռացել» է նշել բնակարանի չափը, այն 52 քմ է:
Վահագն Ալեքսանյանին տեղեկացնեմ, որ «Հետք»-ի խմբագիրն էլ է տարիներ առաջ բնակարան ձեռք բերել Ծարավ Աղբյուր թաղամասում։ Որ ձեր աղբյուրներին ավելորդ գործի չդնեք, ասեմ՝ 56 քմ է: Վահագն Ալեքսանյանը գտնում է, որ միայն պաշտոնյաները կարող են տուն ձեռք բերել, մյուսները չպիտի դա անեն:
Ինչն է եղել լրագրողների վրա հերթական հարձակման առիթը: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը եկամտահարկով տուն էր ձեռք բերել «Երազ» թաղամասում: Դա արտացոլված է իր հայտարարագրում: 2022-ին հիփոթեքով երկրորդ տունն է ձեռք բերել «Բյուրեղ» թաղամասում: Բնակարանը 165 քմ է: «Հետք»-ը գրել է այդ մասին: Գրել ենք, որ ձեռք է բերել շատ ցածր գնով: Հիմա ՔՊ-ն ասում է՝ ինչու եք գրել, ինչու եք խախտում մեր անդորրը:
Հիմա բացատրեմ՝ ինչու ենք խախտում ձեր անդորրը: Խախտում ենք, որովհետեւ կացարանում, անհայտ հանգամանքներում վառվում է 15 զինվոր: Խախտում ենք, որովհետեւ այսօր շատ դիրքերում չկան գիշերային տեսանելիության սարքեր (անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք հրապարակել), գրում ենք, որովհետեւ բանակից բան չի մնացել, գրում ենք, որովհետեւ փոխանակ մեր պաշտպանությամբ զբաղվեք՝ զբաղվում եք լրագրողներով:
Ինչ եք ուզում իմանալ, միանգամից հարցրե՛ք, կպատասխանենք։ Իմ մասին ուրիշ տվյալներ էլ կարող եմ տալ, մեծ պարտքեր ունեմ՝ հիվանդանոցին, ընկերներիս: Սոցիալական մի ծրագիր անելու մտադրություն ունեմ ընկերներիցս մեկի հետ, Արցախի հանձնված տարածքներից փողոցում հայտնված մարդկանց համար: Եթե ավելի շատ մանրամասներ են պետք, կարող եք դիմել, կպատասխանեմ ձեր հարցերին:

A few years ago, under the tenure of the current authorities, Hetq published an investigation into the real estate properties owned by the head of the Armenia's 7th Police Department (Internal Affairs) in Dubai.
A few days later, the head of the department expressed his desire to meet with me privately. I proposed that he meet with the author of the article. The author went to the meeting. The official explained how he acquired his Dubai homes. During the meeting, he told the journalist where his wife works (the information was incorrect), and that the son of the editor of Hetq got into a fight when he was a student.
In short, the official had collected all our personal data and wanted to imply that he could use it because he has connections in the media. The head of that department was removed later and now occupies another position.
The ruling Civil Contract (CC) party in the National Assembly collects data on journalists. As they say, among themselves, they gather dossiers.
Today, the authorities consider the media and journalists to be their number one enemy. It’s because they are not afraid of the opposition. They are only afraid of journalists.
Journalists inform the public about the "heroic" work of officials. The government blames the media for everything. Nikol Pashinyan voices this at every opportunity, and his teammates, following their leader, target journalists almost every day. The CC doesn’t want any publication about them, where team members are accused of corruption, illegalities, abuses. CC members haven’t understood that as officials they are targets. When you listen to their briefings and interviews, you understand that this catastrophic state of the state does not bother them at all.
CC MP Vahagn Aleksanyan made a "disclosure" today. During the briefing, he excitedly informed journalists that according to his information, Hetq’s deputy editor bought a house in Yerevan’s Byuregh district. Aleksanyan “forgot" to mention the size of the apartment, 52 square meters.
Let me inform Vahagn Aleksanyan that the editor of Hetq also bought an apartment in Yerevan’s Tzarav Aghbyur district years ago. Knowing this, you don’t have to overwork your sources. It's 56 square meters. Vahagn Aleksanyan believes that only officials can buy a house. Others shouldn’t.
What's the reason for this latest attack on journalists?
Defense Minister Suren Papikyan bought a house in Yerevan’s Yeraz district with income tax. It is reflected in his financial declaration. In 2022, he bought a second house with a mortgage in the Byuregh district. The apartment is 165 square meters. Hetq wrote about it. We wrote that it was purchased at a very low price. The CC now asks why we wrote about this, disturbing their tranquility?
Let me explain why we’re disturbing your tranquility. It’s because fifteen soldiers burned to death in a shelter in unknown circumstances. It’s because soldiers at many units lack night vision devices. (We can specify these locations if necessary.) We write all this because there is nothing left of the army. We write because instead of dealing with the country’s protections, you target journalists.
Ask about anything you want to know. We’ll answer.
I can provide other information about myself. I’m deep in debt to a hospital and to my friends. I intend to launch a social program with one of my friends for people from the surrendered territories of Artsakh now on the streets. If you need more details, you can contact me. I will answer your questions.