Կառավարությունն ընդունեց վարչապետին ենթակա Արտաքին հետախուզության ծառայություն ստեղծելու նախագիծը
Կառավարության դեկտեմբերի 8-ի նիստում հավանության արժանացավ վարչապետին ենթակա արտաքին հետախուզական առանձին ծառայություն ստեղծելու նախագիծը։ Հարցը զեկուցող արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը նշեց՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թե՛ պաշտպանության նախարարությունում, թե՛ Ազգային անվտանգության ծառայությունում կան համանման գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումներ, որոնցում ծառայությունը համարվում է զինվորական ծառայություն, առկա է քաղաքական որոշում ստեղծել պետական ծառայության նոր տեսակ, որը չի հանդիսանա զինվորական ծառայություն։
«Դրանով հնարավորություն կընձեռնվի նորաստեղծ մարմինը համալրել նաև այլ գերատեսչությունում աշխատող հանրային ծառայողներով, որոնք իրենց փորձով, գիտելիքներով և արհեստավարժությամբ կնպաստեն արտաքին հետախուզական ծառայության կառուցմանը։ Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծումը ոչ միայն կնպաստի ԱԱԾ գործառութային արդյունավետության բարձրացմանը՝ հնարավորություն ընձեռելով կենտրոնանալ հակահետախուզության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղություններով, այլև հնարավորություն կտա ավելի ճկուն և համարժեք արձագանքել տարածաշրջանի մարտահրավերներին»,- ասաց արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում նշեց, որ աշխարհը դինամիկ ձևով փոխվում է, և արտաքին հետախուզական մեթոդները նույնպես շատ էական փոփոխություններ են ապրում, և շատ կարևոր է, որ Հայաստանն իր կարողությունները կարողանա փոփոխել և զարգացնել՝ ժամանակակից պայմաններին և պահանջներին համապատասխան։
Հավելենք, որ կառավարության կողմից այսօր հավանության արժանացած «Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» օրենքի նախագիծն օրինական ուժ ստանալու համար դեռևս պետք է արժանա Ազգային ժողովի հավանությանը։

Правительство утвердило проект закона о создании Службы внешней разведки при премьер-министре
Правительство на заседании 8 декабря утвердило проект закона о создании подчиняющейся премьер-министру отдельной Службы внешней разведки. Представлявший документ замминистра юстиции Григор Минасян отметил, что поскольку и в Службе национальной безопасности, и в Министерстве обороны имеются аналогичные подразделения, служба в которых приравнивается к военной, то принято политическое решение о создании нового вида госслужбы, которая не будет носить военный характер.
“Тем самым появится возможность пополнить новосозданный орган работающими в других ведомствах общественными служащими, которые своим опытом, знаниями и профессионализмом будут способствовать становлению Службы внешней разведки”,- сказал Г.Минасян.
Премьер-министр Никол Пашинян в своем выступлении отметил, что мир меняется очень динамично, и методы внешней разведки тоже претерпевают существенные изменения. Поэтому, по словам премьера, очень важно, чтобы Армения сумела изменить и развить свои возможности в соответствии с условиями и требованиями времени.
Добавим, что проект закона “О разведывательной деятельности и Службе внешней разведки” получит законную силу после его одобрения Национальным Собранием.