Սննդամթերքը մեկ տարում 10%-ով թանկացել է. գնաճով «առաջատար» ապրանքները
Հայաստանում 2022թ. դեկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, 8.3% գնաճ է գրանցվել։ Իսկ հունվար-դեկտեմբերի հաշվարկներով, նախորդ տարվա համեմատ, երկրում 8.6% գնաճ է գրանցվել։
Ինչպես ցույց են տալիս Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները (ՀՀ ՎԿ), ամենաշատը թանկացել է սննդամթերքը։
Այսպես, 2022 թվականի դեկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, սնունդն ու խմիչքը թանկացել են միջինը 10%-ով։ Երկնիշ տեմպով թանկանում են հացաբուլկեղենը, կաթնամթերքը, միսը, մրգերը և այլ ապրանքներ։
Վիճակագրական կոմիտեն առանձնացրել է սննդամթերքի, խմիչքի և ծխախոտի ապրանքախմբեր, որոնք էական ազդեցություն են թողնում գնաճի վրա։ Ապրանքներից և ոչ մեկի գծով գնանկում չկա։
2022թ. դեկտեմբերին 2021թ. դեկտեմբերի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների հայկական շուկայում արձանագրվել է 7.1% գնաճ: Նույն ընթացքում ծառայությունների սակագներն ավելացել են 7.2%-ով:
Երկրում գրանցվող գնաճի վրա ամենամեծ ազդեցությունն ունենում է սննդամթերքի թանկացումը, քանի որ այն սպառողական զամբյուղում մեծ տեղ է զբաղեցնում: Աղքատության մասին Վիճկոմիտեի պատրաստած զեկույցում կարդում ենք, որ 2021 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանի միջին վիճակագրական ընտանիքն իր ամսական ծախսերի 47.1%-ն ուղղում է սննդին:
Տնտեսագետ Հրանտ Միքայելյանը նկատում է, որ գնաճն ակնհայտորեն բացասաբար է ազդել քաղաքացիների գրպանի վրա։ «Եթե 2022 թվականին տարվա կտրվածքով գնաճը կազմել է 8.6%, ապա մանրածախ առևտուրը, վերջին տվյալներով՝ 11 ամիսներին աճել է ընդամենը 2.4%-ով։ Դա նշանակում է, որ քաղաքացիները սկսել են ավելի քիչ ծախսել»,- ասում է տնտեսագետը։
Ըստ նրա՝ դեռևս չկան հրապարակված բավարար տվյալներ՝ հասկանալու համար, թե ինչպե՞ս է գնաճն ազդել աղքատության մակարդակի վրա։
Հրանտ Միքայելյանն ասում է, որ վերջին երկու տարիներին գրանցվող անդադար բարձր գնաճի պայմաններում քաղաքացիներն աստիճանաբար պատրաստվել են այդ գնաճին և սովորել են իրենց ծախսերը ճիշտ դասակարգել։
Նրանք, ում եկամուտներն աճել են, գուցե կարողացել են հաղթահարել գնաճը, իսկ նրանք, ում եկամուտների աճը գնաճից ցածր է եղել կամ, որ ավելի վատ է, նվազել են, կենսամակարդակի վատթարացում են ունեցել։
Կենտրոնական բանկին չի հաջողվում ճնշել գնաճը
Գների կայունության ապահովումը Կենտրոնական բանկի գործառույթն է: Կենտրոնական բանկի կայքում նշվում է, որ գների կայունություն բառացիորեն չի նշանակում անփոփոխ գներ, այլ՝ գների դանդաղ և կայուն աճ: Ավելին՝ ՀՀ-ում որպես գնաճի նպատակային թիրախ է սահմանվել 4%-ը` ±1.5% տատանումների թույլատրելի միջակայքով:
Սակայն, Հայաստանում արդեն երկու տարի է՝ գնաճը երկնիշ կամ երկնիշին մոտ տեմպ ունի: Առանձին ապրանքատեսակներ թանկանում են նույնիսկ, անգամներով:
12-ամսյա գնաճի (տվյալ ամիսը նախորդ տարվա նույն ամսվա նկատմամբ) 2022 թվականի ընթացքում ամենացածր մակարդակը գրանցվել է փետրվարին՝ 6.5%, իսկ ամենաբարձրը հունիսին՝ 10.3%:
Թե ինչու Կենտրոնական բանկը չի կարողանում գնաճը վերադարձնել նպատակային թիրախին, տարբեր պատասխաններ են տրվում:
«Արտաքին գնաճային գործոնները շարունակում են ներթափանցել Հայաստանի տնտեսություն։ Դրան էլ գումարվում է Հայաստանում հատկապես ծառայությունների ոլորտում առաջացած բարձր պահանջարկը, որը կրկին գնաճի տեմպերի ավելացման հիմք է հանդիսանում»,- այս մասին մոտ մեկ ամիս առաջ լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Արտաքին գնաճային ճնշումներ ասելով՝ նկատի է առնվում համաշխարհային շուկայում գրանցվող գնաճը, որի հետևանքով ապրանքները Հայաստան են ներմուծվում արդեն թանկացած:
Իսկ ներքին գործոններից՝ ծառայությունների ոլորտում բարձր պահանջարկն ու գնաճային ազդեցությունները առաջացել են հիմնականում Հայաստան մեծ թվով ռուսաստանցիների գալուց հետո։ Օրինակ՝ բանկային համակարգն այս տարի ռեկորդային եկամուտներ ու շահույթ է գրանցում։
2022 թվականի ընթացքում Կենտրոնական բանկը վեց անգամ բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Դա այն տոկոսադրույքն է, որով ԿԲ-ն վարկեր է տալիս է բանկերին։ Դրա բարձրացումը շղթայական ազդեցությամբ կարող է զսպել գնաճը. քաղաքացիները կարող են քիչ վարկ վերցնել, քիչ ծախսել ու չնպաստել գնաճի բարձրացմանը: Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն այժմ 10.75% է, մինչդեռ 2022-ի սկզբին 7.75% է եղել: Սակայն, գնաճը, միևնույն է, մնացել է բարձր մակարդակում։

В 2022 году продовольственные товары в Армении подорожали на 10 процентов: какие продукты “лидируют” по росту цен
В декабре 2022 года по сравнению с тем же периодом прошлого года рост цен в Армении составил 8.3%, а в период с январь по декабрь – 8.6%.
По данным Статистического комитета РА, больше всего подорожали продовольственные товары. Так, в декабре 2022 г. по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, рост цен на продукты питания и напитки составил в среднем 10%. Двузначными числами растут цены на хлебобулочные изделия, мясо, фрукты, другие продтовары.
Статком сделал акцент на тех продуктах питания, напитках и сигаретах, которые оказывают существенное воздействие на рост инфляции. Ни в одной из этих товарных групп снижение цен не наблюдалось.
В декабре 2022 г. по сравнению с тем же месяцем 2021 г. на армянском рынке продовольственных товаров был зафиксирован рост цен на 7.1%. За тот же период тарифы на услуги выросли на 7.2%.
Больше всего росту инфляции способствует подорожание продовольственных товаров, которые занимают значительное место в потребительской корзине. В подготовленном Статистическим комитетом докладе о бедности отмечается, что, согласно данным 2021 г., в Армении 47.1% месячных расходов среднестатистической семьи приходятся на продукты питания.
По словам экономиста Гранта Микаеляна, рост цен крайне негативно сказывается на содержимом карманов граждан. “Если в разрезе 2022 г. рост цен составил 8.6%, то по последним данным оборот розничной торговли за 11 месяцев вырос всего на 2.4%. Это значит, что граждане начали меньше тратить”,- отметил эксперт, добавив, что пока не опубликовано достаточно данных, которые позволят понять, как рост цен повлиял на уровень бедности.
Те граждане, чьи доходы выросли, возможно, сумели преодолеть негативные последствия роста цен. Что касается граждан, чьи доходы не превысили рост цен, то их жизненный уровень снизился.
ЦБ не удается сдержать инфляцию
Обеспечение стабильности цен - одна из функций Центрального банка. На сайте ЦБ отмечается, что стабильность цен означает их медленный и стабильный рост. Более того, ключевая ставка Центробанка установлена на уровне 4% с допустимыми колебаниями ±1.5%.
Однако уже два года цены в Армении растут двузначными цифрами. Отдельные виды товаров даже дорожают в разы.
На вопрос, почему ЦБ не удается вернуть инфляцию к ключевой ставке, даются разные ответы. Месяц назад председатель ЦБ Мартин Галстян заявил на пресс-конференции: “На экономику Армении продолжают влиять внешние факторы роста цен. К этому прибавляется увеличение спроса в сфере услуг, что также способствует ускорению темпов роста инфляции”.
Под внешним давлением инфляции имелся в виду рост цен на мировом рынке, вследствие чего товары импортируются в Армению по высокой стоимости.
Что касается внутренних факторов, то увеличение спроса в сфере услуг и рост цен обусловлены в основном приездом в Армению большого числа россиян. Так, в этом году в банковской системе регистрируются рекордные доходы и прибыль.
В 2022 году ЦБ шесть раз повышал процентную ставку рефинансирования (это та ставка, по которой Центробанк выдает кредиты банкам). Такая политика может сдержать инфляцию: граждане будут брать меньше кредитов, меньше тратить и не способствовать росту цен. В настоящее время процентная ставка рефинансирования составляет 10.75%, тогда как в начале 2022 года она была на уровне 7.75%. Несмотря на это, показатель инфляции в стране остается высоким.