Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Եվրախորհրդարանի կողմից Արցախի շրջափակման դատապարտումը
Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման դատապարտումը Եվրախորհրդարանի կողմից և կոչերը՝ անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքի գործունեությունը` ի կատարումն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների։
«Երախտագիտություն ենք հայտնում այն պատգամավորներին, որոնք սկզբունքային դիրքորոշում են դրսևորել Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային քաղաքականության կանխման անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Հավանություն ենք տալիս տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքն ապահովելու կոչերին։ Բարձր ենք գնահատում Եվրախորհրդարանի դիմումը միջազգային հանրությանը՝ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Արցախի ժողովրդի ճակատագրում։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ծրագրի բաղադրիչներից միայն մեկն է։ Ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի վտարել Արցախի ժողովրդին իր պատմական հայրենիքից։ Կարևորում ենք միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի կենտրոնացումը կոնկրետ քայլերի իրականացման վրա՝ միտված Ադրբեջանի ցեղասպանական ծրագրի խափանմանը»,- նշվում է հայտարարության մեջ։

The Artsakh Foreign Ministry issued a statement today thanking those European Parliament deputies who have introduced a resolution urging Azerbaijan to immediately reopen the Lachin Corridor.
“"We express our gratitude to those deputies who have shown a principled position regarding the need to prevent Azerbaijan's inhumane policy towards Artsakh and its people,” the ministry’s statement reads.
The ministry says it supports the resolution that calls for a UN or OSCE fact-finding mission to the Lachin corridor to assess the humanitarian situation on the ground.
“We again emphasize that the blockade of Artsakh is only one of the components of Azerbaijan's plan to destroy the people of Artsakh. By creating unbearable living conditions, Azerbaijan aims to expel the people of Artsakh from their historical homeland,” concludes the ministry’s statement.