Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 16 հիվանդ
Արցախի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր՝ մարտի 10-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
13 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում դադարեցված են պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 2 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 169 հիվանդ։

Еще 16 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 10 марта, при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста еще 16 больных с онкологическими и тяжелыми сердечно-сосудистыми заболеваниями, а также нуждающиеся в срочных операциях были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” в Степанакерте в специализированные клиники Армении. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах.
13 пациентов, которые в рамках госзаказа были направлены для лечения в РА, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В находящихся в подчинении Минздрава Арцаха медицинских учреждениях прекращены все плановые операции.
В перинатальном и реанимационном отделениях медобъединения “Аревик” лечение получают двое детей.
В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский центр” находятся восемь пациентов, четверо из которых в крайне тяжелом состоянии.
До сих пор при посредничестве и в сопровождении представителей МККК из Арцаха в Армению было перевезено в общей сложности 169 больных.