Արարատ Միրզոյան. «Հայաստանը շահագրգռված է հայ-ադրբեջանական սահմանին միջազգային կառույցների մոնիտորինգային առաքելությամբ»
Կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Տաթևիկ Գասպարյանը հայտարարեց, որ արդեն 1,5 ամիս է Հայաստանում գործում է Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը: Պատգամավորին հետաքրքրում էր արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գնահատականը՝ առաքելության գործունեության և դերի մասին: Երեկ էլ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը խոսել է մանդատի երկարաձգման մասին:
Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին միջազգային կառույցների մոնիտորինգային առաքելությամբ: Նշեց, որ այդ հարցով դիմել էին տարբեր կազմակերպություններին: Այս պահին Եվրամիության դիտորդական առաքելության մանդատի ժամկետը դեռ չի ավարտվել:
«Ես ողջունում եմ Եվրոպական Միության անդամ տարբեր երկրների պատրաստակամությունը շարունակել առաքելությունը և շարունակել ապահովել ներկայությունը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծին երկու պատճառով»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ Միրզոյանի՝ առաքելության չեզոքության վերաբերյալ կասկածներ չեն հնչում, և նրանց գնահատականները շատ կարևոր են հետագա միջազգային գործընթացների համար: Նաև այն երկրների համար, ովքեր դիտորդներ են ուղարկել, որպեսզի իրենց համար էլ պարզ լինի, թե որտեղ են սահմանները:
Բացի այդ, Միրզոյանը կարևոր համարեց քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ավերածությունների արձանագրումը, որ Հայաստանն ունեցել է Ադրբեջանի հարձակումների հետևանքով:
Միրզոյանը նշեց, որ միայն նրանց ներկայությունը կարող է զսպող ազդեցություն ունենալ հետագա լարվածության կանխման համար: Նախարարը ժամկետների երկարաձգման վերաբերյալ դիտարկումներ չարեց՝ թողնելով այդ կառույցին:

Арарат Мирзоян: “Армения заинтересована в мониторинговой миссии международных структур на армяно-азербайджанской границе”
В эти минуты в Национальном Собрании проходит правительственный час, во время которого депутат Татевик Гаспарян отметила, что в Армении уже полтора месяца действует наблюдательская миссия Евросоюза. Депутат попросила министра иностранных дел Арарата Мирзоян прокомментировать деятельность и роль миссии. Добавим, что вчера министр иностранных дел Франции заявила о продлении мандата европейских наблюдателей.
По словам А.Мирзояна, Армения заинтересована в мониторинговой миссии международных структур на границе Армении и Азербайджана. По словам Мирзояна, на данный момент срок мандата наблюдательской миссии Евросоюза пока не истек.
“Я приветствую готовность различных стран-членов Европейского Союза продолжать миссию и обеспечивать свое присутствие на границе Армении и Азербайджана по двум причинам”,- сказал А.Мирзоян.
По словам министра, сомнения в нейтральности миссии не высказываются, а их оценки очень важны для дальнейших международных процессов – в том числе для стран, направивших наблюдателей, чтобы им стало ясно, где проходит граница.
Кроме того, Мирзоян отметил важность фиксирования разрушений гражданских инфраструктур Армении вследствие нападения Азербайджана.
Глава МИД также сказал, что одно только присутствие наблюдателей может играть сдерживающую роль в вопросе предотвращения дальнейшей эскалации напряженности.