Արցախի ԱԳՆ-ն Լաչինի փակված միջանցքի հարցով դիմում է միջազգային հանրությանը
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարություն է տարածել այսօր Լաչինի միջանցքում գրանցված միջադեպի վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
Ադրբեջանն այսօր կրկին դիմել է սադրիչ գործողությունների՝ Շուշիի հատվածում փակելով Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին։ Սա Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, ապակառուցողական և հանցավոր գործողություն՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի ահաբեկմանը, տարածաշրջանում անկայունության մթնոլորտի ձևավորմանը և ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության խոչընդոտմանը։
Ինչպես միշտ, Ադրբեջանը բացարձակ անհարգալից և անհետևողական վերաբերմունք է ցուցաբերում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունների նկատմամբ, մասնավորապես՝ չի երաշխավորում Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը և կոչ անում միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումներին վերջ դնելու և արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացման համար պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ։

МИД Арцаха обратился к международному сообществу в связи с закрытием Лачинского коридора
Сегодня Азербайджан в очередной раз прибегнул к провокационным действиям, перекрыв на участке Шуши автомагистраль Горис - Степанакерт. Это очередное проявление геноцидальной политики Баку, деструктивное и преступное действие, направленное на запугивание народа Арцаха, создание атмосферы нестабильности в регионе и воспрепятствование деятельности российской миротворческой миссии.
Как всегда, Баку демонстрирует абсолютно неуважительное и непоследовательное отношение к своим обязательствам, взятым в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, в частности, не гарантирует безопасность передвижения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает такое поведение официального Баку и призывает международное сообщество предпринять действенные шаги, чтобы положить конец посягательствам Азербайджана на суверенные территории Арцаха и обеспечить условия для реализации фундаментальных прав армян Арцаха.