Արցախում աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշները
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արդեն 78 օր շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում, ինչպես նաև վերջին շրջանում ադրբեջանական հանցավոր գործողություններից բխող անորոշությունների ու սպառնալիքների հարուցած շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Արցախում աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշները։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
Դրանց թվում են սրտի իշեմիկ հիվանդությունը՝ 58%, գլխուղեղի կաթվածը՝ 36%, ծննդաբերական բարդությունները՝ 11.6% և մի շարք այլ հիվանդություններ:
Չափահասների և հատկապես երեխաների շրջանում արձանագրվում է նյարդային ու հոգեբանական խնդիրների աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, որը դրսևորվել է նյարդաբանի ու հոգեբանի մոտ երեխաների այցերի 46%, իսկ չափահասների դեպքում՝ 47% աճով:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 25%-ով աճել են աղիքային անանցելիության պատճառով վիրահատական միջամտությունների դեպքերը, որը կարող է պայմանավորված լինել սննդում բջջանքի սղությամբ:
Իսկ գազամատակարարման պարբերական լրիվ ընդհատումներով ու թերի վերականգնմամբ պայմանավորված՝ արձանագրվել է շմոլ գազից թունավորման 30 դեպք:

В Арцахе выросли показатели ряда заболеваний и осложнений
Как сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах, в условиях 78-дневной блокады Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, а также из-за постоянного стресса, вызванного неопределенностью и угрозами, вытекающими из преступных действий азербайджанской стороны в последний период, в Арцахе выросли показатели ряда заболеваний и осложнений.
Речь идет об ишемической болезни сердца – на 58%, инсульте – на 36%, осложнениях родов – на 11.6% и ряде других заболеваний.
У взрослых и особенно детей по сравнению с тем же периодом прошлого года встречается больше неврологических и психологических проблем, что проявляется ростом на 46% посещений детьми невролога и психолога. Среди взрослых этот показатель составляет 47%.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличилось число случаев оперативного вмешательства при кишечной непроходимости, что может быть обусловлено нехваткой в питании клетчатки.
А в условиях периодических отключений газоснабжения или подачи газа в неполном объеме зафиксировано 30 случаев отравления угарным газом.