Համաներման նախագիծը պատգամավորական սեղաններին է
Այսօր Ազգային ժողովը քննարկում է հանրապետության նախագահի ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» նախագիծը: Եթե այն ընդունվի, ինչը կասկած չի հարուցում, ապա ուժի մեջ կմտնի հրապարակման հենց հաջորդ օրը: Ըստ նախագծի` համաներումը տարածվում է «մարտի 1»-ի գործով ազատազրկված Նիկոլ Փաշինյանի եւ Սասուն Միքայելյանի վրա:
Այս պահին կալանավայրերում կա պատիժը կրող 4000 մարդ եւ նախնական կալանքի տակ գտնվող 1100 մարդ: Համաներման ակտով պատժից ամբողջությամբ կազատվի 400 մարդ, իսկ նույնքան մարդու դեպքում էլ պատժի չկրած մասը կկրճատվի:
Նախագիծը զեկուցում էր Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նախարարն ասաց, որ չի կարող հստակ ասել, թե համաներումը ազատազրկման վայրերում գտնվող ընդդիմության ներկայացուցիչներից քանիսի վրա կարող է տարածվել: «Չեմ կարող ասել, որովհետեւ հատուկ հաշվառում չենք արել: Համաներման ակտն ավելի լայն ընդգրկողականություն ունի, քան այս պահի մի խնդիր լուծելը: Գիտեմ, որ որոշ մարդիկ ցանկանալու են դա կապել բացառապես դրա հետ, բայց միշտ էլ համաներման ակտն ավելի ընդգրկուն է եւ միտված է մեծ խնդիրներ լուծելուն»,- ասում է Հրայր Թովմասյանը:
Նախարարը ցանկացավ այլ կերպ դիտարկել համաներման ակտը: Նրա խոսքերով` սա լիցքաթափելու, հանդուրժողական մթնոլորտ ստեղծելու համար է, եւ այնպիսի մթնոլորտ, որի պարագայում միմյանց ոչնչացնելը չի դիտարկվում խաղի հիմնական կանոն: Ըստ նախարարի` քաղաքական տարբեր հայացքներ ունեցող կամ հասարակության առջեւ կանգնած տարբեր խնդիրների յուրովի լուծումը կամ այլ կերպ լուծումը չի դիտարկվում, որպես թշնամություն:
Ըստ համաներման նախագծի` որոշ բացառություններով պատժից ազատվում են առավելագույնը 3 տարի ժամկետով ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժների դատապարտված անձանց: Այն անձանց, որոնց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել կամ պատժի կրումը հետաձգվել է, ինչպես նաեւ տարածվում է այն անձանց վրա, որոնց նկատմամբ նշանակվել է ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատիժ:
Դարձյալ բացառություններով պատժից ազատվում են առավելագույնը 5 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված` առաջին եւ երկրորդ խմբի հաշմանդամները, 60 տարին լրացած անձինք, որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ հղի կանանց կամ մինչեւ 3 տարեկան երեխա ունեցող անձնաց, Հայրենական մեծ պատերամի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության համար մղված մարտական գործողությունների մասնակիցների վրա, որոնք նախկինում դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար ազատությունից զրկվելու հետ կապված պատիժ չեն կրել կամ կրել են, սակայն չունեն դատվածություն:
Համաներման որոշումը կիրառվելու է այն անձանց նկատմամբ, որոնք հանցագործություն են կատարել մինչեւ 2011 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ:
Հաշմանդամության հիմքով որոշումը կիրառվում է այն անձանց նկատմամբ, որոնք առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ են ճանաչվել մինչեւ մայիսի 1-ը ներառյալ, իսկ տարիքային խմբով տարածվում է այն անձանց վրա, որոնց 60 տարին լրանում է մինչեւ 2011 թ. հուլիսի 30-ը ներառյալ:

Проект решения об амнистии уже роздан депутатам НС
Национальное Собрание сегодня приступило к обсуждению представленного президентом РА проекта решения “Об объявлении амнистии по случаю 20-ой годовщины провозглашения Республики Армения”. В случае принятия решения, что не вызывает сомнений, оно вступит в силу на следующий день после обнародования. Согласно проекту, амнистия будет распространена также на осужденных по делу “1 марта” Никола Пашиняна и Сасуна Микаеляна.
На данный момент в местах лишения свободы находятся 4000 человек, еще 1100 содержатся под предварительным арестом. Актом об амнистии от несения наказания будут полностью освобождены 400 человек, в отношении такого же числа лиц срок наказания будет сокращен наполовину.
В Национальном Собрании проект представил министр юстиции Грайр Товмасян. На встрече с журналистами глава Минюста сказал, что не может конкретно сказать, сколько представителей оппозиции, находящихся в местах лишения свободы, подпадут под амнистию. Это решение Грайр Товмасян предложил рассматривать как направленное на разрядку ситуацию, создание атмосферы терпимости, в условиях которой уничтожение друг друга не будет рассматриваться как основное правило игры.
Согласно проекту решения об амнистии, от несения наказания, с некоторыми исключениями, будут освобождены лица, осужденные на срок не более 3 лет, лица, в отношении которых наказание не применено условно либо несение наказания отложено, а также на тех лиц, чье наказание не связано с лишением свободы.
Также с некоторыми исключениями от несения наказания освобождаются осужденные на срок до 5 лет инвалиды 1-й и 2-й групп, лица, которым исполнилось 60 лет, беременные на момент вступления решения в силу женщины, а также женщины, имеющие ребенка до трех лет, участники Великой Отечественной войны и боевых действий по защите Нагорно-Карабахской Республики, которые в прошлом не несли наказания, связанного с совершением умышленного преступления, либо несли наказание, однако не имеют судимости.
Амнистия распространится и на тех лиц, которые совершили преступление до 1 мая 2011 г. включительно.
На основе инвалидности решение об амнистии распространяется на тех лиц, которые были признаны инвалидами 1-й и 2-й групп до 1 мая включительно, а по возрастным группам – на лиц, которым 60 лет исполняется до 30 июня 2011 г. включительно.