Նավասարդ Կճոյանը հրավիրվել է ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն
Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Նավասարդ (Սամվել) Կճոյանը հրավիրվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն:
Կճոյանին պատկանող գույքի առնչությամբ իրականացվում է ուսումնասիրություն, որի արդյունքում կազմվել է ամփոփագիր:
Թե Կճոյանին պատկանող որ գույքի օրինականության առնչությամբ է դատախազությունում կասկած առաջացել, հայտնի չէ: Այս փուլում դատախազությունը չի հրապարակում գույքի ցանկը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բացատրությունների կամ ապացույցների արդյունքում այն կարող է փոխվել:
Հիշեցնենք, որ արքեպիսկոպոս Նավասարդ (Սամվել) Կճոյանի անունը կապվում էր «Օֆշորի գործի» հետ, որի շրջանակներում սնանկության էր հասցվել գործարար Փայլակ Հայրապետյանը։
Նավասարդ Կճոյանը 2020թ. ապրիլի 13-ին հրավիրվել էր ԱԱԾ ու նրան մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասերով՝ առանձնապես խոշոր չափով խարդախություն և փողերի լվացում։ Կճոյանը մեղադրանքը չի ընդունում։

Armenia’s Prosecutor General’s Office (PGO) has summoned Archbishop Navasard Kjoyan, Vicar General of the Araratian Pontifical Diocese, for questioning regarding the legality of some of his possessions.
The PGO’s Department for the Confiscation of Property of Illicit Origin, in a statement, doesn’t specify what possessions are in question.
Kjoyan’s name surfaced in a 2013 Hetq investigation of the offshore holdings of various Armenian government and church officials. (See: Cyprus Troika).
In 2020, Armenia’s National Security Service charged Kjoyan with fraud and money laundering in the case that defrauded businessman Paylak Hayrapetyan out of millions of dollars.