Գուրգեն Արսենյանի նկարների ընդհանուր արժեքը 533 մլն դրամ է. ինչու պատգամավորին դուր չեկավ թանկարժեք նկարների օրինակը
Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ, որով նախատեսվում է համընդհանուր հայտարարագրման ինստիտուտի ներդրումը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանին դուր չեկան նույն խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի ելույթի որոշ դրվագներ: Վերջինս սոցիալական քաղաքականությունը հիմնավորելու համար բերեց թանկարժեք նկար ունեցողների օրինակը, որ նրանք չեն կարող նույնականացվել իրական կարիքավորների հետ: Սա էլ հակադրություն առաջացրեց Արսենյանի մոտ:
Գուրգեն Արսենյանի «բողոքը» հասկանալի է, քանի որ 2021թ․ գույքի, եկամուտների, շահերի և ծախսերի հայտարարագրի համաձայն ունի 16 միավոր թանկարժեք գույք, որից 3-ը՝ նկարների հավաքածու: Արսենյանի ունեցած միայն 3 նկարի արժեքը մոտ 533 մլն դրամ է:
Ելույթի ժամանակ պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը հիմնավոր համարեց գործընկերոջ օրինագիծը նկարի վերաբերյալ:
Նիստը նախագահող ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հեգնանքով ափսոսանք հայտնեց, որ ընդդիմությունը չի մասնակցում քննարկմանը, մինչդեռ թանկարժեք նկարների վերաբերյալ ասելիք կունենային:
«Տիկին Բադալյան, ձեր կյանքում թանկարժեք կտավ տեսե՞լ եք, որ քննարկում եք»,- ծիծաղելով հայտարարեց Ռուբինյանը՝ հավանաբար չիմանալով, որ Գուրգեն Արսենյանն այդ հարցով ևս պակաս ասելիք չի ունենա:
Ըստ Արսենյանի 2021թ․ հայտարարագրի՝ ունի 2 ժամացույց՝ 51 մլն 300 հազար և 82 մլն դրամ արժեքով, 32 մլն դրամ արժողությամբ ոսկու ձուլակտոր, 18 մլն դրամ արժողությամբ ոսկյա հուշադրամների հավաքածու, ինչպես նշեցինք՝ 3 նկար՝ ընդհանուր 533 մլն դրամ արժեքով:
Արսենյանը հայտարարագրել է նաև 300 հազ. ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ճաշասենյակի կահույքի հավաքածու, 18 մլն դրամ արժեքով հյուրասենյակի կահույքի հավաքածու, 110 մլն դրամ արժողությամբ հյուրասենյակի կահույքի հավաքածու, ինչպես նաև 62 մլն դրամ արժողությամբ ննջասենյակի կահույքի հավաքածու։
Արսենյանն ունի նաև 5 մլն դրամանոց հեռուստացույց, 6 մլն դրամանոց ակոսափող հրացան, 70 հազ. ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ճաշի սպասքի անվանական հավաքածու, 48 հազ. ԱՄՆ դոլար արժողությամբ արծաթյա սպասքի հավաքածու, 8500 դոլարանոց հեռադիտակ:
Օրինագծի քննարկման ժամանակ Արսենյանը հայտարարեց, որ պատին կախված նկարը երբեմն թանկանում է, երբեմն՝ էժանանում: Նա հորդորեց, որ մոռանան այդ նկարի մասին: «Հո մարդիկ կրակը չեն ընկել, որ իրենց տանը նկար ունեն»,- ասաց Գ. Արսենյանը, այդպես էլ չբարձրաձայնելով, որ մտահոգված է իր նկարների ճակատագրով:

Общая стоимость картин Г. Арсеняна – 533 млн драмов: почему депутату не понравился пример декларирования дорогих полотен
В ходе обсуждения проекта закона о внесении в Налоговый кодекс изменений и дополнений, предусматривающих внедрение системы всеобщего декларирования, депутату фракции “Гражданский договор” Гургену Арсеняну не понравились некоторые мысли, высказанные его коллегой по фракции Бабкеном Туняном. Последний в обоснование социальной политики привел в пример владельцев дорогих картин, отметив, что их нельзя идентифицировать с реально нуждающимися гражданами, что вызвало противодействие со стороны Арсеняна.
Недовольство этого депутата вполне понятно: согласно декларации об имуществе и доходах 2021 г. он в числе других предметов роскоши владеет тремя дорогими картинами, общая стоимость которых составляет 533 млн драмов.
Председательствующий на сегодняшнем заседании вице-спикер Рубен Рубинян иронично заметил, что не участвующей в обсуждении законопроекта оппозиции было бы что сказать о дорогих полотнах. Однако вице-спикер, по всей видимости, не знает, что высказаться по этому вопросу может и г-н Арсенян.
Согласно декларации депутата за 2021 г., он владеет двумя часами стоимостью 51 млн 300 тысяч и 82 млн драмов, золотым слитком стоимостью 32 млн драмов, коллекцией золотых монет на сумму 18 млн драмов, а также, как было отмечено выше, тремя картинами общей стоимостью 533 млн драмов.
Арсенян также задекларировал мебель для столовой за 300 тысяч долларов, два комплекта мебели для гостиной за 18 млн и 110 млн драмов, мебель для спальни за 62 млн драмов.
Кроме того, у депутата есть телевизор стоимостью 5 млн драмов, ружье стоимостью 6 млн драмов, именной столовый сервиз за 70 тыс. долларов, сервиз из серебра за 40 тыс.долларов, бинокль за 8500 долларов.
В ходе обсуждения законопроекта Гурген Арсенян заявил, что висящая на стене картина в какой-то момент может стоить дороже, а в какой-то момент – дешевле. “В чем вина людей, у которых дома есть картины”,- добавил депутат, так и не признавшись в том, что обеспокоен судьбой своих полотен.