Արցախի արտգործնախարարը նամակներ է ուղարկել Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը նամակներ է ուղարկել Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների: Նամակներում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման պատճառով Արցախում առաջացած հումանիտար խնդիրները, ինչպես նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանման բացասական ազդեցությունը մարդկանց առօրյա կյանքի և հանրապետության տնտեսության վրա:
Արցախի ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ ընդգծվել է, որ շրջափակումն Ադրբեջանի՝ Արցախի հայաթափմանն ուղղված առաջին փորձը չէ, այլ ուղիղ շարունակությունն է 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի, որի ընթացքում օկուպացվել է Արցախի տարածքի զգալի մասը, իսկ 38 000 մարդ դարձել է փախստական կամ ներքին տեղահանված:
«Նշվել է, որ Ադրբեջանի հրաժարումը Կաշենի հանքավայրում անկախ միջազգային դիտարկում անցկացնելու Արցախի կառավարության առաջարկից ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից ղեկավարվող «բողոքի ակցիան» ամբողջովին այլ նպատակ ունի. մասնավորապես, լիակատար վերահսկողության տակ վերցնել Լաչինի միջանցքը՝ ի խախտումն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի կեղծ պնդումներն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը բաց է, հերքվում են փաստով, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից առ այսօր Արցախի որևէ բնակչի պատկանող ավտոմեքենա այդ ճանապարհով չի անցել:
Իրականում արգելափակված ճանապարհով անցնելու թույլտվություն են ստանում միայն ԿԽՄԿ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները: Ավելին, չկարողանալով միջազգային հանրությանը համոզել, որ «բողոքի ակցիան» իբր էկոլոգիական բնույթ է կրում՝ Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, որ Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցողն իրենց ներքին գործն է, և նրանք պարտավոր չեն այն քննարկել որևէ երկրի հետ։
Մինչդեռ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի վերոնշյալ բոլոր գործողությունները հետապնդում են միայն մեկ նպատակ՝ Արցախի հայաթափում։ Նամակներում նախարար Սերգեյ Ղազարյանը կոչ է արել ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին՝ իրենց կառավարություններին ներկայացնել զարգացումների իրական պատկերը:
Նշվել է. «Հորդորում ենք Ձեր կառավարությանը փոխանցել մեր կոչը՝ գործուն միջոցներ ձեռնարկել, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ կամ ազդեցության այլ գործիքակազմ՝ ուղղված Արցախի ապաշրջափակմանը և Ադրբեջանի հանցավոր նպատակների կանխմանը»»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Министр ИД Республики Арцах направил письма аккредитованным в Армении послам ряда стран
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян направил письма аккредитованным в Армении послам ряда стран.
В письмах были представлены гуманитарные проблемы, возникшие в Арцахе ввиду блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также негативное влияние срыва подачи газа и электричества на повседневную жизнь людей и экономику республики.
Было подчеркнуто, что блокада – это не первая попытка деарменизировать Арцах, а прямое продолжение агрессии против Республики Арцах, развязанной Азербайджаном в 2020 году, в результате которой была оккупирована значительная часть её территории, а 38 000 человек стали беженцами или внутренне перемещенными лицами.
Было отмечено, что отказ Азербайджана от предложения правительства Арцаха о проведении независимого мониторинга Кашенского рудника международной инспекционной группой – еще одно доказательство того, что «акция протеста», организованная азербайджанскими спецслужбами, преследует совсем иные цели: в частности, установить полный контроль над Лачинским коридором, что нарушает Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
Было подчеркнуто, что ложные утверждения Азербайджана о том, что Лачинский коридор открыт, опровергается тем фактом, что с 12 декабря 2022 года ни один автомобиль, принадлежащий хотя бы одному жителю Арцаха, не смог проехать по Лачинскому коридору.
На самом деле только автомобили МККК и российского миротворческого контингента получают разрешение на проезд по перекрытой дороге. Более того, не сумев убедить международное сообщество в том, что “акция протеста” якобы носит экологический характер, азербайджанские власти утверждают, что происходящее в Лачине – это их внутренне дело и они не обязаны обсуждать его ни с какой страной.
Однако очевидно, что все вышеупомянутые действия Азербайджана преследуют только одну цель – деарменизировать Арцах. В письмах министр Сергей Газарян призывает послов, аккредитованных в Республике Армения, представить своим правительствам реальную картину происходящего․
Было отмечено: «Настоятельно просим Вас передать Вашему правительству наш призыв к более действенным мерам, включая санкции или другие инструменты воздействия, по разблокированию Арцаха и предотвращению осуществления Азербайджаном своих преступных целей».