1100 քաղաքացիական անձինք, որոնցից 270-ը՝ անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ․ Արցախի ՆԳՆ
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները: Այս մասին հայտնում է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը։
«ԱՀ կառավարության, Սյունիքի մարզպետարանի և Գորիսի քաղաքապետարանի հետ փոխգործակցության արդյունքում նրանք ապաստանել են Սյունիքի մարզում, մի մասն էլ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի գյուղերում։ Քաղաքացիների հետ մշտական կապի մեջ են տարածքը սպասարկող ՆԳՆ ծառայողները։ Ադրբեջանն այսօրինակ սադրանքով շարունակում է խախտել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, բժշկական պատշաճ օգնության և հումանիտար բնույթի այլ իրավունքները»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ
Հիշեցնենք, որ իրավիճակը լարված է Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհին։ Քաղաքացիական հագուստով մի քանի հարյուր ադրբեջանցիներ Շուշիի հատվածում արդեն երկրորդ օրը փակել են ճանապարհը՝ Արցախի բնակչության պահելով շրջափակման մեջ։
Այսօր երեկոյան նաև հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը խափանել է Արցախի գազամատակարարումը։ «Եղանակային նման պայմաններում երկնագույն վառելիքի մատակարարման դադարեցումը հումանիտար ու տնտեսական ահաբեկչություն է, որը հետևողականորեն իրականացնում է Ադրբեջանը Արցախի խաղաղ բնակիչների դեմ:
Իրավիճակի մասին հանրությանը պարբերաբար տրամադրվելու է տեղեկատվություն»,- նշված է Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած հաղորդագրությունում։

1100 граждан, в том числе 270 несовершеннолетних, не могут вернуться в свои дома – МВД Арцаха
Из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией и внешним миром, 1100 граждан, в том числе 270 несовершеннолетних, не могут вернуться в свои дома, сообщает полиция Министерства внутренних дел Республики Арцах.
“В результате взаимодействия между правительством Арцаха, администрацией Сюникской области и мэрией Гориса часть лиц была обеспечена временным жильем в Сюнике, часть – в селах Бердадзорского подрайона Шушинского района. Сотрудники обслуживающего данную территорию МВД поддерживают постоянную связь с указанными гражданами. Подобной провокацией Азербайджан продолжает нарушать права тысяч граждан на свободное перемещение, получение надлежащей медицинской помощи и другие гуманитарные права”,- говорится в сообщении.
Азербайджанцы якобы протестуют против “незаконного использования армянами природных запасов Нагорного Карабаха”. Они требуют встречи с командующим российским миротворческим контингентом, генерал-майором Андреем Волковым, который, однако, игнорирует это требование. Российские силы подтянули к Шуши спецтехнику, установили модульные казармы.
Также сегодня вечером стало известно, что Азербайжан перекрыл газоснабжение Арцаха. “Прекращение подачи голубого топлива в подобных погодных условиях представляет собой гуманитарный и экономический террор, который Азербайджан последовательно осуществляет против мирных жителей Арцаха”,- говорится в сообщении Информационного штаба РА.