Ամփոփվել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2022թ. գործունեության կատարողականի քննարկումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2022թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, նախարարության ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Շարունակվել են Էկոնոմիկայի նախարարության գերակա ծրագրերի, ոլորտային բարեփոխումների ընթացքի և կատարված միջոցառումների վերաբերյալ զեկուցումները:
Նշվել է, որ մշակվել են թեթև արդյունաբերության, ոսկերչության, ադամանդագործության, դեղագործության, քիմիական արդյունաբերության ոլորտների հայեցակարգերը, մինչև 2023թ. առաջին կիսամյակի ավարտը կընդունվեն նաև ռազմավարությունները: Միևնույն ժամանակ, ներկայացվել են տնտեսության այս ճյուղերի զարգացմանն ուղղված քայլերն ու ներդրումային ծրագրերը:
ԷՆ պատասխանատուները Կառավարության ղեկավարին զեկուցել են տնտեսական կարողությունների արդիականացման (պորտֆելն այս պահի դրությամբ`42 մլրդ ՀՀ դրամ) և արտերկրից լավագույն մասնագետներին հայաստանյան ընկերություններ ներգրավելու ծրագրերի ընթացքի մասին, ներկայացրել փոքր և միջին ձեռներեցության (ՓՄՁ) խթանման, կապիտալի շուկայի զարգացմանն ուղղված միջոցառումները: Վարչապետը հանձնարարել է տնտեսության արդիականացման ծրագրերում կենտրոնանալ բովանդակային առաջընթաց ապահովելու և պետական օժանդակության գործիքակազմի շարունակական կատարելագործման վրա: Նիկոլ Փաշինյանը նաև կարևորել է պետական կառավարման համակարգի կարողությունների զարգացման և ֆինանսական գրագիտության բարձրացման ծրագրերի իրականացումը:
Ներկայացվել են արտահանման խթանման, տրանսպորտային հաղորդակցության ենթակառուցվածքների զարգացման, լոգիստիկ կապուղիների դիվերսիֆիկացման, ինչպես նաև արտահանման ապահովագրության ուղղություններով կատարված աշխատանքները, մտքեր են փոխանակվել հետագա քայլերի շուրջ: Վարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:
Գյուղատնտեսության ոլորտի միջոցառումների մասով նշվել է, որ խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման ծրագրով այս պահի դրությամբ համարակալվել է 200.000 գլուխ, փետրվարին ակնկալվում է ավարտին հասցնել գործընթացը: Հաջող իրականացվում են ինտենսիվ այգեգործության ծրագրերը, գյուղապահովագրության ծրագիրը, 2023թ. նախատեսվում է մեկնարկել տնկանյութի հավաստագրման գործընթացը: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տնկիների հավաստագրման ինստիտուտի ներդրումը, որը թույլ կտա ձևավորել համապատասխան կարողություն և համակարգ: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև արոտավայրերի հասանելիության բարձրացման հետ կապված հարցերին՝ հանձնարարելով գույքագրել առկա խնդիրները և ներկայացնել լուծման առաջարկներ:
Վարչապետին պարզաբանումներ են ներկայացվել ձկնաբուծության ոլորտում վերջին շրջանում արձանագրված անկումների, ռիսկերի կառավարման և ձեռնարկվող քայլերի մասին: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է խստիվ կիրառել վերահսկողության մեխանիզմները և հետևողական լինել ստանդարտների պահպանման հարցում: Քննարկման առարկա են դարձել նաև կոնյակագործության, խաղողի մթերման գործընթացները, սպանդանոցների գործունեության հարցերը:
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, հանձնարարել է ակտիվ հանրային իրազեկում իրականացնել Էկոնոմիկայի նախարարության ծրագրերի ու բարեփոխումների մասին:

Завершено обсуждение доклада о деятельности министерства экономики за 2022 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжено обсуждение доклада о деятельности министерства экономики за 2022 год.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр экономики Ваан Керобян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Продолжено представление отчетов о приоритетных программах министерства экономики, ходе отраслевых реформ и реализуемых мероприятиях.
Было отмечено, что разработаны концепции сферы легкой промышленности, химической промышленности, ювелирной, алмазной, фармацевтической сфер, до конца первого квартала 2023 года будут также приняты стратегии отмеченных сфер. В то же время были представлены шаги и инвестиционные программы, направленные на развитие этих отраслей экономики.
Должностные лица министерства экономики доложили главе правительства о ходе реализации программ модернизации экономических мощностей (в настоящее время портфель составляет 42 млрд драмов) и привлечения в армянские компании лучших специалистов из-за рубежа, представили мероприятия, направленные на стимулирование малого и среднего предпринимательства (МСП), развитие рынка капитала. Премьер-министр поручил в программах модернизации экономики сосредоточиться на обеспечении контентного прогресса и постоянного совершенствования инструментария господдержки. Никол Пашинян также подчеркнул важность реализации программ по развитию потенциала системы государственного управления и повышению финансовой грамотности.
Были представлены работы по стимуляции экспорта, развитию транспортно-коммуникационной инфраструктуры, диверсификации логистических каналов, а также экспортного страхования. Состоялся обмен мнениями о дальнейших шагах. Премьер-министр дал соответствующие поручения.
По части мероприятий в сфере сельского хозяйства было отмечено, что в рамках программы маркировки крупного рогатого скота промаркировано 200 тысяч голов, завершение процесса ожидается в феврале. Успешно реализуются программы интенсивного садоводства, программа сельхозстрахования, в 2023 года планируется начать процесс сертификации посадочного материала. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность создания института сертификации саженцев, что позволит сформировать соответствующий потенциал и систему. Глава правительства также коснулся вопросов, связанных с расширением доступа к пастбищам, поручив провести инвентаризацию существующих проблем и представить предложения по их решению.
Премьер-министру были представлены разъяснения относительно недавнего спада в сфере рыбоводства, управления рисками и предпринимаемых шагов. Никол Пашинян поручил строго применять механизмы контроля и быть последовательными в соблюдении стандартов. Также были обсуждены процессы производства бренди, заготовки винограда и деятельность скотобоен.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр поручил проводить активное информирование населения о программах и реформах министерства экономики.