Ոստիկանությունը մոտ 600 մլն դրամի բենզին է գնել Խաչատուր Սուքիասյանին փոխկապակցված ընկերությունից
2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ոստիկանությունը 2,1 միլիարդ դրամի պայմանագիր է կնքել Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանին փոխկապակցված «Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ի հետ։
Այդ գումարի դիմաց ընկերությունը պետք է 5 մլն 968 հազար լիտրի բենզինի կտրոն մատակարարեր ոստիկանությանը, սակայն 2023 թվականի մարտի 9-ին «Մեգա Թրեյդի» և ոստիկանության միջև կնքված նոր համաձայնագրով մատակարարվող բենզինի և դրա մեկ լիտրի արժեքը նվազեցվել է։
Արդյունքում պայմանագրի արժեքը կազմել է 593 միլիոն դրամ, որի դիմաց «Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ն ոստիկանությանը պետք է մատակարարի 224 865 լիտրի «պրեմիում» տեսակի և 1,5 միլիոն լիտրի «ռեգուլյար» տեսակի բենզինի կտրոն։
Երբ ընկերության և ոստիկանության միջև կնքվել է գնման պայմանագիրը, «պրեմիում» տեսակի բենզինի 1 լիտրի արժեքը կազմել է 400 դրամ, իսկ «ռեգուլյարինը»՝ 370 դրամ, սակայն մարտ ամսին կնքված համաձայնագրով նոր գները սահմանվել են համապատասխանաբար 370 և 340 դրամ։ Փոփոխությունը պայմանավորված է նախորդ տարեվերջի համեմատ վառելիքի գների նվազմամբ։
Սա առաջին դեպքը չէ, որ պետական գերատեսչությունները խոշոր գումարի պայմանագիր են կնքում իշխող խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանին փոխկապակցված ընկերության հետ։
2022-ի տարեվերջին էլ Երևանի քաղաքապետարանն է 185 միլիոն դրամի վառելիք գնել «Մեգա Թրեյդից»։ 2021 թվականի հոկտեմբերին էլ Պաշտպանության նախարարությունը 5,5 միլիարդի վառելիք էր գնել նույն ընկերությունից, այդ մասին «Հետքը» նախկինում գրել է։
«Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2020թ․ փետրվարի 7-ին։ Այն հիմադրել են Տիգրան Բադալյանն ու Արմեն Մարգարյանը՝ 50-ական տոկոս բաժնեմասերով։ Տիգրան Բադալյանը ավելի վաղ՝ 2019թ․ հուլիսի 30-ին հիմնել է «Սիլ կապիտալ» ՍՊԸ-ն, սակայն մեկ ամիս անց իր ամբողջ բաժնեմասը փոխանցել է Խաչատուր Սուքիասյանի եղբոր` էդուարդ Սուքիասյանի որդուն՝ կրտսեր Խաչատուր Սուքիասյանին։
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ «Մեգա Թրեյդի» սեփականատերերն այժմ Արամայիս Գրիգորյանը (45%), Գարեգին Մկրտչյանը (20%), Հակոբ Ալեքսանյանն (15%) ու Արաշ Նոսրիաթիալամդարին (15%) են։
Հակոբ Ալեքսանյանը 20% բաժնեմաս ունի նաև Խաչատուր Սուքիասյանին փոխկապակցված մեկ այլ ընկերությունում՝ «Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ում։ Իսկ Գարեգին Մկրտչյանը 2022 թվականին Խաչատուր Սուքիասյանի խնամի Գագուկ Ծառուկյանից ձեռք է բերել «Կոտայք» գարեջրի գործարանի 100% բաժնեմասը։
Վառելիքի շուկայում «Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ն ներկայացնում է «Ռան Օիլ» ապրանքանիշը, որի ձեռքբերման մասին «Սիլ կոնցեռնը» հայտնել էր 2021 թվականի փետրվարին։ Ինչպես մեզ ավելի վաղ տեղեկացրել էին «Ռան Օիլից», «Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ն նույնպես մտնում է Սուքիասյան ընտանիքին պատկանող «Սիլ կոնցեռնի» մեջ։

Полиция закупила бензин на 600 млн драмов у аффилированной с Х.Сукиасяном компании
23 декабря 2022 г. полиция заключила с ООО “Мега Трейд”, аффилированным с депутатом парламентской властной фракции “Гражданский договор” Хачатуром Сукиасяном, договор на сумму 2,1 млрд драмов.
Компания обязалась на эту сумму поставить полиции талоны на 5 млн 968 тысяч литров бензина. Однако 9 марта 2023 года между “Мега Трейд” и полицией был заключен новый договор, по которому уменьшилась как сумма сделки, так и стоимость одного литра бензина.
Новым договором сумма сделки составила 593 млн драмов. Компания “Мега Трейд” обязалась обеспечить полицию талонами на 224 865 литров бензина Премиум и 1,5 млн литров бензина Регуляр.
На момент заключения договора литр бензина Премиум стоил 400 драмов, литр бензина Регуляр - 370 драмов. Однако в марте был заключен новый договор, по которому цены составили соответственно 370 и 340 драмов. Изменение было обусловлено снижением цен на топливо по сравнению с концом прошлого года. Отметим, что это не первый случай, когда государственные ведомства заключают договоры на крупные суммы с компанией, имеющей отношение к депутату властной фракции Хачатуру Сукиасяну. Так, в конце 2022 г. мэрия Еревана приобрела у “Мега Трейд” топливо на 185 млн драмов, а в октябре 2021 г. Министерство обороны заключило с этой же компанией договор покупки топлива на сумму 5,5 млрд драмов.
ООО “Мега Трейд” было основано 7 февраля 2020 г. Тиграном Бадаляном и Арменом Маргаряном. Ранее, 30 июля 2019 г., Т.Бадалян основал ООО “Сил капитал”, однако спустя месяц передал свою долю родному племяннику Хачатура Сукиасяна – Хачатуру Сукиасяну-младшему.
По данным госреестра юридических лиц, в настоящее время собственниками “Мега Трейд” являются Арамаис Григорян (45%), Гарегин Мкртчян (20%), Акоп Алексанян (15%) и Араш Носриатиаламдари (15%).
Акопу Алексаняну принадлежат также 20% аффилированной с Хачатуром Сукиасяном другой компании – ООО “Флайуан Армения”. А Гарегин Мкртчян в 2022 г. приобрел у кума Х.Сукиасяна Гагика Царукяна пивоваренный завод “Котайк”.
На рынке топлива ООО” Мега Трейд” представляет бренд “Ран Ойл”, о приобретении которого “Сил концерн” сообщил в феврале 2021 г. Как нам ранее сообщили в компании “Ран Ойл”, ООО “Мега Трейд” входит в принадлежащий семье Сукиасян “Сил концерн”.