Արցախի ԱԳ նախարարը մասնակցել է «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը փետրվարի 24-ին Երևանում մասնակցել է «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովին։
Միջոցառման ընթացքում ԱԳ նախարարը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունն ունի բավարար իրավական, պատմական և քաղաքական հիմքեր Արցախի Հանրապետության ճանաչման համար։
«Արցախի ինքնորոշման և անկախության անցած ճանապարհը լիովին համապատասխանում է թե՛ միջազգային իրավունքի, թե՛ ԽՍՀՄ այն ժամանակ գործող իրավական նորմերին: 32 տարի առաջ Հանրապետության հռչակումը միակ միջոցն էր՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի գոյությունը: 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին էլ Արցախի ժողովուրդն իրացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը: Հետագայում Ադրբեջանը, փորձելով բռնի ուժով ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, երեք անգամ դիմել է հակամարտության ուժային լուծման՝ այդպիսով խախտելով միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջները»,- նշել է նախարարը։
Սերգեյ Ղազարյանը նաև շեշտել է, որ նույնիսկ հարաբերական խաղաղության շրջանում Ադրբեջանը հետևողականորեն վարել է էթնիկ ատելություն բորբոքող և խտրականության քաղաքականություն:
«Զուգահեռաբար, պաշտոնական Բաքուն 30 տարի շարունակ սաբոտաժի է ենթարկել միջազգային միջնորդների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների, միջազգային նորմերի հիման վրա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բոլոր փորձերը՝ ամեն անգամ վերջին պահին հրաժարվելով փոխզիջումային լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից»,-հավելել է Սերգեյ Ղազարյանը:
Անդրադառնալով Արցախի և նրա 120 հազար բնակչության՝ ավելի քան 70 օր շարունակվող շրջափակմանը՝ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը այն որակել է որպես Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական օրինակ:
Խոսելով ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից օրեր առաջ ընդունված որոշման մասին՝ Սերգեյ Ղազարյանը նշել է․ «Դատարանի եզրակացությունները թույլ են տալիս Ադրբեջանի քաղաքականությունը, այդ թվում՝ Արցախի շրջափակումը, բնորոշել որպես Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր իրականացվող խտրական գործողությունների դրսևորում: Միջազգային հանրության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը միջոց է՝ կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային և պարբերական խախտումները»:
Սերգեյ Ղազարյանն իր ելույթում նաև կարևորել է Արցախի, Հայաստանի և Սփյուռքի մասնագիտական կարողությունների համախմբումը:

Министр иностранных дел Арцаха принял участие в конференции «Императив международного признания Арцаха»
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян принял участие в научно-практической конференции «Императив международного признания Арцаха».
В ходе мероприятия министр выступил с приветственной речью, в которой подчеркнул, что у международного сообщества имеются достаточные правовые, политические и исторические основания для признания Республики Арцах.
«Пройденный Арцахом путь к самоопределению и независимости полностью соответствует как международному праву, так и действовавшим в то время правовым нормам СССР. Провозглашение Республики 32 года назад было единственным средством обеспечить существование народа Арцаха. 10 декабря 1991 года народ Арцаха реализовал свое право на самоопределение. В дальнейшем Азербайджан трижды пытался решить конфликт силовым путем, тем самым нарушив требования международного права и Устава ООН», - отметил министр.
Сергей Газарян также подчеркнул, что даже в период относительного мира Азербайджан последовательно проводил политику разжигания этнической ненависти и дискриминации.
«Параллельно официальный Баку на протяжении 30 лет саботировал все попытки международных посредников, в частности, стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ урегулировать азербайджано-карабахский конфликт на основе международных норм, каждый раз в последний момент отказываясь от достигнутых договоренностей относительно компромиссного решения», - добавил Сергей Газарян.
Касаясь вопроса о блокаде Арцаха и его 120-тысячного населения, продолжающейся более 70 дней, глава внешнеполитического ведомства назвал это еще одним примером проводимой Азербайджаном политики этнической чистки.
Говоря о решении, принятом Международным судом ООН несколько дней назад, Сергей Газарян сказал: «Заключения суда позволяют охарактеризовать политику Азербайджана, в том числе блокаду Арцаха, как проявление дискриминационных действий, умышленно осуществляемых властями Азербайджана. Признание независимости Арцаха международным сообществом-это способ остановить массовые и периодические нарушения прав народа Арцаха».
Сергей Газарян в своем выступлении также отметил важность консолидации профессиональных возможностей Арцаха, Армении и Диаспоры.