Արմեն Գրիգորյան. «Լաչինի միջանցքի պատասխանատուն Ռուսաստանի Դաշնությունն է»
Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրվել է արտահերթ նիստ: Օրակարգում ընդգրկվել է 8 հարց:
«Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության» մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը նշեց, որ արդեն 9-րդ օրն է՝ Արցախը բլոկադայի մեջ է: Քանի որ, ըստ պատգամավորի, «ներքին խողովակներով» Արցախի հետ շփվելու փորձը կա, ապա նախագծի զեկուցող Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ պահանջներ ունի Ադրբեջանը:
Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը «բնապահպանների» ակցիայի անվան տակ փակել է էթնիկ զտումներ իրականացնելու համար: Ըստ Գրիգորյանի՝ քայլեր են ձեռնարկվում միջանցքը բացելու համար:
Ագնեսա Խամոյանն ասաց, որ չկա որևէ փաստաթուղթ, որով Հայաստանը հրաժարվել է Ազգային անվտանգության երաշխավորը լինելուց, թեև իշխանությունը փաստացի հրաժարվել է: Այս պարագայում ինչ է անում Հայաստանը:
Արմեն Գրիգորյանը պատասխանեց, որ մեկնաբանությունը պատգամավորինն է, Հայաստանը շարունակում է Արցախի նկատմամբ իր ստանձնած պարտավորությունները կատարել:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը շեշտեց, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրով, Լաչինի միջանցքի պատասխանատուն Ռուսաստանի Դաշնությունն է:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ծնունդով արցախցի Արմեն Գրիգորյանից պահանջեց հստակ ասել՝ արդյոք Հայաստանը Արցախի անվտանգության երաշխավո՞րն է, թե՞ ոչ:
Արմեն Գրիգորյանը խուսափողական պատասխան տվեց: Ըստ նրա՝ դա ասելով չէ, իշխանությունները գործով ապացուցում են: Գրիգորյանը շեշտեց, որ անցյալ տարի 200 մլրդ դրամ է տրվել Արցախին, որով լուծվել է նաև անվտանգության հարցեր:
Գեղամ Մանուկյանին դուր չեկավ պատասխանը՝ շեշտելով, որ ամեն ինչ կապում են գումարի հետ՝ «հող փողի դիմաց» սկզբունքով:
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն էլ ասաց, թե Արմեն Գրիգորյանի մայրն ապրելով Արցախում ևս շրջափակման մեջ է:

А.Григорян: “Ответственность за Лачинский коридор несет Российская Федерация”
По инициативе депутатов Национального Собрания Армении сегодня было созвано внеочередное заседание, в повестку которого вошли 8 вопросов.
В ходе обсуждения законопроекта “О разведывательной деятельности и Службе внешней разведки” депутат оппозиционной фракции “Айастан” Агнеса Хамоян отметила, что уже девятый день Арцах находится в блокаде. Напомнив о наличии опыта общения с Арцахом “по внутренним каналам”, депутат поинтересовалась у представлявшего проект секретаря Совета безопасности Армена Григоряна, какие требования выдвигает Азербайджан.
Григорян отметил, что Азербайджан под предлогом проведения акции “экологов” перекрыл Лачинский коридор с целью осуществления этнической чистки. По словам секретаря СБ, предпринимаются шаги по разблокиованию коридора.
А.Хамоян заявила, что нет какого-либо документа, по которому Армения отказалась от роли гаранта безопасности Арцаха, хотя власть, по ее словам, фактически так и поступила. В ответ Армен Григорян заметил, что это комментарий депутата, Армения же продолжает выполнять свои обязательства перед Арцахом.
Секретарь Совбеза также подчеркнул, что в соответственности с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г. ответственность за Лачинский коридор несет Российская Федерация.
Коллега Хамоян по фракции Гегам Манукян потребовал от уроженца Арцаха Армена Григоряна четкого ответа на вопрос, является ли Армения гарантом безопасности Арцаха или нет.
Григорян дал уклончивый ответ, отметив, что власти доказывают это на деле. Он подчеркнул, что в прошлом году Арцаху было выделено 200 млрд драмов, что позволило решить также вопросы безопасности.
Такой ответ не понравился оппозиционному депутату, и он заявил, что все сводят к деньгам по принципу “земля в обмен на деньги”.
В свою очередь вице-спикер НС Рубен Рубинян отметил, что мать А.Григоряна живет в Арцахе и тоже находится в блокаде.