Հումանիտար օգնությունը չի հաջողվում տեղափոխել Արցախ․ ՌԴ խաղաղապահների հետ բանակցությունները շարունակվում են
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը մեղմելու նպատակով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Արցախի ժողովրդին նվիրաբերած 100 տոննա պարենամթերքը, ՀՀ և արտասահմանյան մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների ուղարկած ավելի քան 250 տոննա հումանիտար բեռը, ինչպես նաև Արցախի երեխաների համար նախատեսված ամանորյա նվերները, ցավոք սրտի, շարունակում են գտնվել Գորիս քաղաքում և դեռևս անհնարին է հասցնել Արցախ՝ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով։
«Տեղեկացնում ենք նաև, որ շարունակվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունները՝ ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում հումանիտար բեռը Արցախի Հանրապետություն հասցնելու ուղղությամբ: Բարեգործական բեռն Արցախ տեղափոխելու հնարավորության դեպքում այն կպահեստավորվի ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունում և անվճար կբաշխվի սոցիալապես խոցելի խմբերին՝ ըստ նախարարության ցուցակների»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Не удается доставить гуманитарную помощь в Арцах: переговоры с миротворцами РФ продолжаются
100 тонн продовольствия, более 250 тонн гуманитарного груза, а также новогодние подарки для арцахских детей, переданных в дар Арцаху Общеармянским фондом “Айастан” и рядом армянских и зарубежных благотворительных организаций с целью смягчения гуманитарного кризиса, возникшего в результате блокады Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с внешним миром, продолжают оставаться в Горисе.
“Сообщаем также, что продолжаются переговоры с командованием миротворческого контингента РФ вокруг перевозки гуманитарного груза в Республику Арцах в создавшейся кризисной ситуации.
В случае доставки благотворительного груза в Арцах он будет заскладирован в Министерстве социального развития и миграции РА и бесплатно роздан социально необеспеченным и уязвимым группам в соответствии с имеющимися в ведомстве списками”,- говорится в сообщении Информационного штабаа Арцаха.