GIPA-ի շրջանավարտները կոչ են անում արձագանքել ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից երեխաների իրավունքների ոտնահարմանը
Վրաստանի հանրային կապերի ինստիտուտի (GIPA) շրջանավարտները կոչ են անում արձագանքել ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից երեխաների իրավունքների ոտնահարմանը։ Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախի Հանրապետությունն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ Արդյունքում ավելի քան մեկ ամիս է ոտնահարվում են 120.000 հայի մարդու հիմնարար իրավունքները, որոնցից 30.000-ը երեխաներ են։ Վառելիքի, սննդամթերքի և դեղորայքի պաշարները գրեթե սպառվել են։ Խախտվում է երեխաների կրթության իրավունքը, առողջական խնդիրներ ունեցող մարդիկ ծանր վիճակում են։
Արևմտյան ԶԼՄ-ները հիմնականում անտեսել են այս ահաբեկչական ակտը։
Հունվարի 17-ին ադրբեջանցի զինվորները ապօրինաբար կանգնեցրել են 19 հայ անչափահասներին տեղափոխող ավտոբուսը, որը վերադառնում էր Ստեփանակերտ` միանալու իրենց ընտանիքներին։ Ադրբեջանցիները նվաստացրել ու ահաբեկել են երեխաներին, նրանցից մեկն ուշաթափվել է։ Այնուհետև ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են այդ դրվագի կադրերը՝ չթաքցնելով երեխաների դեմքերը։ (1, 2, 3, 4)
Որպես Վրաստանի հանրային կապերի ինստիտուտի (ՎՀԿԻ-ի) մուլտիմեդիա լրագրության և մեդիա կառավարման մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտներ, մենք դատապարտում ենք լրագրողական էթիկայի այս կոպիտ խախտումը։ Մեզ սովորեցրել են հատուկ ուշադիր լինել անչափահասների պաշտպանությանը, հարգել նրանց անձնական կյանքը և արժանապատվությունը: Մեզ սովորեցրել են լինել մարդկության դեմ հանցագործություններից, զինյալների անմարդկային գործողություններից տուժածների ձայնը։
Մեզ սովորեցրել են կանգնել ճնշվածների կողքին և դատապարտել այսպիսի հանցավոր արարքները: Հաշվի առնելով մեր ծրագրի «Լրագրության էթիկա» առարկան և թե որքան են ՎՀԿԻ-ի դասախոսները շեշտել էթիկայի և մարդու արժանապատվության կարևորությունը, մենք ակնկալում ենք, որ միջադեպի մասին իրենց մասնագիտական կարծիքը կարտահայտեն առնվազն լրագրության և մեդիա կառավարման բաժնի մեր գործընկերները։
Կոչ ենք անում ՎՀԿԻ-ին դատապարտել լրագրողական էթիկայի այս կոպիտ խախտումը, ուշադրություն հրավիրել 120 հազար մարդու շրջափակմանը և օգտագործել միջազգային ցանցը՝ Ադրբեջանի հանցավոր արարքներին արդարացի արձագանքելու համար։

Alumni Urge GIPA to Condemn Unethical Media Coverage, Violation of Children's Human Rights by Azerbaijani Press
Alumni of the Georgian Institute of Public Relations (GIPA) call for a response to the violation of children's rights by the Azerbaijani media. We present the statement below.
On the 12th of December, Azerbaijan blocked the only road connecting the Republic of Artsakh to the world. As a result 120,000 Armenians, 30,000 of which are children, have been deprived of their fundamental human rights for more than a month. Fuel, food, and medical supplies are dwindling. Children’s right to education is violated. People with health issues are in a dire state.
Western media has mostly neglected this act of terrorism.
On the 17th of January, Azerbaijani soldiers illegally stopped a bus containing 19 Armenian minors on their way to reunite with their families in Stepanakert. The Azerbaijanis humiliated and terrorized the children, one of which fainted. Then they spread the footage of the episode via Azerbaijani media platforms without concealing children’s faces. (1, 2, 3, 4)
As alumni of GIPA’s Multimedia Journalism, and Media Management Master’s program, we are appalled by the disrespect for journalistic ethics that demands the protection of minors and their rights to privacy and human dignity at all times. We have been taught to become the voice of those subjected to crimes against humanity, of those suffering from the inhumane acts of armed forces.
We have been taught to stand by the oppressed and condemn criminal acts such as this one. Having studied “Media Ethics” taught by a visiting lecturer from the US and taking into account how much the lecturers of GIPA stressed the importance of ethics and respect for human dignity, we expect at least colleagues from the Department of Journalism and Media Management to express their professional opinion regarding this case.
We urge GIPA to condemn this gross violation of journalistic ethics, bring attention to the 120 thousand besieged Armenians, and use its vast network to achieve a just response to Azerbaijan’s atrocious behavior.