Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է արքեպիսկոպոս Փոլ Ռիչարդ Գալագերին
ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Լեհաստանի Լոձ քաղաքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սուրբ Աթոռի պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար (ԱԳ նախարար), արքեպիսկոպոս Փոլ Ռիչարդ Գալագերի հետ: Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև ձևավորվել է ակտիվ և արդյունավետ երկխոսություն՝ հիմնված ընդհանուր քրիստոնեական արժեքների և պատմական ժառանգության վրա: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Փոլ Ռիչարդ Գալագերի ներդրումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ հայտնելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը շարունակական ջանքեր գործադրել առկա օրակարգն առավել հարստացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հոկտեմբերին ՀՀ ԱԳ նախարարի՝ Սուրբ Աթոռ կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին առնչվող հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել 44-օրյա պատերազմի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված ավտանգային իրավիճակը, ինչպես նաև հումանիտար բնույթի առկա խնդիրները:
Վերահաստատելով խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու հայկական կողմի հանձնառությունը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը արձանագրել է, որ Ադրբեջանն իր ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և առավելապաշտական ձգտումներով խոչընդոտում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:

Арарат Мирзоян провел встречу с Полом Ричардом Галлахером
В рамках заседания Совета министров ОБСЕ министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, находящийся в польском городе Лодзь, встретился с секретарем Святого Престола по отношениям с государствами (министром иностранных дел), архиепископом Полом Ричардом Галлахером.
Собеседники с удовлетворением отметили, что между Арменией и Святым Престолом сложился активный и продуктивный диалог, основанный на общих христианских ценностях и историческом наследии. Арарат Мирзоян высоко оценил вклад Пола Ричарда Галлахера в развитие двусторонних отношений, выразив готовность армянской стороны прилагать беспрерывные усилия для дальнейшего обогащения существующей повестки.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с договоренностями, достигнутыми в ходе октябрьского визита министра иностранных дел Армении в Ватикан.
Министр Мирзоян представил собеседнику ситуацию с безопасностью, сложившуюся в результате 44-дневной войны и недавней агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении, а также существующие проблемы гуманитарного характера.
Подтвердив приверженность армянской стороны продвижению повестки мира, глава МИД РА отметил, что Азербайджан своей воинственной риторикой и максималистскими устремлениями препятствует установлению мира и стабильности в регионе.