«Ուղիղ նայում էի ադրբեջանցուն, տեսնեի՝ ինչ կանի». վերադառնալով շրջափակված Արցախ
Երեկ Արցախի շրջափակման պատճառով ավելի քան մեկ ամիս ընտանիքից բաժանված 16 երեխա, որոնք դեկտեմբերին եկել էին Հայաստան «Եվրատեսիլը» նայելու և մնացել Գորիսում, 2 մեքենայով, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և ևս 2 մեքենայի ուղեկցությամբ, վերադարձել են Արցախ։
Սակայն Շուշի-Քարին Տակ հատվածում ադրբեջանցիները խոչընդոտել են մեքենայի ընթացքը, իսկ նրանցից 10-15 հոգի քաղաքացիական հագուստով ներխուժել են մեքենաներ և, չենթարկելով ռուս խաղաղապահների հորդորներին և ճանապարհը բացելու ազդանշաններին, սկսել են տեսանկարահանել երեխաներին: Վախից նրանցից մեկն ուշաթափվել է։
Ադրբեջանցիների տարածած տեսանյութում տեսանք արցախցի շեփորահար Վահագնին, որը 38 օր ընդմիջումից հետո տուն էր վերադառնում։
Վահագնը պատմում է, որ ցերեկը, երբ Գորիսում զբոսնելիս են եղել, իրենց ասել են, որ Արցախ վերադառնալու հնարավորություն կա, և պետք է կես ժամվա մեջ պատրաստվեն։
Երեխաներն արագ պատրաստվել են, հավաքել իրերը։ Վահագնը ասում է, որ տնեցիների համար խանութից առաջին անհրաժեշտության մի քանի ապրանք՝ մակարոնեղեն, կաթնամթերք, մի քանի դեղ, հիգիենայի պարագաներ են գնել։ Հետո՝ 16:30-17:00-ի սահմաններում, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, ուղևորվել են Ստեփանակերտ։
Երբ հասել են ադրբեջանցի «բնապահպան» ցուցարարներին, մեքենաները դանդաղել են, քանի որ նրանք խոչընդոտել են մեքենաների ընթացքն ու չեն ենթարկվել ռուս խաղաղապահների ազդանշաններին և հորդորներին, ապա նրանցից մոտ 10-15 հոգի ներխուժել են երեխաներին տեղափոխող մեքենաներ։
Վահագնը պատմում է, որ իրենց մեքենա մտած ադրբեջանցիները ներկայացել են որպես լրագրող, սկսել են տեսանկարահանել, ինչից հետո հյութ են առաջարկել, սակայն երեխաները մերժել են. ադրբեջանցիների տարածած տեսանյութում երևում է հենց այդ հատվածը։
Մյուս մեքենայի մեջ ադրբեջանցիները փորձել են մտնել մի քանի հոգով, սակայն այնտեղ երեխաները, որոնց հետ եղել են նաև ռուս խաղաղապահներ, դիմադրել են ու չեն թողել, որ նկարեն։
«Հենց դուռը բացվել ա, տղերքն առաջ են եկել և չեն թողել նկարել։ Մենք քիչ էինք, համ էլ, ռուս խաղաղապահներն այն մեքենայում էին, ու իրենք էլ էին քաշում, որ չմտնեին նկարեին»,- պատմում է Վահագնը. հենց այդ մեքենայում է աղջիկներից մեկն ուշաթափվել։
Հետո, երբ մեքենաներն արդեն շարունակել են ընթացքը, ադրբեջանցիները սկսել են բարձր գոռգռալ և վանկարկումներով ճանապարհել երեխաներին։
Վահագնը պատմում է՝ թեև ներքուստ թեթև անհանգստություն էր զգում, սակայն ոչ ադրբեջանցիների տեսանկարահանումից, այլ որ նրանք չեն ենթարկվել ռուս խաղաղապահների հորդորին՝ իջնելու և դադարեցնելու նկարահանումները։
«Քանի որ դիմացը նստածներից մեկը ես էի, մտածում էի՝ կարո՞ղ է ադրբեջանցին ինչ-որ բան անի, անհանգստություն կար, իհարկե։ Մարդիկ կային, որ դեմքները փակել էին, չէին ուզում նկարեին, բայց իմ մոտ ըտենց բան չկար. ուղիղ իրեն էի նայում՝ կամեռային. որ դեմքս փակեի, կարող ա էդ ժամանակ մի բան աներ, չկարողանայի նկատել, չկարողանայի ինչ-որ բան անել. ուզում էի՝ իր գործողություններին նայեի, տեսնեի՝ ինչ կանի»,-պատմում է Վահագնը՝ նշելով, որ սպասում էր՝ գուցե ադրբեջանցիները սադրեին:
Վահագնը արդեն տնեցիների կողքին է՝ Ստեփանակերտում, որտեղ այսօր առավոտից Ադրբեջանը կրկին խափանել է Արցախ մուտք գործող միակ գազատարի աշխատանքը, բացի այդ, Արցախում շարունակվում են հովհարային անջատումները։ Սակայն Վահագնը չի դժգոհում. նա արդեն իր հողում է.
«Հիմա, որ հարազատ հողում եմ, շատ լավ է. կա ընդհանուր անհանգստություն այս վիճակի հետ կապված, բայց որ եկել եմ ստեղ, ներքուստ արդեն խաղաղվել եմ։ Բոլոր երեխաները գիտեին, որ այստեղ այդքան էլ լավ չի վիճակը, բայց բոլորն էլ ուզեցան գան իրենց հող, իրենց ծնողի մոտ»,- ասում է Վահագնը։
Արցախում էր մնացել նաև Վահագնի սիրելի գործիքը՝ շեփորը, որին մեկամսյա ընդմիջումից հետո Վահագնը «հանդիպել է» նույնպես կարոտած. մկանները նորից պետք է սովորեն, վերհիշեն նաև այն նվագը, որով մի քանի ամիս առաջ նրան գտանք Էջմիածնում՝ «Իմ սիրտը լեռներում է» նվագելիս, երբ Վահագնը մտովի Հադրութի Մեծ Թաղեր գյուղի լեռներում էր։

“Я смотрел прямо на азербайджанца, чтобы видеть, что он будет делать…”: возвращение в заблокированный Арцах
Разлученные больше месяца со своими семьями 16 арцахских детей, которые приехали в Ереван для участия в конкурсе “Детское Евровидение-2022”, однако из-за организованной Азербайджаном блокады Арцаха вынуждены были остаться в Горисе, вчера на двух машинах в сопровождении российских миротворцев направились в Степанакерт. Однако на участке Шуши-Карин Так азербайджанцы остановили машины с детьми, после чего 10-15 человек в гражданской одежде, не подчиняясь призывам миротворцев открыть дорогу, ворвались в автомобили и начали снимать детей на видеокамеру. Одна из девочек от страха потеряла сознание. В распространенном азербайджанцами видеоматериале мы увидели трубача из Арцаха Ваагна, который после 38-дневного перерыва возвращался домой.
По словам Ваагна, днем, когда они решили прогуляться по Горису, им сказали, что есть возможность вернуться в Арцах и что есть полчаса на сборы.
Дети быстро собрали вещи. Ваагн купил для родных продукты питания первой необходимости – макаронные изделия, молочные продукты, несколько видов лекарств, предметы гигиены. Около 17:00 дети в сопровождении российских миротворцев направились в Степанакерт. Когда они доехали до азербайджанских “экоактивистов”, машины замедлили ход, так как азербайджанцы, не подчинившись призывам миротворцев, заставили их остановиться. Затем 10-15 человек ворвались в машины, где находились дети.
По словам Ваагна, азербайджанцы, которые сели в их машину, представились журналистами и начали снимать детей на видеокамеру, потом предложили сок, от которого они отказались. Именно эти кадры можно увидеть в распространенном азербайджанцами видеоматериале.
Еще несколько азербайджанцев попытались проникнуть в другую машину, однако находившиеся там арцахские дети, которых сопровождали российские миротворцы, оказали сопротивление и не позволили провести видеосъемку.
“Как только дверь открылась, ребята прошли вперед и не позволили снимать. Российские миротворцы тоже не разрешали им пройти вперед”,- рассказал Ваагн. Именно в этой машине одна из девочек потеряла сознание.
Потом, когда автомобили начали отъезжать, азербайджанцы стали громко кричать им вслед.
Ваагн отметил, что испытывал небольшое внутреннее беспокойство, но не от видеосъемки азербайджанцев, а от того, что те не подчинялись призывам миротворцев покинуть машину и прекратить съемку.
“Так как я сидел впереди, то беспокоился от мысли, что азербайджанец может что-то сделать. Некоторые из находившихся в машине закрыли лица, но у меня такого желания не было. Я смотрел прямо на азербайджанца, в камеру. Если б я закрыл свое лицо, то он мог что-нибудь сделать, а я бы не заметил и не смог бы что-то предпринять. Я хотел видеть его действия, видеть, что он будет делать”,- сказал Ваагн, добавив, что ожидал от азербайджанцев провокации.
Ваагн уже у себя дома в Степанакерте, где сегодня утром Азербайджан вновь перекрыл газ. Кроме того, в Арцахе продолжаются веерные отключения. Но парень не жалуется, он на своей земле.
“Сейчас, когда я нахожусь на родной земле, все хорошо. Есть общее беспокойство, вызванной этой ситуацией. Но поскольку я уже дома, то внутренне успокоился. Все дети знали, что ситуация здесь не очень хорошая, но все хотели вернуться на свою землю, к родителям…”- сказал Ваагн.
В Арцахе остался его любимый инструмент – труба, по которой он за месяц успел соскучиться. Сейчас нужно наверстать упущенное, вновь вспомнить мелодию, благодаря которой мы несколько месяцев назад нашли Ваагна в Эчмиадзине. Там он играл песню “Мое сердце в горах”, мысленно уносясь в горы родного села Мец Тахер в Гадруте…