«Չեմ կարծում, թե իսրայելական կամ արեւմտյան կողմերը ցանկություն ունեն Իրանի դեմ լայնամասշտաբ ռազմական օպերացիաներ նախաձեռնել»
Իրանագետ Գարիկ Միսակյանը «Հետքի» հետ զրույցում անդրադարձել է հունվարի 28-ի գիշերը Իրանի վրա օդային հարձակման թեմային: Մեր հարցին, թե արդյոք հարձակումը կարող էր կապ ունենալ հունվարի 27-ին Երուսաղեմում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետ, իրանագետը պատասխանում է, որ դժվար է միանշանակ պնդել, թե դա Իսրայելի կողմից հակազդող գործողություն էր, սակայն Իսրայելը չի թաքցնում իր մասնակցությունն այդ հարձակմանը, իսկ իրանական կողմը չի հերքում, որ հարձակումը նախաձեռնված է եղել Իսրայելի կողմից:
«Միանշանակ կարելի է պնդել, որ այս հարձակումը նոր չէ Իրան-Իսրայել հարաբերություններում, եւ սա այս երկու պետութունների՝ արդեն տասնամյակներ շարունակվող հակասության եւ հակամարտության բաղադրիչներից մեկն է, երբ կողմերը տարբեր միջոցներով ու ազդեցության տակ գտնվող ուժերով հարվածում են ռազմավարական կարեւորություն ունեցող հատվածներին»,- նշում է իրանագետը:
Նշելով, որ պաշտոնապես ո՛չ հաստատվել, ո՛չ էլ հերքվել է Իսրայելի մասնակցությունն այս վերջին հարձակմանը՝ Միսակյանն ասում է, որ նախկինում եղել են Իսրայելի կողմից ընդունված հարձակումներ Իրանի ռազմավարական կենտրոնների վրա: Եվ այս առումով, ըստ «Հետքի» զրուցակցի, որեւէ ամպագոռգոռ նորություն չկա: Իրանագետի ասելով՝ նորություն կարելի է համարել մեդիագրոհը, որը հարձակմանը զուգահեռ անվտանգության մթնոլորտը լարելու փորձ էր Իրանի հասարակության շրջանում:
Գ. Միսակյանը նկատում է, որ նախ լուրեր տարածվեցին, թե օդային հարվածը եղել է 20-ից ավելի կենտրոնների վրա, ապա թիվը դարձավ 5, հետո հաստատվեց 2-ը: Բացի դրանից՝ կեղծ լուրեր տարածվեցին, թե Իրանի դեմ նախաձեռնվում է ավելի լուրջ հարձակում, սակայն դրանք չհաստատվեցին: Իրանագետի կարծիքով՝ սա Իրանի անվտանգությունը խաթարելու անհաջող փորձ էր:
Դիտարկմանը, թե վարկած կա, որ ԱԹՍ-ներն արձակվել են Ադրբեջանի տարածքից, եւ արդյոք դա կարող է նշանակել, որ Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները մտնում են լարվածության փուլ, «Հետքի» զրուցակիցը պատասխանում է, որ Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններն արդեն գտնվում են լարվածության փուլում, հատկապես՝ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան դեպքից հետո, ինչին հաջորդեց այն, որ Ադրբեջանն իր անձնակազմը դուրս բերեց դեսպանատանից՝ դեռեւս չհայտարարելով, թե երբ է վերսկսելու դեսպանատան աշխատանքը:
Իրանագետի փոխանցմամբ՝ Իրանում երկու վարկած է քննարկում, թե որտեղից են արձակվել կամ կառավարվել այդ երկրի վրա գրոհած ԱԹՍ-ները: Մեկը Իրաքն է, մյուսը՝ Ադրբեջանը: Դրանց հաստատվելու պարագայում, ըստ «Հետքի» զրուցակցի, Իրանը համապատասխան գործողություններ կիրականացնի մոտ ապագայում կամ ոչ անմիջապես:
Հարցին, թե արդյոք առաջիկայում տարածաշրջանը կարող է ներքաշվել նոր բռնկումների մեջ, իրանագետը պատասխանում է. «Եթե խոսքը վերաբերում է Իրանին ռազմական հարված հասցնելուն կամ նրան պատերազմի մեջ ներքաշելուն, ապա՝ ոչ այս փուլում: Չեմ կարծում, թե իսրայելական կամ արեւմտյան կողմերը ցանկություն ունեն Իրանի դեմ լուրջ, լայնամասշտաբ ռազմական օպերացիաներ նախաձեռնել: Փոքր, տեղային հարվածներ, այնուամենայնիվ, հնարավոր են, բայց ոչ լայնամասշտաբ: Նույնը՝ Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում: Չեմ կարծում, թե Բաքուն այնքան վստահություն կունենա, որ ներքաշվի Իրանի հետ պատերազմի մեջ, եթե անգամ դրան դրդում են Իսրայելն ու Թուրքիան: Իրանն էլ չի փորձի իր հարեւաններից որեւէ մեկի հետ պատերազմի մեջ մտնել սեփական տարածքում, բայց չերեւացող ոլորտում կփորձի հակազդել Ադրբեջանին»:

"Не думаю, что Израиль или Запад захотят начать широкомасштабную военную операцию против Ирана"
Ирановед Гарик Мисакян в беседе с Hetq.am коснулся совершенной в ночь на 28 января воздушной атаки на Иран. Он затруднился однозначно утверждать, что это был ответ Израиля на теракт, который произошел 27 января в Иерусалиме. Тем не менее Израиль, по словам эксперта, не скрывает свое участие в этом нападении. Вместе с тем и иранская сторона не опровергает, что нападение было инициировано Израилем.
"Можно однозначно утверждать, что это не первое нападение за всю историю отношений Ирана и Израиля. Это один из компонентов длящихся десятилетиями разногласий и конфликта, в результате которых стороны, используя различные средства и находящиеся под их влиянием силы наносят удары по стратегически важным участкам”,- сказал Мисакян.
Отметив, что участие Израиля в последней воздушной атаке не было ни подтверждено, ни опровергнуто на официальном уровне, наш собеседник добавил, что в прошлом имели место признанные Израилем нападения на стратегические центры Ирана. И в этом плане ничего экстраординарного нет, считает эксперт. Новостью, по его словам, можно считать медиаатаку, которая наряду с нападением имела целью вызвать в иранском обществе эскалацию напряженности в вопросе безопасности.
Сперва появились сведения о том, что воздушному нападению подверглись более 20 центров, потом эта цифра сократилась до пяти, а затем до двух. Кроме того, распространились ложные слухи о подготовке более серьезного нападения на Иран, которые, однако, не подтвердились. Это была неудачная попытка нанести ущерб безопасности Ирана, заявил Г.Мисакян.
Касаясь возможности появления напряженности в отношениях с Азербайджаном в случае подтверждения версии о том, что беспилотные летательные аппараты атаковали Иран с территории этой страны, наш собеседник отметил, что в отношениях Ирана и Азербайджана уже есть напряженность, особенно после инцидента с азербайджанским посольством в Иране, когда Азербайджан вывез своих сотрудников из здания диппредставительства, не сообщив, однако, когда оно возобновит свою работу.
В Иране, по словам Гарика Мисакяна, рассматривают две версии относительно места, откуда была осуществлена атака дронов. По одной, это Ирак, по другой – Азербайджан. В случае подтверждения одной из этих версий Иран в ближайшем будущем или не сразу предпримет соответствующие действия, отметил ирановед.
На вопрос, возможно ли втягивание региона в новые столкновения в ближайшее время, он сказал: “Если речь идет о нанесении вооруженных ударов по Ирану или втягивании его в войну, то не на этом этапе. Не думаю, что Израиль или Запад захотят начать серьезную, широкомасштабную военную операцию против Ирана. Локальные удары возможны, но не в широком масштабе. То же самое можно сказать об отношениях Иран-Азербайджан. Не думаю, что у Баку будет столько уверенности, чтобы втянуться в войну с Ираном, если даже Израиль и Турция будут подталкивать его к этому. Иран тоже не попытается на своей территории вступить в войну с кем-либо из соседей, однако неявную попытку противодействовать Азербайджану все же предпримет”.