ԱԱԾ-ում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել «Հետքի» հրապարակման հիման վրա
Ազգային անվտանգության ծառայությունում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել «Հետք»-ի՝ հունվարի 16-ին հրապարակած հետաքննության հիման վրա, որտեղ ներկայացրել էինք ՊՆ-ի հողամասի սեփականաշնորհման, ապա քրգործի պայմաններում վաճառքի պատմությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ազգային անվտանգության ծառայությունից։
«Հետք»-ի հրապարակումը նախ ուսումնասիրվել է գլխավոր դատախազության՝ ՀՀ ԱԱԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունում, որտեղից ուղարկվել է Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Այնտեղ էլ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։
Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի համար հիմք է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ ՊՆ-ի հողամասը 25 միլիոն դրամով օտարելու դեպքի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ընթացող քրեական վարույթի նախաքննության ժամանակ, քննիչի գիտությամբ, հողամասը թույլ էր տրվել վաճառել 420 միլիոն դրամով։
Հիշեցնենք` «Հետք»-ը պարզել էր, որ հողամասը ՊՆ-ից 25 միլիոն դրամով (62.5 հազար դոլար) ձեռք է բերել Գլխավոր շտաբի սպառազինության վարչության նախկին պետ, այժմ ԳՇ պետի օգնական Պողոս Պողոսյանը։ 2020-ի պատերազմից անմիջապես հետո նա հողամասը նվիրել է իր զոքանչին։ Իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա, նույն հողամասը 420 միլիոն դրամով (1 միլիոն 40 հազար դոլար) վաճառվել է ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերոջը։

A January 17 Hetq article revealing that a high-ranking general of the Armenian Armed Forces flipped a piece of Yerevan real estate for a staggering million-dollar profit has led to a criminal case.
Poghos Poghosyan, now serving as an assistant to the Head of the Armenian Armed Forces General Staff, purchased a plot of land allocated to the Ministry of Defense years ago in Yerevan’s Nork Nork district where developers now plan to build a twenty-story apartment building.
Poghosyan purchased the land from the ministry in 2013 for 25 million drams (US$62,500). He then transferred the land to his mother-in-law’s name after the 2020 Artsakh war. Last September, the family sold it for 420 million drams ($1.040 million) to a friend of the son of MP Ishkhan Zakaryan.
Poghosyan now faces charges of “Abuse of Official or Service Powers, or the Influence Conditioned Thereof by an Official or Exceeding Powers – Criminal Code. Article 441.)