«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 ամսական երեխայի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Այս մասին հաղորդում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար: ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։
Արցախից Երևան տեղափոխված սրտային պաթոլոգիայով պացիենտի աորտոկորոնար շունտավորումն ավարտվել է բարեհաջող: Պացիենտը տեղափոխվել է վերակենդանացման բաժանմունք, առողջական վիճակը մասնագետները կայուն են գնահատում:

Состояние 4-месячного ребенка в медобъединении “Аревик” остается тяжелым
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Республику Арцах с Арменией, в арцахских медучреждениях отменены все плановые операции. Об этом сообщает Информационный центр Арцаха.
В реанимационном и неонатальном отделениях медобъединения “Аревик” находятся восемь детей. Состояние одного из них, 4-месячного малыша с диагнозом висцеральный лейшманиоз, продолжает оставаться тяжелым. Ребенок получает соответствующее лечение.
В реанимации Республиканского медицинского центра Степанакерта четверо из 11 больных находятся в крайне тяжелом состоянии. Врачи делают все необходимое для стабилизации состояния этих пациентов. Министерство здравоохранения Республики Арцах прилагает все усилия для надлежащего преодоления ситуации, создавшейся вследствие блокады.
Аортокоронарное шунтирование доставленного из Арцаха в Ереван пациента прошло успешно. Его состояние врачи оценивают как стабильное.