Շուռնուխում և Որոտանում տունը կորցրած քաղաքացիների աջակցության ժամկետը կերկարաձգվի 8 ամսով
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է երկարաձգել Սյունիքի մարզի Շուռնուխ և Որոտան գյուղերում իրենց տունը կորցրած քաղաքացիներին տրվող դրամական աջակցության ծրագրի ժամկետը։ Կառավարության այս որոշման նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև բանավոր պայմանավորվածության հետևանքով Սյունիքի մարզի որոշ տարածքներ անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, այդ թվում՝ Շուռնուխ և Որոտան գյուղերից հատվածներ։
ՀՀ կառավարության 2021թ․ փետրվարի որոշմամբ՝ այդ ամսից մինչև 2022 թվականի նոյեմբեր ամիսը այդ գյուղերում իրենց տունը կորցրած քաղաքացիներին տրամադրվել է միանվագ 300 հազար դրամ, այնուհետև ամսական 68 հազար դրամ աջակցություն։ Այս գործընթացին զուգահեռ կառավարությունը Շուռնուխ գյուղում նոր բնակելի թաղամաս է կառուցում, որը պետք է ավարտին հասցվեր 2022թ․ սեպտեմբերի 30-ին, սակայն այդ ժամկետում շինարարական աշխատանքները ամբողջ ծավալով դեռ չեն իրակնացվել։
Այս հանգամանքով պայմանավորված՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մտադիր է երկարաձգել շուռնուխցիներին և որոտանցիներին տրամադրվող աջակացության ժամկետը մինչև 2023 թվականի հուլիս ամիսը ներառյալ, իսկ բնակելի թաղամասի շինարարության վերջնաժամկետ է սահմանվել 2022 թվականի հունիսի 30-ը։

Предлагается продлить на восемь месяцев срок оказания помощи потерявшим свои дома жителям Шурнуха и Воротана
Министерство труда и по социальным вопросам предлагает продлить срок действия программы оказания денежной помощи гражданам, потерявшим свои домах в селах Шурнух и Воротан Сюникской области. Проект данного решения правительства введен в обращение на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Напомним, что вследствие договоренности, достигнутой между властями Армении и Азербайджана после 44-дневной войны 2020 г., некоторые территории Сюникской области, в том числе принадлежавшие селам Шурнух и Воротан, перешли под контроль Азербайджана.
Принятым в феврале 2021 г. решением правительства Армении начиная с указанного месяца по ноябрь 2022 г. потерявшие свои дома жители этих сел получили единовременную помощь в размере 300 тысяч драмов, после чего им ежемесячно выплачивается 68 тысяч драмов.
Одновременно с осуществлением этой программы правительство строит в селе Шурнух новый жилой квартал, который должен был быть сдан в эксплуатацию 30 сентября 2022 г., однако строительные работы пока не выполнены в полном объеме.
В связи с этим Министерство труда и по социальным вопросам намерено продлить срок оказания помощи шурнухцам и воротанцам до июля 2023 года включительно. На оказание денежной помощи в течение предстоящих восьми месяцев из госбюджета будет выделено 20 млн 128 тысяч драмов.