Շրջափակման պատճառով խախտվում են Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ ապօրինաբար շրջափակելով Արցախը և արհեստականորեն ստեղծելով ծանր հումանիտար պայմաններ Արցախի 120 հազարանոց բնակչության համար։
Շրջափակման պատճառով խախտվում են Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները։ Մարդիկ զրկված են ազատ տեղաշարժի, պատշաճ բուժօգնություն ստանալու իրավունքից և կենսական նշանակության ապրանքների մատակարարումից։
Ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից տարիներ շարունակ վարվող հայատյաց քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է։ Արցախի արտաքին գերատեսչությունը շրջափակման օրվանից առ այսօր բազմաթիվ նամակ-դիմումներ է հղել տարբեր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների՝ հավաստի տեղեկատվություն տրամադրելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և հայցելով համապատասխան աջակցություն՝ Արցախի ապաշրջափակման համար»։

Нарушаются фундаментальные права народа Арцаха: Заявление МИД Республики Арцах
С 12 декабря Азербайджан перекрыл единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией и внешним миром, незаконно блокировав республику и искусственно создав тяжелую гуманитарную ситуацию для её 120-тысячного населения.
В результате блокады нарушаются фундаментальные права народа Арцаха. Люди лишены права на свободное передвижение, получение необходимой медицинской помощи и обеспечение жизненно важными товарами.
Создавшаяся ситуация является логическим продолжением многолетней антиармянской политики Азербайджана.
С первого дня блокады по сей день МИД Арцаха направил множество писем-обращений в различные страны и международные организации, в которых содержится достоверная информация о сложившейся ситуации и просьба оказать соответствующую поддержку для разблокирования Арцаха.
Политика Азербайджана является вызовом всему цивилизованному миру и непременно должна быть удостоена жесткой реакции.
Министерство иностранных дел Арцаха вновь обращается к международному сообществу с просьбой применить соответствующий инструментарий для разблокирования Арцаха.