Նիկոլ Փաշինյան. «Քննարկվել է Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հարցը»
Այսօր Ազգային ժողովի նիստում պատգամավորները հարցերով դիմեցին կառավարության անդամներին: Ընդդիմադիր պատգամավորները չէին մասնակցում հարցուպատասխանին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը նշեց, որ երեկ հայտնի է դարձել, որ տեղի է ունեցել տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ՝ (Հայաստան, Ադրբեջան, Ռուսաստան) աշխատանքային խմբի հերթական նիստը: Քննարկվել են երկաթուղու կառուցմանը և փոխադրմանը վերաբերող հարցեր: Պատգամավորը մանրամասներ էր ուզում իմանալ։
Պատասխանելով հարցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը դեռ չի վերադարձել, օդանավի մեջ է: Վարչապետը նշեց, որ երեկվա հանդիպման վերաբերյալ Ռուսաստանի կառավարության կայքէջում դրվել է հայտարարություն:
«Կարող եմ ասել, որ քննարկվել է Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հարցը: Չեմ կարող ասել, որ որևէ կոնկրետ արդյունք ունենք, ցավոք սրտի: Բայց ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է և շահագրգռված է այդ ծրագրի իրականացմամբ և մեր առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ: Հայաստանի Հանրապետությունը օր առաջ պատրաստ է երկաթուղու վերականգնմանը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ երեկվա նիստը վերաբերել է երկաթուղուն, սակայն ավտոմոբիլային ճանապարհների ապաշրջափակմանը ևս պատրաստ է կառավարությունը: Վարչապետը նշեց, որ դա պետք է լինի Հայաստանի օրենսդրության շրջանակներում:

Никол Пашинян: “Обсуждался вопрос железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз”
Сегодня в Национальном Собрании проходит правительственный час, в котором опять не принимают участие оппозиционные депутаты.
Член фракции “Гражданский договор” Саргис Ханданян коснулся состоявшегося вчера очередного заседания трехсторонней рабочей группы (Армения, Азербайджан, Россия) по вопросам разблокирования транспортных и экономических связей в регионе, на котором был обсужден в частности вопрос строительства железной дороги. Депутат попросил представить подробности обсуждения.
Отвечая на этот вопрос, премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что участвовавший в заседании вице-премьер Мгер Григорян пока не вернулся в Ереван. “Могу сказать, что обсуждался вопрос железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз. К сожалению, не могу утверждать, что мы имеем какой-либо конкретный результат, но хочу подтвердить, что Республика Армения готова и заинтересована в осуществлении этой программы, и наше предложение остается в силе: Республика Армения готова к скорейшему восстановлению железной дороги”,- сказал Пашинян.
Премьер также отметил, что вчерашнее заседание было посвящено вопросу железной дороги, однако правительство готово также к разблокированию автомобильных дорог, что должно быть осуществлено в рамках законодательства Республики Армения.