Փաշինյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Խովաևին: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական խախտման փաստը և հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններին ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Пашинян принял Игоря Ховаева
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя министра иностранных дел РФ по вопросам содействия нормализации отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева.
Собеседники коснулись гуманитарного кризиса, который возник в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и шагов по его преодолению.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул факт неоднократного нарушения Азербайджаном трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года и необходимость полноценного выполнения взятых в рамках Заявления обязательств.
Были также обсуждены возможности нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и связанные нагорно-карабахской проблемой вопросы.