Սյունիքի դարպասներից մինչև Շվեյցարիա. 12-ամյա Վանուհին գերել է շվեյցարացիներին (վիդեո)
Եթե չլինեն ականջօղերը, դժվար կլիներ տարբերել` վաճառողը տղա է, թե աղջնակ: Կարճ, բայց խիտ մազերը ծածկում է կեպին: Աչքերը չեն երևում կեպիի տակ, որովհետև նրա ամոթխած հայացքը գրեթե միշտ ներքև է նայում:
12-ամյա Վանուհին է. Եղեգնաձոր-Սյունիք միջպետական ճանապարհին` Սյունիքի դարպասների մոտ, արդեն երկու տարի առևտուր է անում: Նա մրգեղենի գներն է ասում, արագ-արագ կշռում և սպասարկում է ճանապարհորդ-հաճախորդներին:
Անցյալ տարի էլ` հավանաբար նմանատիպ մի օր էր, երբ Շվեյցարիայից ժամանած խմբից մեկը նկարեց Վանուհուն: Բայց ո՞վ գիտեր, թե այդ նկարը զբոսաշրջիկների «լավ կադր բռնելու» հերթական փորձը չէր, նկարողն էլ` ֆոտոլրագրող էր և Վանուհու լուսանկարը պիտի մրցույթի ներկայացներ, նկարն էլ` ճանաչվեր լավագույնը: Այդ մասին Վանուհին ու նրա ընտանիքը միայն այս տարի են իմացել, երբ շվեյցարացին վերադարձել է Հայաստան, որպեսզի ստանա անչափահաս աղջկա ծնողների թույլտվությունն ու ստորագրությունը` Վանուհու լուսանկարը գրքում տպագրելու համար:
«Վանուհու նկարն ինչ-որ առաջնություն է շահել, հիմի գիրք է լույս տեսնում»,- միայն այսքանը գիտի այդ մրցույթի մասին Վանուհու պապը` Ռաֆիկ Բաղդասարյանը: Նա է թոռնուհու հետ առևտուր անում, բայց շատ հաճախ բացակայում է, և Վանուհին միայնակ է սպասարկում գնորդներին: «Լրիվ ինքն ա անում` հաշվարկ բան, և ոչ մի վրիպում, սխալվել, էս-էն,- թոռնուհու մասին պատմում է Ռաֆիկ պապը և շարունակում,- դպրոցում սովորում ա, լավ էլ սովորում ա, լավագույն աշակերտներից մեկն ա»:
Ռաֆիկ պապն է հիմանականում պատմում, իսկ Վանուհին միայն ամոթխած «հա» ու «չէ» է պատասխանում մեր հարցերին` կարմրելով և աչքերը գետնից չբարձրացնելով:
Նախկինում Բաղդասարյանների ընտանիքը Հրազդանում է ապրել, հետո տեղափոխվել է Վայոց ձորի մարզի Սարավան համայնք` Սարալանջ թաղամաս: Վանուհու հայրն անասուն է պահում, մայրը դաշտերից սունկ, կանաչեղեն է հավաքում, Վանուհու եղբայրն էլ ձուկ է բռնում, որ քույրն ու պապը վաճառեն:
Սյունիքի դարպասների մոտ երկու տարվա իր փորձից Վանուհին արդեն գիտի, թե որ ապրանքը լավ կիրացնեն, որը` ոչ: Ասում է` ամենալավ ծիրանն է վաճառվում, իսկ ամենալավը առևտուրն ստացվում է պարսիկների հետ:
Փողոցի վրա առևտուր անելիս և տարբեր ազգության մարդկանց հետ շփվելիս Վանուհին օտար լեզուներ է սովորել, պարսկերեն ու անգլերեն հասկանում է և որոշ չափով այդ լեզուներով հաղորդակցվում արտասահմանցիների հետ:
Չնայած պարսիկներին ամենալավ առևտուր անող հաճախոսրդներն է համարում, բայց եղել են դեպքեր, երբ նրանք առանց վճարելու ապրանքն առել ու փախել են: Վանուհին ասում է, որ հայերն ավելի հաճախ են նույն կերպ վարվում. «Գիլաս առան ու փախան, նստան մեքենան գնացին»,- նման մի դեպք է հիշում Վանուհին: Փախչողները երեխաներ չեն եղել, ոչ էլ երտասարդներ, մեծ մարդիկ են եղել, որոնք չվճարելով դպրոցական, 12-ամյա աղջնակին` մրգերն առել, նստել մեքենան ու արագ հեռացել են: 12-ամյա աղջիկը ոչինչ անել չի կարողացել, բայց այդ մասին հիմա ժպիտով է հիշում:

От ворот Сюника до Швейцарии: 12-летняя Вануи покорила швейцарцев (видео)
Если бы не сережки, трудно было бы понять, продавец мальчишка или девчонка. Бейсболка закрывает короткие густые волосы. Из-под козырька не видно глаз, потому что она их от стеснения почти никогда не поднимает.
Это 12-летняя Вануи. Уже два года она торгует на межгосударственной дороге Ехегнадзор-Сюник, у ворот Сюника. Вануи называет цены на фрукты, быстро взвешивает и проворно обслуживает туристов.
В прошлом году в такой же, как и сегодня, день одна из приехавших из Швейцарии групп сфотографировала Вануи. Но кто тогда мог предположить, что этот снимок не был очередной попыткой туристов “поймать хороший кадр”, что снимавший был фотожурналистом, который представил фотографию Вануи на конкурс, а снимок был признан лучшим. Об этом Вануи и ее семья узнали только в этом году, когда швейцарец вернулся в Армению, чтобы получить письменное разрешение родителей несовершеннолетней девочки на публикацию ее фотографии в книге.
Фотография Вануи выиграла на каком-то конкурсе, и сейчас должна быть издана книга – вот все, что знает об этом дед девочки Рафик Багдасарян. Он вместе с внучкой торгует на дороге, но часто отсутствует, и Вануи обслуживает покупателей одна. “Она все делает сама – взвешивает, считает и при этом ни разу не ошибается,- говорит о внучке дед Рафик и продолжает. – В школе она хорошо учится, одна из лучших учениц”.
Рассказывает в основном дед, а Вануи, стесняясь и краснея, лишь односложно отвечает на наши вопросы “да” или “нет”.
В прошлом семья Багдасарянов жила в Раздане, откуда переехала в общину Сараван в Вайоц дзоре. Отец Вануи занимается скотоводством, мать собирает в полях грибы и зелень, а брат ловит рыбу, которую дед и сестра продают.
Из своего двухлетнего опыта работы у ворот Сюника Вануи знает, какой товар можно быстро реализовать, а какой – нет. Девочка говорит, что лучше всего продаются абрикосы, а самая удачная торговля получается с иранцами.
Занимаясь на улице торговлей и общаясь с людьми разных национальностей, Вануи выучила иностранные языки – персидский и английский. Она понимает и в какой-то степени общается на этих языках с иностранцами.
И хотя Вануи считает иранцев самыми лучшими покупателями, но были случаи, когда они, не заплатив за товар, убегали. И все же армяне, по словам девочки, поступают так чаще. “Купили черешню и сбежали на машине”,- вспоминает один такой случай Вануи.
Сбежавшие были не дети или подростки, а взрослые люди, которые, не заплатив 12-летней школьнице, сбежали вместе с фруктами. Вануи ничего тогда сделать не смогла, но сейчас вспоминает об этом с улыбкой.