Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Եվրախորհրդարանի կողմից Արցախի շրջափակման դատապարտումը
Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման դատապարտումը Եվրախորհրդարանի կողմից և կոչերը՝ անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքի գործունեությունը` ի կատարումն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների։
«Երախտագիտություն ենք հայտնում այն պատգամավորներին, որոնք սկզբունքային դիրքորոշում են դրսևորել Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային քաղաքականության կանխման անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Հավանություն ենք տալիս տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքն ապահովելու կոչերին։ Բարձր ենք գնահատում Եվրախորհրդարանի դիմումը միջազգային հանրությանը՝ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Արցախի ժողովրդի ճակատագրում։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ծրագրի բաղադրիչներից միայն մեկն է։ Ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի վտարել Արցախի ժողովրդին իր պատմական հայրենիքից։ Կարևորում ենք միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի կենտրոնացումը կոնկրետ քայլերի իրականացման վրա՝ միտված Ադրբեջանի ցեղասպանական ծրագրի խափանմանը»,- նշվում է հայտարարության մեջ։

МИД Арцаха приветствует осуждение Европарламентом блокады Арцаха
Приветствуем осуждение Европарламентом продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана и призывы к немедленному восстановлению функционирования Лачинского коридора во исполнение положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Выражаем признательность депутатам, которые продемонстрировали принципиальную позицию относительно необходимости пресечения бесчеловечной азербайджанской политики по отношению к Арцаху и его народу.
Поддерживаем призывы направить миссию по сбору фактов в Лачинский коридор для оценки гуманитарной ситуации на месте, а также предоставить доступ в Арцах международным организациям в целом. Высоко ценим обращение Европарламента к международному сообществу проявлять более активное участие в судьбе народа Арцаха.
В связи с этим вновь подчеркиваем, что блокада Арцаха является лишь одной из составляющих азербайджанского плана по уничтожению его народа. Создавая невыносимые жизненные условия, Азербайджан ставит перед собой цель изгнать народ Арцаха со своей исторической родины. Считаем важным сконцентрировать коллективные усилия международного сообщества на осуществлении конкретных шагов, направленных на предотвращение реализации геноцидального плана Азербайджана.