Լաչինի միջանցքը փակելը պետական մակարդակով ահաբեկչական արարք է Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ․ Ա․ Թաթոյան
Նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարումը խափանելը, «Լաչինի միջանցքը» փակելը պետական մակարդակով ահաբեկչական արարքներ են Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ:
«Գազից, ջեռուցումից ու տաք ջրից մտադրված զրկել են 120,000-ից ավելի խաղաղ բնակիչների, հիվանդանոցներ, դպրոցներ, մանկապարեզներ, երեխաների ու տարեցների` առաջացնելով հումանիտար աղետ և մարդկանց իրավունքների զանգվածային խախտումներ:
Չեն գործում դպոցներն ու մանկապարտեզները: Դրանից բացի, արդեն երկրորդ օրն է՝ «բնապահպան» ներկայացող Ադրբեջանի ակտիվիստները, իրականում` զինվորականներ ու պետական ծառայողներ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից փակ են պահում նաև Լաչինի միջանցքը՝ Շուշի–Քարին տակ հատվածում՝ կտրելով միակ կապը Հայաստանի ու Արցախի միջև:
Այս ամենը ոչ թե իրարից կտրված արարքներ են, այլ միասնական քաղաքականության, մեկ միասնական շղթայի բաղկացուցիչ մասեր են. ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն, որ ունի էթնիկ ու կրոնական հիմքեր: Էլ ինչպե՞ս է լինում ցեղասպան քաղաքականությունը և էթնիկ զտումները: Տիպիկ քրեորեն պատժելի միջազգային հանցավոր վարքագիծ:
Այս հանցավոր քաղաքականության ապացույցները կուղարկվեն միջազգային կազմակերպություններին»,- ասված է Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ:

Блокирование «Лачинского коридора» является террористическим актом против всего населения
Прекращение поставок газа со стороны Азербайджана в Республику Арцаха, блокирование «Лачинского коридора» является террористическим актом против всего населения.
Более 120 000 мирных жителей, больниц, школ, детских садов, детей и стариков лишили газа, отопления и горячей воды, что привело к гуманитарной катастрофе и массовым нарушениям прав человека.
Школы и детские сады не работают. Кроме того, уже вторые сутки азербайджанские активисты, выдающие себя за «экологов», кто на самом деле военные и государственные служащие, с 10:30 утра 12 декабря также перекрыли Лачинский коридор на участке "Шуши-Карин Так", перерезав единственную связь Армении с Арцахом.
Все это не отдельные действия, а составные части единой политики, единой цепи: политика ненависти и вражды, имеющая этническую и религиозную основу. Как еще происходит политика геноцида и этнические чистки?
Это типичное уголовно-наказуемое международное преступное деяние. Доказательства этой преступной политики будут направлены в международные организации.