Ազգային ժողովն ընդունեց Լաչինի միջանցքին վերաբերող հայտարարությունը
Ազգային ժողովը 57 կողմ, 0 դեմ, 0 դեմ ձեռնպահ ձայներով ընդունեց «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» վերնագրով ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը ներկայացրել էր իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը:
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր պատգամավորները բոյկոտեցին նախագիծն ու քննարկումը՝ կոչ անելով իրենց կողմնակիցներին այսօր Հանրապետության հրապարակում գալ հանրահավաքի:
Ազգային ժողովն իր հայտարարությամբ կոչ է անում միջազգային հանրությանը խստորեն և հասցեական դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները և միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ է արվում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ:
Հայտարարությամբ կոչ է արվում նաև Ռուսաստանի Դաշնությանն իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:

Парламент РА принял заявление о Лачинском коридоре
Национальное Собрание приняло представленный фракцией “Гражданский договор” проект заявления “О создании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе”.
Напомним, что оппозиционные депутаты бойкотировали обсуждение этого документа, призвав своих сторонников собраться сегодня на акцию протеста перед зданием правительства.
В заявлении НС содержится призыв к международному сообществу решительно и адресно осудить действия Азербайджана и осуществить меры по предупреждению гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе.
Совет безопасности ООН и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ авторы заявления призывают направить в Нагорный Карабах миссию по сбору фактов с целью мониторинга гуманитарной ситуации, а Российскую Федерацию – провести необходимые мероприятия по обеспечению полноценного выполнения пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. в зоне контроля российских миротворцев.