Խորհրդակցություն՝ Հայաստանի հարկային պոտենցիալի գնահատման վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված հարկային պոտենցիալի գնահատմանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետի աշխատակազմի հաղորդմամբ, խորհրդակցության սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ինչպես նախորդ տարեվերջին ենք պայմանավորվել, այս տարի ժամանակ առ ժամանակ քննարկումներ կունենանք Հայաստանի Հանրապետության հարկային պոտենցիալի գնահատման վերաբերյալ: Կփորձենք գնահատել, թե մեր հարկային եկամուտներն ինչքանով, ինչ հարաբերության կամ հեռավորության մեջ են մեր երկրի հարկային պոտենցիալից»:
«Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել ավելացված արժեքի հարկի, եկամտային հարկի և սոցիալական վճարների, ինչպես նաև շահութահարկի գծերով փաստացի պետական բյուջե կատարված մուտքերին, հարկային եկամուտների մեծացման պոտենցիալ հնարավորություններին և ստվերի կրճատման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին: Ներկայացված գնահատականների շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, հնչեցվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ՝ հարկային պոտենցիալ միջոցները պետական բյուջե ներգրավվելու ուղղությամբ: Քննարկվել են նաև Շրջանառության հարկի ուղղությամբ առկա խնդիրները և դրանց հնարավոր լուծումները:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հարկային, մաքսային և այլ ոլորտներում կոռուպցիայի, ինչպես նաև ստվերային դրսևորումների դեմ հետևողական ու արդյունավետ պայքարը: Հարկային պետոնցիալն իրացնելու համատեքստում վարչապետը նշել է. «Պետք է հասկանալ, թե որն է աշխատանքի արդյունավետ մեթոդաբանությունը, հստակ ֆիքսել խնդիրները և գնալ կոնկրետ լուծումների: Այս առումով, անհրաժեշտ են խորը և արմատական բարեփոխումներ»: Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները և ներկայացնել հարկային պոտենցիալի լիարժեք իրացմանն ուղղված համապատասխան առաջարկություններ»,- ասված է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորագրության մեջ:

Состоялось посвященное оценке налогового потенциала совещание
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, посвященное оценке налогового потенциала.
В совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, министр экономики Ваан Керобян, министр финансов Ваге Ованнисян, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Геворг Папоян, председатель Центрального банка Мартин Галстян, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Бабкен Тунян, председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян и другие должностные лица.
В начале совещания премьер-министр Пашинян отметил: “Как мы и договорились в конце прошлого года, в этом году время от времени будем проводить обсуждения относительно оценки налогового потенциала Республики Армения. Мы постараемся оценить, насколько далеки или в каком соотношении находятся наши налоговые поступления и налоговый потенциал нашей страны”.
Затем были затронуты фактические поступления в государственный бюджет по линии налога на добавленную стоимость, подоходного налога, социальных платежей и налога на прибыль, а также потенциальные возможности увеличения налоговых поступлений и шаги по уменьшению теневой экономики. Вокруг представленных оценок состоялся заинтересованный обмен мнениями, были высказаны различные замечания и предложения по привлечению потенциальных налоговых средств в государственный бюджет. Также были обсуждены существующие проблемы в сфере налога с оборота и возможные пути их решения.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность последовательной и эффективной борьбы с коррупцией, а также с теневыми проявлениями в налоговой, таможенной и других сферах. В контексте реализации налогового потенциала премьер-министр отметил: “Нужно понимать, какова эффективная методология работы, четко фиксировать задачи и идти на конкретные решения. В этой связи нужны глубокие и радикальные реформы”. Премьер-министр поручил продолжить обсуждения и представить соответствующие предложения, направленные на полную реализацию налогового потенциала.